Sreda, 10. 7. 2024, 10.00
4 mesece, 3 tedne
OI Pariz 2024
Olimpijska vas in prizorišča tekmovanj
Francoska prestolnica, dvomilijonski Pariz, sicer živahno turistično mesto, se je za dva tedna spremenila v središče športnega sveta. Gostila je poletne olimpijske igre, že tretjič, a prvič po sto letih. Tekmovanja se je dogajajo na 34 prizoriščih, pa ne samo v Parizu, košarkarji so denimo igrali v Lillu, deskarji na vodi na valovih Francoske Polinezije na 15 tisoč kilometrov oddaljenem Tahitiju. Ker ima Pariz dobro športno infrastrukturo, so večino objektov le nekoliko obnovili, novo pa je bilo na primer plezališče. Nekaj tekmovališč so postavili kar na mestne ulice in trge, tudi pred palačo Versailles in pod Eifflov stolp, dogajalo se je tudi na reki Seni. Tam je potekalo tudi slavnostno odprtje (26. julij), ki sploh prvič ni bilo na nacionalnem stadionu.
Stade de France
Stade de France
Državni stadion, sicer tudi največji stadion v Franciji, severno od središča Pariza se bo v času OI spremenil v olimpijski stadion. Od izgradnje za nogometno svetovno prvenstvo 1998 skoraj tri desetletja gosti največje športne prireditve v Franciji.
Konec izgradnje: 1998
Kapaciteta sedišč: 77.083
Lokacija: Saint-Denis
Stadion Yves-du-Manoir
Prizorišče zgodovinskega pomena je kot glavni stadion služil že za OI 1924 in njihovo slovesno odprtje. Ta stadion bo edino prizorišče, ki bo gostilo OI v dveh različnih obdobjih.
Konec izgradnje: 1907
Kapaciteta sedišč: 15.000
Lokacija: Colombes
Paris La Defense Arena
La Defense Arena
Prvo notranje prizorišče na tem seznamu je pariška arena La Defense. Dvorano je od odprtja obiskalo že več kot dva milijona obiskovalcev, ki so si ogledali razne mednarodne predstave, konvencije in seminarje ter tekme ragbi kluba Racing 92. Zahvaljujoč moderni in večnamenski strukturi bo prizorišče prvič gostilo tudi plavalne dogodke.
Konec izgradnje: 2017
Kapaciteta sedišč: 15.220
Lokacija: Nanterre
Porte de La Chapelle Arena
Z drugim imenom Adidas Arena je en redkih novih objektov za olimpijske igre v Parizu. Graditi so ga začeli marca 2020, gradnja pa je bila končana letošnjega februarja. Gre za novo kulturno središče na severu Pariza, ki vsak dan gosti vrsto kulturnih in športnih dogodkov, vključno z domačimi tekmami pariškega košarkarskega kluba.
Konec izgradnje: 2024
Kapaciteta sedišč: 8.000
Lokacija: La Chapelle
Paris Aquatic Centre
Paris Aquatic Centre
Pariški center plavalnih športov je ob plezalni steni še edini preostali stalni objekt, ki je bil zgrajen za prihajajoče igre, odprli so ga aprila letos. Stoji nasproti stadiona Stade de France, povezuje ju tudi most za pešce nad cesto, po OI pa bo lahko gostil največje nacionalne in mednarodne plavalne dogodke.
Konec izgradnje: 2024
Kapaciteta sedišč: 5.000
Lokacija: Saint-Denis
Plezalno prizorišče Le Bourget
Le Bourget
Ob zgoraj omenjenem plavalnem centru bo plezalno prizorišče La Bourget edino prizorišče, ki je bilo zgrajeno za prihajajoče OI. Ponazarja svež pristop, ki ga Pariz 2024 želi dodati igram: predstavitev sodobnega športa na območju z mladim prebivalstvom, da bi spodbudili čim večjo udeležbo.
Konec izgradnje: 2024
Kapaciteta sedišč: 5.000
Lokacija: Le Bourget
Arena Paris Nord
Še zadnje prizorišče na širšem območju Pariza je velik kongresni center Parc des expositions, ki se bo v času iger preobrazil v Arena Paris Nord. To ogromno razstavišče z devetimi dvoranami v bližini letališča Charles de Gaulle je največji tovrstni objekt v Franciji.
