Sreda, 8. 11. 2017, 11.23
7 let, 1 mesec
28. Liffe
Telekom Slovenije obiskovalce Liffa tudi letos vabi v svoj filmski kotiček #video #foto
Telekom Slovenije vas v času 28. Liffa znova vabi v drugo preddverje Cankarjevega doma, kjer si boste lahko brezplačno ogledali filme, ki so v preteklih letih navduševali obiskovalce festivala.
Med 8. in 19. novembrom bo v prestolnici potekal 28. ljubljanski mednarodni filmski festival Liffe, ki bo ljubiteljem sedme umetnosti postregel s 97 celovečernimi in 17 kratkimi filmi.
Ker pa dobrih filmov ni nikoli preveč, nam bo glavni pokrovitelj festivala Telekom Slovenije na ogled ponudil kar 46 festivalskih uspešnic, ki so pomagale pisati zgodovino festivala, kar polovica od teh pa je bila na Liffu prikazana lani.
Od zmagovalcev največjih festivalov do animiranih mojstrovin
V kotičku Telekoma Slovenije, ki bo v drugem preddverju Cankarjevega doma, si boste lahko med drugim ogledali dva prejemnika zlate palme (Adelino življenje in Jaz, Daniel Blake), dva prejemnika vodomca (Zaklonišče, Ovna) in letošnjega prejemnika tujejezičnega oskarja (Trgovski potnik).
Slovenske barve bo zastopal Kozoletov film Nočno življenje, manjkal ne bo niti evropski film leta 2016 Toni Erdmann, animirani biseri, kot sta Bučko in Rdeča želva, pa bodo poskrbeli, da se bodo v filmskem kotičku dobro počutili tudi otroci.
V zgornji fotogaleriji lahko preverite urnik letošnjega kotička Telekoma Slovenije, podrobnejše opise in nekatere napovednike filmov iz videoteke DKino, ki se bodo tam predvajali, pa boste našli spodaj.
Povabilo v svet kratkega filma 360°
Hkrati Telekom Slovenije raznolikim filmskim vsebinam festivala Liffe tudi letos dodaja svetovni trend v filmski produkciji – filme 360˚.
Telekom Slovenije je nov trend umestil v festivalsko dogajanje prek natečaja za mlade neodvisne filmske ustvarjalce, ki so svoje ideje posneli s pomočjo Samsungove 360-stopinjske kamere in VR-očal.
Vsak prijavljeni film bo ocenjen na podlagi glasov obiskovalcev festivala in strokovne žirije, ki jo sestavljajo trije člani: član s področja filmske produkcije, predstavnik festivala Liffe in predstavnik Telekoma Slovenije.
Najboljši film 360° bo prejel posebno nagrado Telekoma Slovenije, razglašen pa bo na sklepni podelitvi in razglasitvi zmagovalcev letošnjega festivala Liffe, kar bo za mlade ustvarjalce posebna čast.
Filme si boste lahko ogledali tudi doma
Število prostih mest za ogled celovečerni filmov v Telekomovemu kotičku je omejeno, a naj vas ne skrbi, če boste katerega med njimi zamudili.
Vsi filmi vas že čakajo v videoteki DKino na televiziji Telekoma Slovenije (programsko mesto 5), zbrani v kategoriji Liffe. Za še več zanimivih filmov pa pobrskajte po katalogu videovsebin na televiziji Telekoma Slovenije.
In ne pozabite – v videoteki DKino filmski festival traja vse dni v letu. Pa obilo filmskih užitkov!
Življenje in delo Sebastiãa Salgada, enega največjih mojstrov reportažne fotografije, v za oskarja nominiranem dokumentarcu, ki sta ga posnela njegov sin Juliano in Wim Wenders, tudi sam fotograf.
S človeško toplino in drznim humorjem prežeta pripoved o obujanju ljubezni med očetom in hčerjo, ki je navdušila kritike na lanskem festivalu v Cannesu. Evropski film leta 2016 in nominacija za tujejezičnega oskarja.
