Četrtek, 8. 8. 2024, 23.05
1 mesec
Olimpijske igre, Pariz 2024, 8. avgust
Vodišek še brez kolajne, izvrstna Janja Garnbret, pa tudi Pia Babnik
Poletne olimpijske igre v Parizu se počasi bližajo koncu, Slovenija pa trepeta za svoje kandidate za kolajne. Zaradi šibkega vetra so Toni Vodišek in tekmeci opravili samo en finalni plov, ki ga Koprčan ni dobil in tako je odločitev o dobitnikih kolajn prestavljena na petek. Plezalki Janja Garnbret in Mia Krampl sta opravili drugi del polfinalne naloge v olimpijski kombinaciji – težavnost. Janja je spet blestela, Mia pa je tekmovanje končala na 17. mestu. Golfistka Pia Babnik je bila v četrtek druga najboljša in se je po dveh od štirih dni tekmovanja prebila na četrto mesto. Jekaterina Vedenejeva, ki drugič zastopa Slovenijo na olimpijskih igrah, se je v finale mnogoboja prebila s šestim rezultatom kvalifikacij. Finale moškega košarkarskega turnirja so si priborili Francozi in Američani.
Vodišek blizu zlatu, finale prestavljen na petek
Toni Vodišek Kajtar Toni Vodišek se pred obalo Marseilla bori za odličja v razredu formula kite. Vodstvo je prevzel že v torek, v sredo pa je tekmovalcem in organizatorjem nagajalo brezvetrje. Tako je bilo tudi v četrtek, polfinale in finale sta se začela z zamikom. Vodišek je bil v finale uvrščen neposredno. Koprčan je imel dve točki in je za zlato potreboval samo še eno zmago (na šestih plovih). A so uspeli izvesti samo en finalni plov, ki je pripadel Avstrijcu Valentinu Bontusu, Vodišek je bil četrti. Pred drugim plovom sta zaradi šibkega vetra tako Botnus kot Vodišek končala v vodi. Tekmovanje je bilo prekinjeno in se bo nadaljevalo v petek.
V ženski konkurenci so finale uspeli dokončati že v četrtek, prva olimpijska zmagovalka pa je postala Britanka Eleanor Aldridge.
Janja Garnbret v sobotni finale kot številka 1
Janja Garnbret je bila izvrstna tudi v težavnosti.
Športni plezalki Janja Garnbret in Mia Krampl sta imeli pred seboj drugi del polfinalne preizkušnje v kombinaciji. Prva favoritinja Garnbretova je vodila prepričljivo že po balvanih, nič drugače pa ni po težavnosti. V smeri za težavnost je splezala skoraj do vrha in zbrala 96,1 točke, skupaj z izkupičkom iz balvanov (99,6) pa osvojila 195,7 točke, kar je skoraj 40 več od zasledovalke, Avstrijke Jessice Pilz (156,9). Mia je končala z nastopi na igrah in je bila 17.
Vedenejeva v finalu, Babnikova se je prebila na četrto mesto
Jekaterina Vedenejeva je kvalifikacije začela dobro. Slovenska reprezentantka v ritmični gimnastiki Jekaterina Vedenejeva, ki drugič zastopa Slovenijo na olimpijskih igrah, se je prebila v finale mnogoboja. Potem ko je igre v Tokiu končala na 16. mestu, je v Parizu pokazala boljše predstave in se s šestim dosežkom uvrstila v boj za kolajne najboljše deseterice, ki bo v petek.
Drugi dan štiridnevnega turnirja v golfu je z izvrstno igro presenetila 20-letna Pia Babnik. S šestimi udarci pod parom igrišča se je prebila na četrto mesto. Za prvim mestom zaostaja za štiri udarce, za drugim oziroma tretjim samo za enega. Od dvanajste do šestnajste luknje je naredila pet birdiejev zapored. Tudi Ana Belac je drugi dan igrala bolje kot prvi. Po petih izgubljenih udarcih na uvodnih 18 luknjah je v četrtek igrala par igrišča. Trenutno je uvrščena okoli 40. mesta.
Pia Babnik se je z najboljšim dosežkom drugega dne prebila na peto mesto.
Lyles premagan na 200 metrov, zlato so osvojili ...
Letsile Tebogo je za zlato na 200 metrov premagal favorizirana Američana. To sta bila Noah Lyles in Kenneth Bednarek. Vrhunec atletskega tekmovanja je bil finale na 200 metrov za moške. Ameriški zvezdnik Noah Lyles ni osvojil dvojčka zlatih kolajn v obeh šprinterskih disciplinah, premagala sta ga zlati Botsvanec Letsile Tebogo in srebrni rojak Kenneth Bednarek. Američanka Sydney McLaughlin-Levrone je v finalu na 400 metrov z ovirami postavila nov svetovni rekord in seveda osvojila zlato kolajno. Američan Grant Holloway pa je postal olimpijski prvak v teku na 110 metrov z ovirami. V Parizu je tekel 12,99. Njuna rojakinja Tara Davis-Woodhall je osvojila zlato kolajno v skoku v daljino. Skočila je 70,10 metra. Arshad Nadeem pa je postal novi olimpijski prvak v metu kopja. S tem je Pakistanu zagotovil prvo posamično zlato na poletnih olimpijskih igrah.
Avstrijska jadralca Lara Vadlau in Lukas Maehr sta postala prva olimpijska prvaka v mešanem razredu 470 in s tem prišla do uspeha kariere. Italijana Ruggero Tita in Catarina Banti sta ubranila olimpijski naslov v jadranju s katamarani razreda nacra 17.