Konec izgradnje: 1982
Kapaciteta sedišč: 6.000
Lokacija: Villepinte
Parc des Princes
Parc des Princes
Park princev, kjer domuje pariški nogometni velikan PSG, je eno od prizorišč povsem v središču francoskega glavnega mesta. Gostil je več nogometnih prvenstev, pa tudi tekme francoskih reprezentanc v nogometu in ragbiju.
Konec izgradnje: 1972
Kapaciteta sedišč: 48.583
Lokacija: Pariz
Roland Garros
Roland Garros
V bližini je znameniti teniški kompleks Roland Garros, ki je prizorišče enega izmed štirih turnirjev za grand slam v sezoni. Legendarna, globalna teniška arena bo na teh OI gostila tudi tekmovanja v boksu, na paraolimpijskih igrah pa še odbojko sede.
Konec izgradnje: 1928
Kapaciteta sedišč: 36.000
Lokacija: Pariz
Paris Expo Porte de Versailles
Še drugi kongresni, razstaviščni in konferenčni kompleks na igrah je v osrednjem delu mesta in se ponaša z 228,211 kvadratnega metra razstavnih površin, osmimi paviljoni, dvema dvoranama in 32 sejnimi sobami. Razstavišče vsako leto gosti več kot 120 sejmov, prireditev in konvencij.
Konec izgradnje: 1923
Kapaciteta sedišč: 18.000
Lokacija: Pariz
Bercy Arena
Bercy Arena
Notranja dvorana, sponzorsko tudi Accor Arena, je hitro prepoznavna zaradi svoje piramidne oblike. Prenovljena in modernizirana v letih 2014 in 2015 je gostila ogromno število dogodkov od tenisa, rokometa, košarke, atletike, hokeja do motokrosa, pa tudi razne koncerte.
Konec izgradnje: 1984
Kapaciteta sedišč: 15.000
Lokacija: Pariz
Grand Palais
Velika palača na Elizejskih poljanah v srcu Pariza je zgodovinsko prizorišče, razstavna dvorana in muzejski kompleks. Stavbo, ki po svetu slovi po svoji veličastni cerkveni ladji in stekleni strehi, so zasnovali kot obsežno prizorišče za uradne umetniške in kulturne dogodke. V kultni pariški stavbi je leta 2010 že potekalo sabljaško svetovno prvenstvo, pred odprtjem OI pa bo sploh prvič v zgodovini doživela popolno obnovo.
Konec izgradnje: 1900
Kapaciteta sedišč: 8.000
Lokacija: Pariz
Place de la Concorde
Place de la Concorde
Eden glavnih javnih trgov v Parizu, ki je tudi največji v francoski prestolnici, bo na OI urbane športe ponesel v njihovo naravno okolje, stran od stadionov in v srce mesta. Trg na vzhodnem koncu Elizejskih poljan, kjer so v francoski zgodovini izvedli številne znamenite javne usmrtitve, bo za čas iger preoblikovan v odprto areno.
Konec izgradnje: 1772
Kapaciteta sedišč: 30.000
Lokacija: Pariz
Hotel de Ville
Pariška mestna hiša in njen istoimenski trg bosta gostila začetek enega najprestižnejših tekmovalnih dogodkov na igrah, maratona, povsem v središču prestolnice. Stavba je od 1357 sedež pariške občine, v njej je danes tudi občinski svet, od leta 1977 pariški župani, služi pa tudi kot prostor za velike sprejeme.
Konec izgradnje: 1357 (1892 rekonstrukcija)
Kapaciteta sedišč: 1.500
Lokacija: Pariz
Pont Alexandre III.
Pont Alexandre III.
Most, poimenovan po ruskem carju Aleksandru III., ki je 1892 sklenil francosko-rusko zavezništvo, se razteza čez reko Seno. Povezuje Elizejske poljane z delom Eifflovega stolpa in velja za najbolj okrašen in ekstravaganten most v mestu. Slog mostu odraža slog Velike palače na desnem bregu Sene, kamor tudi vodi. V času iger bo omogočal prvovrsten pogled na tekmovanja na Seni.