Poetična pravljica, ki jo spremljamo skozi oči neustrašne šestletne deklice in v kateri se mali človek sooči z uničujočimi silami narave, ki trčijo ob mitične pošasti v apokaliptični bitki epskih razsežnosti.
Velika nagrada žirije Sundancea, zlata kamera v Cannesu in štiri nominacije za oskarja. (Ocena filma Zveri južne divjine.)
Duhovita, energična in nekoliko nadrealistična "antibiografija" s pridihom filma noir, v kateri je Pablo Larraín (Ne!, Klub, Jackie) zajel duh in osebnost velikega čilskega poeta in politika Pabla Nerude. Nominiranec za zlati globus in čilski kandidat za oskarja za najboljši tujejezični film.
Sklepni del trilogije "o tem, kako je biti človek", ki je švedskemu mojstru tragikomedije, nadrealizma in absurda Royu Anderssonu (Pesmi iz drugega nadstropja) prinesel zlatega leva na Beneškem filmskem festivalu. (Ocena filma.)
Za zlato palmo nominirana psihološka srhljivka danskega mojstra Nicolasa Windinga Refna (Vožnja, Samo bog odpušča) o nadarjeni šestnajstletni manekenki, ki se znajde v temačnem svetu losangeleške modne industrije.
Trpka realistična drama, v kateri se prvak romunskega novega vala Cristian Mungiu (Daleč za griči) sprašuje, ali cilji upravičujejo sredstva, ko je posredi dobrobit naših otrok. Nagrada za najboljšo režijo v Cannesu.
Nežna oda ljubečemu paru, ki je sredi preteklega stoletja s tihim uporom postavil nov mejnik boja za državljanske pravice v ZDA.
Film je režiral prejemnik vodomca Jeff Nichols (Zaklonišče), izvrstna Ruth Negga pa je bila za upodobitev predane žene nominirana za oskarja za najboljšo glavno igralko.
Prvi, a dolga desetletja tleč in monumentalen dokumentarni projekt Terrencea Malicka (Tanka rdeča črta, Drevo življenja) o vesolju in življenju v njem. Film, ki ga je produciral Brad Pitt, spremlja pripoved oskarjevke Cate Blanchett.
Mojstrovina Paola Sorrentina nam razkriva blišč in bedo sodobne rimske visoke družbe skozi oči ciničnega novinarja in neuresničenega pisatelja. Prejemnik evropske filmske nagrade za najboljši film ter zlatega globusa in oskarja za najboljši tujejezični film. (Ocena filma Neskončna lepota.)
Francoska najstniška komedija, ki so ji mladi iz različnih mest po Evropi podelili evropsko nagrado mladega filmskega občinstva 2016.
Brezkompromisna drama o moči sočutja in solidarnosti v boju proti birokratski brezbrižnosti sistema, ki je veteranskemu režiserju Kenu Loachu lani v Cannesu prinesla drugo zlato palmo.
S šestimi nemškimi filmskimi nagradami nagrajen dramatičen triler, ki ga je režiser Sebastian Schipper na ulicah Berlina posnel v enem samem neprekinjenem posnetku. (Ocena filma Victoria.)
V slovenščino sinhroniziran lutkovni animirani film o zaupanju, pripadnosti in iskanju družine. Nominiranec za oskarja in zlati globus ter nagrajenec evropske filmske akademije za najboljši animirani celovečerec.
Neusmiljena obsodba dvoličnosti Katoliške cerkve s primesmi enigmatičnega psihološkega trilerja. Film čilskega režiserja Pabla Larraína (Jackie, Neruda) je na 65. festivalu v Berlinu prejel veliko nagrado žirije, nominiran pa je bil tudi za zlatega berlinskega medveda in zlati globus.
Joshua Oppenheimer se po pretresljivem dokumentarcu Teater ubijanja vrne na sled storilcem indonezijskega genocida, tokrat z vidika ene izmed žrtev. Prejemnik velike nagrade žirije na Beneškem filmskem festivalu. (Ocena filma Pogled tišine.)