V disciplini keirin v kolesarstvu na stezi je zlato kolajno osvojila novozelandska kolesarka Ellesse Andrews. Francoz Benjamin Thomas pa je bil najboljši v disciplini omnium.
Veliko avstrijsko slavje. Novozelandke Lisa Carrington, Alicia Hoskin, Olivia Brett, Tara Vaughan so v kajakaškem četvercu na 500 metrov osvojile zlato medaljo. Nemški kajakaši Max Rendschmidt, Max Lemke, Jacob Schopf in Tom Liebscher-Lucz pa so osvojili zlato v moški konkurenci. Kitajska kanuista na mirnih vodah Liu Hao in Ji Bowen pa v dvojcu na 500 metrov
Trikratni svetovni prvak v hitrostnem plezanju Veddriq Leonardo je tem lovorikam dodal še olimpijskega. Indonezijski športi plezalec je s 4,75 sekunde v steni za 0,02 sekunde ugnal Kitajca Wu Penga na drugem mestu.
Nizozemka Sharon van Rouwendaal je zmagovalka nekaj več kot dvourne preizkušnje v daljinskem plavanju v pariški reki Seni. Xie Siyi je novi olimpijski prvak v skokih v vodo s trimetrske deske. V finalu je konkurenco pokoril z dobrimi 543 točkami in Kitajski priboril še šesto zlato v skokih v vodo v Parizu.
Kitajska dvigovalka uteži Luo Shifang je zlato medaljo osvojila v kategoriji do 59 kilogramov. Tako v potegu kot sunku ter seštevku obeh disciplin je postavila olimpijske rekorde. Indonezijec Rizki Juniansyah je novi olimpijski prvak v dviganju uteži v kategoriji do 73 kg. Uzbekistanec Ulugbek Rašitov je ubranil naslov olimpijskega prvaka v tekvondoju do 68 kg. Kim Yu-jin iz Južne Koreje pa je postala nova prvakinja v tekvondoju do 57 kg.
Iranec Saeid Esmaeili Leivesi je novi olimpijski prvak v rokoborbi grško-rimskega sloga do 67 kilogramov. V kategoriji do 87 kg je zlato osvojil bolgarski rokoborec Semen Novikov, branilec naslova iz Tokia Žan Belenjuk, ki je tudi poslanec ukrajinskega parlamenta, je bil bronast. Akari Fujinami je zmagala v rokoborbi prostega sloga do 53 kg, s čimer je Japonski priborila že tretjo zlato kolajno v rokoborbi na igrah v Parizu.
V finale košarkarskega turnirja Francija in ZDA
Prvi finalisti moškega košarkarskega turnirja so po dramatični končnici tekme postali gostitelji Francozi. Aktualne svetovne prvake Nemce so v polfinalu premagali s 73:69. V drugem polfinalu so prvi favoriti Američani po drami in preobratu ugnali Srbe s 95:91.
V polfinalu rokometnega turnirja za ženske so Švedinje po dveh podaljških izgubile s Francozinjami z 28:31 (25:25, 12:10). V drugem dvoboju pa so Norvežanke premagale Danke s 25:21.
Odbojkarice ZDA in Italije so finalistke odbojkarskega turnirja. Američanke so v polfinalu premagale Brazilijo s 3:2 (23, -18, 15, -23, 11), Italijanke pa s 3:0 (22, 19, 22) Turčijo.
Na moškem nogometnem turnirju so bron osvojili Maročani, ki so na tekmi za tretje mesto s kar 6:0 premagali Egipt.
Nizozemski hokejisti na travi so tretjič postali olimpijski prvaki. V finalu v Parizu so po kazenskih strelih premagali Nemčijo.
V finalu turnirja v vaterpolu za ženske se bosta pomerili Avstralija in Španija. Španija je bila z 19:18 po petmetrovkah boljša od Nizozemske, Avstralija pa je, prav tako po izvajanju kazenskih strelov, s 14:13 ugnala ZDA.
Olimpijske igre, Pariz 2024, 8. avgust, slovenski nastopi
Golf:
2. krog, ženske (Ana Belac, Pia Babnik)
Jadranje:
Formula kite, 6 plovov za medalje, moški (Toni Vodišek)
Ritmična gimnastika:
mnogoboj, posamično, 1. del (Jekaterina Vedenejeva)
mnogoboj, posamično, 2. del (Jekaterina Vedenejeva)
Športno plezanje:
kombinacija, težavnost, polfinale, ženske (Janja Garnbret, Mia Krampl)
Končne odločitve (25):
Atletika
daljina, ženske
kopje, moški
200 m, moški
400 m ovire, ženske
110 m ovire, moški
Boks
do 51 kg, finale, moški
do 54 kg, finale, ženske
Daljinsko plavanje
10 km, ženske
Dviganje uteži
do 59 kg, ženske
do 73 kg, moški
Hokej na travi
tekma za 1. mesto, moški:
Nemčija – Nizozemska
Jadranje
470, mešane ekipe
nacra 17, mešane ekipe
formula kite, finale, moški (prekinjeno pri prvem od šestih plovov)
formula kite, finale, ženske
Na mirnih vodah
C-2, 500 m, finale, moški
K-4, 500 m, finale, ženske
K-4, 500 m, finale, moški
Kolesar. na stezi
keirin, finale, ženske
omnium, dirka na točke, moški
Nogomet
tekma za 3. mesto, moški:
Egipt – Maroko
Rokoborba
do 67 kg, grško-rimski, finale, moški
do 87 kg, grško-rimski, finale, moški
do 53 kg, prosti slog, finale, ženske
Skoki v vodo
posamično, deska 3 m, finale, moški
Športno plezanje
hitrost, finale, moški
Tekvondo
do 68 kg, finale, moški
do 57 kg, finale, ženske