Konec izgradnje: 1900
Kapaciteta sedišč: 1.500
Lokacija: Pariz
Trocadero
Trocadero in Eifflov stolp, ki si stojita nasproti, bosta to območje v času OI povezala v gledališko ploščad. Na eni najbolj znamenitih pariških znamenitosti bodo številne prireditve in dejavnosti, gledalci bodo lahko spremljali hojo in cestno kolesarstvo, mimo bosta prišla še maraton in triatlon.
Konec izgradnje: 1814
Kapaciteta sedišč: 13.000
Lokacija: Pariz
Stadion Eifflov stolp (Champ de Mars)
Grand Palais in Champ-de-Mars
Champs de Mars je velika javna zelena površina v središču Pariza med Eifflovim stolpom in stavbo Ecole Militaire. Za Parižane je park kraj srečevanj in praznovanj, od tradicionalnega ognjemeta 14. julija do spremljanja finala nogometnega SP. Ljudje se tam vsakodnevno srečujejo, ukvarjajo s športom ali uživajo v razgledih in se sprehajajo po avenijah in zelenicah, v času iger pa bo na enem najbolj znamenitih javnih vrtov stala začasna arena na prostem, ki bo gostila odbojko na mivki.
Konec izgradnje: 1765
Kapaciteta sedišč: 12.000
Lokacija: Pariz
Grand Palais Ephemere (Champ de Mars arena)
Na Champ de Marsu stoji Velika palača Ephemere, začasna razstavna dvorana, ki naj bi jo po koncu tega leta razstavili. Njen namen je gostitev razstav, v času OI pa bo nekoliko prenovljena arena z imenom Champ de Mars gostila dvoboje juda in rokoborbe.
Konec izgradnje: 2021
Kapaciteta sedišč: 9.000
Lokacija: Pariz
Les Invalides
Les Invalides
Les Invalides je kompleks stavb, muzejev in spomenikov, povezanih z vojaško zgodovino Francije, v osrčju mesta. Esplanade pa je vrt pred veličastnim "hotelom". Še ena izmed priljubljenih destinacij za preživljanje prostega časa Parižanov bo med igrami doživela športno podobo.
Konec izgradnje: 1706
Kapaciteta sedišč: 8.000
Lokacija: Pariz
Vrtovi palače Versailles
Versailles
Versajska palača je kultni simbol z bogato zgodovino, ki ponazarja svetovni ugled Francije, in njena zelenica bo prav tako postala prizorišče iger. Palača je bila sprva zgrajena kot preprost lovski dvorec, leta 1682 pa je postala dom sončnega kralja in epicenter kraljeve družine, medtem ko je danes muzej.
Konec izgradnje: 1715
Kapaciteta sedišč: 8.000
Lokacija: Versailles
Le Golf Nacional
Golfsko igrišče v bližini Pariza, ki bo prestižno tekmovanje gostil na igrišču L'Albatros, enem od dveh igrišč z 18 luknjami, ki velja za bolj tekmovalnega in kompleksnega. Tam je bil leta 2018 Ryderjev pokal.
Konec izgradnje: 1990
Kapaciteta sedišč: 35.000
Lokacija: Versailles
Elancourt
Elancourt
Občina Elancourt v zahodnem predmestju Pariza se lahko pohvali z najvišjo točko v pariški regiji: 231 metrov nadmorske višine. Z vrha, kjer bo prizorišče za gorske kolesarje, se odpirajo razgledi na mesto in bližnje gozdove.
Kapaciteta sedišč: 25.000
Lokacija: Versailles
Velodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines
Pariški velodrom deluje zadnjih deset let, vse od izgradnje pa je paradni konj Francoske kolesarske zveze, ki ima tu tudi sedež. Gostil je že vrsto najboljših kolesarskih tekmovanj na stezi.
