Sobota, 30. 6. 2018, 13.04
6 let, 2 meseca
Top gostilne 2018
Najboljše gostilne na Obali in v slovenski Istri
Na naši Obali in v slovenskem delu Istre je v pogonu kar nekaj novih lokalov, hkrati pa nekateri izgubljajo začetni elan.
Novi lastniki kupujejo hotele in restavracije, vse manj je lokalov, ki gosta ponižujejo z ocvrtimi lignji in pomfritom. V zadnjih mesecih sta Piran in Portorož bogatejša za dva zanimiva lokala z ustvarjalno kuhinjo, v Strunjanu pa smo jedli v prenovljeni gostilni, ki jo je menda takoj po našem obisku zavzela slovenska turistična veriga. Po drugi strani je treba priznati, da je le redkim slovenskim gostilnam zares uspelo v Istri. To, kar je na Hrvaškem donosen posel, je pri nas redkost.
Mimogrede, številke v oklepajih so lanske uvrstitve.
1. (1.) Sophia, Kempinski Palace (Portorož)
Hotel s petimi in pol zvezdicami je zamenjal lastnika, a se kakšne večje spremembe ob našem zadnjem snidenju še niso zgodile. Sobe so razkošne in nič drugače ni s sodobno kombinacijo lokalne in mednarodnih kuhinj. Sophia se pohvali z vrhunskimi sestavinami, vrhunsko postrežbo in s popolno vinsko karto. Degustacijski meni šestih jedi stane 85 evrov. Rezervacije so obvezne.
2. (2.) Hiša Torkla (Korte)
Torkla, ki je v zadnjih letih postala prava institucija v slovenski Istri, je edini tovrstni slovenski lokal, ki konkurira hrvaškim čez mejo. Prenovljena in natančno urejena istrska konoba, pozimi s kaminom, poleti z razgledom. Lokalne sestavine in vina, ob domačih istrskih še nekaj iz drugih slovenskih vinskih področij in tujine. Posodobljena istrska kuhinja, ki vas bo stala okoli 35 evrov na osebo.
3. (3.) Gostilna za Gradom (Koper)
Samosvoj mojster se s kuhinjo in duhovitimi predstavitvami trudi v eni od najbolj zanimivih morskih restavracij v deželi. Ustvarjalna kuhinja, ki temelji na svežem ulovu v slovenskem in hrvaškem morju, nekaj jedi pa je že kar legendarnih. V vsakem primeru ocvrtih lignjev nimajo in na žalost tudi vinske karte ne. Imajo le nekaj miz, zato je rezervacija nujna. 50 evrov na osebo.
4. (-) Salina (Portorož)
Prestižna, moderna restavracija s kreativno kuhinjo in najprestižnejšimi surovinami (ostrige, kaviar, tartufi, zlato ...). To, kar je Portorož potreboval že nekaj let. Kopica izumov kuharskih mojstrov s pogledom na portoroško obalo. Ko bodo do konca izdelali vinsko karto, se bodo lahko pomerili z najboljšimi. Daljši meni vas bo stal 90, krajši pa 60 evrov.
5. (-) Stara gostilna (Piran)
Še eno prijetno presenečenje na Obali je majhna gostilnica v starem mestnem jedru Pirana, ki se preizkuša s številnimi majhnimi izumi in zanimivim izborom posode. Mocarelo postrežejo na blazini, brancina na škatli s kadečimi se zelišči, japonski viski potegnejo iz steklenice s pipeto ... Sestavine so vrhunske, vinska ponudba solidna, a imejte na zalogi kakšnih 60 evrov na osebo.
6. (-) Primorka (Strunjan)
Še enkrat bomo ponovili: Ko smo jedli v Primorki, smo bili navdušeni. Tako nad enostavnimi sestavinami, ki potrebujejo le malo ustvarjalnosti, da postanejo izjemne, kot nad vinsko karto, ki ji daleč naokoli ni enake. Vprašanje pa je, ali bodo novi najemniki, ki so lokal na hitro prevzeli, razumeli, zakaj je v zadnjih letih Primorka postala dobra gostilna. Upajmo. Jedli smo za kakšnih 40 evrov po glavi.
7. (6.) Hotel Marina (Izola)
V hotelu Marina kuha mojster, ki poudarja izključno sledljive sestavine. Ribja restavracija, ki že pred vrati najavlja, kje in kaj so kupili, da bi zadovoljili razvajenega gosta. Pozneje, da bi bilo še bolj gotovo, mojster predstavi jedi pri vsaki mizi posebej. Vinska ponudba je zanimiva, cena menija obilnih petih jedi je okoli 30 evrov.
8. (8.) La Bottega Dei Sapori (Piran)
Italijanska postojanka na Tartinijevem trgu v Piranu se ne da, konec koncev imajo zunaj na tabli jedilnik v italijanščini. Še vedno, za razliko od številnih v okolici, strežejo morsko hrano z vplivi zelene Istre in se nočejo skomercializirati. Celo meso težko dobite na meniju. Imajo kar nekaj vin iz okolice, hkrati pa so jim blizu Brda. Jedli boste za kakšnih 35 evrov na osebo.
9. (7.) Capra (Koper)
V centru Kopra je Capra kljub vsem okoliškim poizkusom še vedno najboljša restavracija. Nastanjeni v spodnjem delu Hotela Koper pripravljajo moderne, ne nujno ustvarjalne jedi v velikih porcijah. Na prvem mestu je seveda morje, ki nekaj metrov stran pljuska ob obalo. Imajo vinsko karto, ki temelji na istrskih vinih in vinih nekaterih drugih slovenskih krajev. 35 evrov na osebo.
10. (9.) Gostilna pod Slavnikom (Podgorje)
Podeželska gostilna pod hribom, ki ima skoraj vse, kar imajo sosedje v Istri, a se namesto za skrivnostnega boškarina raje odloča za divjačino - tako pri glavnih jedeh kot pri testeninah. Imajo celo medveda, skoraj vedno pa jelena, srno, divjega pujsa. Z njoki, fuži, tartufi … Škoda, da ne ukrepajo glede notranje opreme in vinske ponudbe. 25 evrov na osebo.