Religiozno nekorektna, a sila zabavna belgijska komedija, ki svetopisemsko izročilo postavi povsem na glavo, saj nam pokaže, da je bog baraba, ki živi s svojo ženo in hčerko v Bruslju. Nominacija za zlati globus in belgijski kandidat za tujejezičnega oskarja. (Ocena filma Čisto nova zaveza.)
Svobodna priredba gledališke igre Smrt trgovskega potnika Arthurja Millerja, s katero iranski režiser Asghar Farhadi (Ločitev, Preteklost) mojstrsko oriše stanje duha v državi. Prejemnik tujejezičnega oskarja in največkrat nagrajen film lanskega Cannesa.
Navdihujoča zgodba o petih odraščajočih sestrah in njihovem uporu zoper patriarhalne družbene norme, ki vladajo na podeželju sodobne Turčije. Nominaciji za oskarja in zlati globus za najboljši tujejezični film.
Nežno melanholična biografska zgodba o mladem finskem boksarju, ki se je leta 1962 potegoval za naziv svetovnega prvaka. Finski kandidat za tujejezičnega oskarja in nagrada v canski sekciji Posebni pogled.
Dosleden oris vsakdana v nacističnem koncentracijskem taborišču, ki so ga številni označili za najboljši film leta 2015. Pretresljiva drama madžarskega režiserja Lászla Nemesa je prejela oskarja za najboljši tujejezični film in veliko nagrado žirije v Cannesu. (Ocena filma Savlov sin.)
Chris Pine, Ben Foster in Jeff Bridges v odlični kriminalni drami Davida Mackenzia o teksaških bratih, ki se lotita ropanja bančnih podružnic, da bi družini vrnila ukradeno prihodnost. Štiri nominacije za oskarja, tudi za najboljši film leta.
Gangsterska komedija, s katero se je japonski mojster čudovito stiliziranega in čudaškega nasilja Takeshi Kitano vrnil k mešanici komike in borbe, ki jo je izpilil v filmu Zatoiči.
Film letošnjega prejemnika zlate palme Rubena Östlunda z neprizanesljivim humorjem postavlja pod vprašaj vlogo moškega v sodobni družini. Senzacija festivala v Cannesu in dobitnik velike nagrade žirije v sklopu Posebni pogled. (Ocena filma Višja sila.)
Izvrstna Pia Zemljič in Jernej Šugman v univerzalni zgodbi o vplivu medijev in javnega mnenja na naša življenja. Navdih zanjo je Damjan Kozole poiskal v aferi, ki je pred leti polnila naslovnice slovenskih tabloidov. Prejemnik štirih vesen in nagrada za najboljšo režijo v Karlovih Varih.
Dokumentarec, v katerem nam sloviti Werner Herzog razkrije, kako je internet preoblikoval skoraj vse vidike naših življenj. Film je bil premierno prikazan na festivalu neodvisnega filma Sundance.
Rahločuten portret družine čebelarjev, ki se na podeželju med Toskano in Umbrijo upira vdoru zunanjega sveta, da bi lahko živela po svoje. Velika nagrada žirije v Cannesu.
Oskarjevec Ron Howard (Čudoviti um) predstavlja najbolj nora leta legendarne britanske skupine The Beatles, ko je ta s svojimi koncertnimi turnejami sredi 60. let prejšnjega stoletja obnorela ves svet. Prejemnik grammyja za najboljši glasbeni film.
Hrepenenja in puščavskega vetra polni ep Wernerja Herzoga o življenju britanske pustolovke in raziskovalke Gertrude Bell. Eno od najdrznejših in najvplivnejših žensk svojega časa v filmu upodablja oskarjevka Nicole Kidman.
Hvaljena, v Cannesu prikazana grozljivka o punk skupini, ki se na glasbeni turneji ustavi v nekem odročnem klubu, kjer jo napadejo člani neonacistične tolpe pod vodstvom Patricka Stewarta.
Film o zaupnosti, intimnosti in brstečih strasteh, prežet s podobami litovske pokrajine, ki je avtorici prinesel nagrado za najboljšo režijo na festivalu Sundance.