Konec izgradnje: 2014
Kapaciteta sedišč: 5.000
Lokacija: Versailles
Stade Pierre-Mauroy
Stade Pierre-Mauroy
Domači stadion nogometnega kluba Lille, pod sponzorskim imenom poznan tudi kot Decathlon Arena, je večnamenski stadion, tako da tokrat ne bo gostil nogometnih tekem, temveč tekmovanje v košarki in rokometu. Ime je dobil junija 2013 po smrti nekdanjega župana mesta in predsednika vlade.
Konec izgradnje: 2012
Kapaciteta sedišč: 26.000
Lokacija: Lille
Navtični stadion Vaires-sur-Marne
Vaires-sur-Marne
Novi navtični stadion je bil leta 2019 prvi novozgrajeni olimpijski objekt in bo na igrah priča veslaškim tekmam ter tekmam v kajaku in kanuju.
Konec izgradnje: 2019
Kapaciteta sedišč: 22.000
Lokacija: Vaires-sur-Marne
Stade Velodrome
Stade Velodrome
Drugi največji francoski stadion je bil nazadnje prenovljen 2014, sicer pa je Orange Velodrom, domači stadion nogometnega kluba Marseille, gostil že več nogometnih prvenstev. Tudi med OI bo gostil nogometne tekme.
Konec izgradnje: 1937
Kapaciteta sedišč: 67.394
Lokacija: Marseille
Parc Olympique Lyonnais
Tudi Groupama stadion je domači teren nogometnega kluba Lyon. Novozgrajeni stadion, ki stoji na mestu starega, so zgradili za nogometno EP 2016 in je po kapaciteti tretji največji objekt v Franciji.
Konec izgradnje: 2016
Kapaciteta sedišč: 59.186
Lokacija: Lyon
Nouveau Stade de Bordeaux
Še en novejši stadion, ki je bil zgrajen z namenom gostitve EP 2016. Z drugim imenom Matmut Atlantique je dom francoskega drugoligaša Bordeauxa, svetovna prestolnica vina bo tako med igrami prav tako ponudila nogometne boje.
Konec izgradnje: 2015
Kapaciteta sedišč: 42.115
Lokacija: Bordeaux
Stade Geoffroy-Guichard
Domači stadion nogometnega kluba Saint-Etienne je za EP 2016 doživel zadnjo prenovo, sicer pa se bliža stoletnici obstoja. Moderniziran kompleks bo na igrah gostil nogomet boje.
Konec izgradnje: 1931
Kapaciteta sedišč: 41.965
Lokacija: Saint-Etienne
Stade de Nice
Allianz Riviera je dom nogometnega kluba Nice. Stadion v bližini Sredozemskega morja je 2013 zamenjal prejšnji mestni stadion, starinski in zastareli Stade du Ray, in ima tudi več razstavnih površin in trajnostnih prvin. Na igrah bo gostil nogomet.
Konec izgradnje: 2013
Kapaciteta sedišč: 35.624
Lokacija: Nica
Stade de la Beaujoire
Dom nogometnega kluba Nantes je bil zgrajen za nogometno EP 1984. Glavno mestno športno prizorišče bo na OI gostilo nogometne tekme.
Konec izgradnje: 1984
Kapaciteta sedišč: 35.322
Lokacija: Nantes
Roucas Blanc Olympic Marina
Roucas Blanc Olympic Marina
Marina v Marseillu na južni obali Francije bo v času iger gostila boje v jadranju. Mesto je zaradi svoje lege naravno osredotočeno na morje in tako zagotavlja izjemne jadralne pogoje.
Kapaciteta sedišč: 5.000
Lokacija: Marseille
Teahupo'o
Teahupo'o
Najbolj oddaljeno prizorišče, vasica Teahupo'o na otoku Tahiti, ki je del Francoske Polinezije, sicer francoski čezmorski teritorij, od Pariza oddaljen več kot 15 tisoč kilometrov, bo gostil boje v deskanju na valovih.
Kapaciteta sedišč: 5.000
Lokacija: Tahiti
Nacionalni strelski center
Chateauroux
Francoski nacionalni strelski center v Chateaurouxju je eno največjih strelišč v Evropi.
Konec izgradnje: 2018
Kapaciteta sedišč: 3.000
Lokacija: Chateauroux