Sobota, 4. 8. 2018, 11.00
6 let, 3 mesece
Top gostilne 2018
Najboljše gostilne na Krasu, v Vipavski dolini in Brkinih
Mednarodne ocene in pohvale, ki jih dobivajo kraji z današnje lestvice, nedvoumno pričajo o lepotah naše dežele, ki pa ne bi bile veliko vredne, če ne bi znali primorski mojstri tudi kuhati in na splošno pripraviti dobrega vzdušja.
Eden najboljših kuharjev v Sloveniji ima izjemen razgled in izvrstno kuhinjo. Kaj še hočete več? Slovenski lokali so v nasprotju s številnimi evropskimi v podobno slikovitih krajih čisti, urejeni in, kar je tudi pomembno, vina s tega območja so primerljiva z najboljšimi na svetu, še posebej kadar beseda teče o belih sortah.
V oklepajih so zapisane lanske uvrstitve.
1. (1.) Pri Lojzetu (Zemono pri Vipavi)
Če se ne bo zgodilo kaj res nepredvidenega, Tomaža Kavčiča v Vipavski dolini še dolgo ne bo nihče izrinil z vrha. Na Zemonu je namreč vse na najvišji ravni, od razgleda do jedilnic in terase z vrtom. Še posebej odkar so na ogled postavili eno najpopolnejših vinskih kart v Sloveniji. Ustvarjalna, a še vedno okusna kuha, ki jo je najbolje naročiti v degustaciji (od 55 do 85 evrov).
2. (2.) Majerija (Slap pri Vipavi)
V vasici na levi strani vipavske hitre ceste zdaj že nekaj časa domuje Majerija, z vinogradi obkrožena prenovljena stara vipavska domačija, kjer živi in dela, predvsem pa kuha Matej Tomažič, za mnoge eden najboljših slovenskih kuharjev. Jedi so povezane z dolino, kar se da veliko sestavin se trudijo pridelati na svoji zemlji, vina so skoraj izključno vipavska. Jedli boste za kakšnih 30 evrov, dve osebi pa bosta na Majeriji prespali za 98 evrov.
3. (3.) Gostilna Mahorčič (Rodik)
Za kakšnih 40 evrov se boste nasitili pri Mahorčičih, vodilni gostinski družini v zanimivi turistični vasici Rodik v Brkinih. Ustvarjalna kuharica je dodobra spremenila ponudbo nekoč zgolj simpatične domače gostilne, mož pa je dodal solidno vinsko karto, v kateri je največ kraških in primorskih vin. Po brkinsko-kraški večerji lahko v sosednji hiši Linč, ki jo prav tako vodi družina Mahorčič, tudi prespite za kakšnih 60 evrov.
4. (5.) Gostilnica Ruj (Dol pri Vogljah)
Eden najzanimivejših lokalov na Krasu, kjer kuhajo moderne kraške jedi ali bolje kraške jedi po moderno. Peter Patajac, ki se rad seli tudi po drugih projektih, se je medna ustalil, to pa pomeni, da bo lokal samo še boljši. Od četrtka do nedelje lahko naročite vse od pršuta do mineštre, a niti ena od jedi ne bo povsem podobna originalu, kot so ga poznale babice. Za hrano pripravite kakšnih 35 evrov na osebo, pili pa boste primorska, še največ kraška vina.
5. (6.) Turistična kmetija Arkade - Cigoj (Črniče)
Cigojevi so verjetno ena najboljših tovrstnih kmetij pri nas, predvsem zato, ker na simpatičnem vipavskem dvorišču ob svojem priznanem vinu lahko ponudijo mesne dobrote, ki jih v veliki večini pridelujejo doma. Cena preprostih, a učinkovitih jedi, še posebej so ponosni na svoj pršut, je kakšnih 25 evrov na osebo, ponujajo pa tudi sobe, v katerih je mogoče spati za 30 evrov na osebo.
6. (7.) Domačija Muha (Lokev)
V Lokvi je kar nekaj zanimivih gostiln, ki dokazujejo, da je na Krasu še vedno mogoče dobro jesti. Konec koncev gre za vas, kjer je doma kraški pršut. V Muhi imajo v zadnjem času tudi (vse bolj) zanimivo vinsko ponudbo, drugače pa hladne mesnine, mineštre, domače testenine, nekaj mesa in predvsem vina kraških mojstrov. Za 25 evrov na osebo se boste konkretno najedli.
7. (4.) Gostilna Kobjeglava (Kobjeglava)
V prostorih nekdanje MIP-ove pršutarne je gostilna, ki že nekaj let goji prenovljeno, zelo ustvarjalno kraško kuhinjo. Majhne porcije so največkrat povezane s pršutom lastne znamke Komel. Nazadnje smo jedli meni za 32 evrov in se spraševali, ali ekipi ni vzela preveč energije njihova izpostava na štanjelskem gradu. Imajo soliden nabor kraških in briških vin.
8. (8.) Penzion Sinji vrh (Kovk)
Ena najprijetnejših turističnih postojank v naših krajih je obenem turistična kmetija s prenočišči, Karitasova slikarska kolonija in planinski dom z izjemnim razgledom. Jedi so v zadnjih dveh ali treh sezonah povsem prenovili, tisti, ki ste nekoč v primorskih hribih dobili samo joto in kakšen kos mesa, lahko zdaj dobite degustacijo lokalnih jedi s kmetije in iz gozdov. Imajo tudi vinsko karto Vipavcev iz doline. Jedača za kakšnih 20 evrov na osebo.
9. (10.) Picerija in restavracija Etna (Divača)
V Divači pečejo sijajne pice, ki so med najboljšimi v Sloveniji, imajo pa tudi soliden izbor jedi, navdihnjenih s Krasom, in zanimivo vinsko karto, ki razveseli tudi zahtevnejšega pivca. Pice so razmeroma poceni, čeprav so lahko pripravljene bolj avtorsko, drugačnih oblik ali okusov. Za malce prirejeno, ustvarjalno kraško kuhinjo, ki jo ponujajo tudi v degustacijskih menijih, bo treba odšteti kakšnih 30 evrov.
10. (9.) Gostilna Žeja (Ozeljan)
Pri Žeji se je v zadnjih letih bolj malo spremenilo. Pravzaprav nič. Potomec enega najobilnejših primorskih oštirjev deluje po principu izročila in kljubuje vse močnejši konkurenci, ki ima v neposredni okolici kaj pokazati. V ponudbi je največ jedi iz morja, ne manjka pa niti mesnin niti testenin. Za okoli 40 evrov se boste dobro najedli. Mimogrede, počasi popravljajo vinsko ponudbo briških in vipavskih vin.