Družbeno aktualen in kontroverzno-provokativen prikaz radikalne skupine mladih, ki sredi francoske prestolnice izvedejo teroristični napad, po katerem ostanejo ujeti v nakupovalnem središču.
S cansko zlato palmo nagrajena kriminalna drama Jacquesa Audiarda (Prerok, Rja in kost) o treh šrilanških priseljencih, ki v Franciji iščejo priložnost za nov začetek. (Ocena filma Dheepan.)
Tiha filmska pesnitev o iskanju lepote v najbolj neznatnih trenutkih vsakdanjega življenja, s katero je velikan ameriškega neodvisnega filma Jim Jarmusch očaral kritike in občinstvo na lanskem festivalu v Cannesu.
Družinska drama, v kateri japonski režiser Hirokazu Kore-eda v lahkotnem komičnem slogu obravnava odnos med starši in otroki ter ga prikaže kot ključ do trajne sreče v človekovem življenju.
Značilno provokativna in vizualno razkošna zgodba britanskega ikonoklasta Petra Greenawaya o mehiški pustolovščini njegovega filmskega idola Sergeja Eisensteina. Nominacija za zlatega berlinskega medveda.
Surovo in neolepšano, a hkrati lirično in upanja polno popotovanje po robovih ameriške družbe. Film je britanski režiserki Andrei Arnold (Akvarij, Viharni vrh) prinesel že tretjo nagrado žirije v Cannesu.
Presunljiva, poetična animirana alegorija o večnem kroženju življenja, človekovi povezanosti z naravo ter globokih vezeh družine in ljubezni. Nominacija za oskarja za najboljši animirani celovečerec in posebna omemba žirije v canskem sklopu Posebni pogled.
Ganljiva animirana pripoved, v kateri se mojstrsko prepletajo zgodbe iz irske in škotske mitologije z zgodbo sodobne družine, ki se spopada z izgubo mame. Nominacija za oskarja in nagrada Evropske filmske akademije za najboljši animirani film 2015.
Tunizijska režiserka Leyla Bouzid z zgodbo o mladem dekletu, ki poskuša z glasbo spremeniti vsakdan, v katerem živi, spregovori o vplivu arabske pomladi na življenje mladih v glavnem mestu Tunizije.
Drzna pripoved o strastnem razmerju med občutljivo srednješolko in svobodomiselno študentko umetnosti, ki je režiserju Abdellatifu Kechicheju in glavnima igralkama (Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos) v Cannesu prinesla prestižno zlato palmo. (Ocena filma Adelino življenje.)
Retro komična "streljačina" v produkciji Martina Scorseseja, s katero se je prvi mož sodobnega britanskega žanrskega filma Ben Wheatley (Spisek za odstrel, Turista) poklonil bogati tradiciji akcijskih in kriminalnih filmov iz 70. let prejšnjega stoletja.
Čuten, z erotiko in rokenrolom prepojen psihološki triler o štirih ljudeh, ki na razbeljenem otoku sredi Sredozemskega morja odprejo Pandorino skrinjico spominov, strasti in ljubosumja. Glavne vloge v filmu igrajo Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Dakota Johnson in Matthias Schoenaerts.
Oskarjevec Paolo Sorrentino je po Neskončni lepoti znova skočil v čevlje starejših in modrejših – tokrat zato, da bi z nežno, s humorjem prepojeno in v elegantne kompozicije ujeto dramo razmišljal o minevanju časa. Evropska filmska nagrada za najboljši film, režijo in igralca (Michael Caine).
Nežna, z zadržanim humorjem prežeta islandska komična drama o odtujenih bratih, ki združita moči, da bi rešila tisto najpomembnejše. Zmagovalec canske sekcije Posebni pogled in 26. Liffa.
Spreten preplet družinske drame, psihološkega trilerja in apokaliptične grozljivke o moškem, ki gradi zaklonišče, da bi zavaroval svojo družino pred apokalipso.
Zmagovalni film 22. Liffa je režiral Jeff Nichols, v glavnih vlogah pa sta se izkazala Michael Shannon in Jessica Chastain. (Ocena filma Zaklonišče.)