Benjamin Verbič Adam Gnezda Čerin Žiga Laci Andraž Šporar Panathinaikos AEK Atene Ajax Feyenoord

Nedelja, 14. 5. 2023, 21.50

Nizozemsko in grško nogometno prvenstvo

Pokal sta dvignila Feyenoord in AEK

Feyenoord prvak Nizozemske | Feyenoord iz Rotterdama je novi prvak Nizozemske. | Foto Guliver Image

Feyenoord iz Rotterdama je novi prvak Nizozemske.

Nogometaši Feyenoorda so si dva kroga pred koncem zagotovili naslov nizozemskih prvakov. Na domačem stadionu so ob slavju navijačev premagali Go Ahead Eagles s 3:0 in imajo na vrhu razpredelnice prednost 11 točk. Nogometaši AEK Aten, zanj igra tudi Žiga Laci, pa so trinajsti grški prvaki. Proti Volosu v zadnjem krogu lige za prvaka niso dovolili presenečenja in slavili s 4:0.

Salzburg Benjamin Šeško
Sportal S 15. golom Šeška Salzburg vse bliže lovoriki

To je 16. naslov moštva iz Rotterdama in prvi po sezoni 2016/17. Feyenoord je prekinil prevlado Ajaxa, ki je slavil zadnje tri naslove, sezona 2019/20 pa ni bila odigrana zaradi pandemije novega koronavirusa. Na večni lestvici je na vrhu še naprej Ajax s 36 naslovi, sledi PSV Eindhoven s 24.

Feyenoord prvak Nizozemske | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage Feyenoord bo prihodnjo sezono igral v skupinskem delu lige prvakov, za drugo mesto in s tem kvalifikacije za evropsko elito pa se borijo še tri ekipe. Najbolje kaže nogometašem PSV, ki morajo tekmo 32. kroga še odigrati in imajo 68 točk. Ajax je tretji s 63, AZ Alkmaar pa četrti z 61 točkami.

Danes je bil sicer zaradi uporabe pirotehnike in vdora na igrišče dvakrat prekinjen in kasneje prestavljen dvoboj Groningena in Ajaxa. Domači navijači so namreč protestirali proti vodstvu kluba zaradi izpada v drugo ligo.

13. naslov za AEK, Šporar četrti strelec lige

AEK je grški prvak. | Foto: AP / Guliverimage AEK je grški prvak. Foto: AP / Guliverimage Za AEK je to 13. naslov, s čimer na večni lestvici zaseda tretje mesto. Pred njim sta Olympiacos (47) in Panathinaikos (20). Drugouvrščeni Panathinaikos, za katerega igrajo slovenski reprezentanti Andraž Šporar, Benjamin Verbič in Adam Gnezda Čerin, je zaostal pet točk, potem ko je v zadnjem krogu le remiziral proti Arisu (1:1). Šporar in soigralci so naslov zapravili na zadnjih štirih tekmah, ko so trikrat remizirali in enkrat izgubili. Tretje mesto je pripadlo Olympiacosu. Šporar je z 11 goli ligo končal kot četrti najboljši strelec.

AEK in Panathinaikos se bosta v prihodnji sezoni merila v kvalifikacijah za elitno ligo prvakov, Olympiacos pa čakajo kvalifikacije za evropsko ligo. Med grško elito igrata še dva Slovenca. V ligi za prvaka sta bila dejavna še Jasmin Kurtić, ki je bil s Paokom četrti in bo igral v kvalifikacijah za konferenčno ligo, ter Matic Kotnik, ki je z Volosom končal na šestem mestu.

Seznam prvakov in pokalnih zmagovalcev v Evropi:

Država Prvak Pokalni zmagovalec
Albanija   finale Egnatia Rrogozhine - Tirana (1. junij)
Anglija   finale Manchester City - Manchester United (3. junij)
Armenija   Urartu
Avstrija   Sturm Gradec
Azerbajdžan Qarabag finale Qəbələ - Neftči Baku (3. junij)
Belgija   Antwerp
Bolgarija   finale CSKA Sofija - Ludogorec (24. maj)
Bosna in Hercegovina Zrinjski Mostar finale Velež Mostar - Zrinjski Mostar (17. maj)
Ciper   finale AEL - Omonia Nikozija (24. maj)
Češka   Slavia Praga
Črna gora   finale Sutjeska - Arsenal Tivat (29. maj)
Danska   finale Aalborg - Köbenhavn (18. maj)
Francija   Toulouse
Grčija AEK Atene finale AEK Atene - PAOK Solun (20. maj)
Hrvaška Dinamo Zagreb finale Hajduk Split - Šibenik (24. maj)
Italija Napoli finale Inter - Fiorentina (24. maj)
Izrael   finale Maccabi Netanya - Beitar Jeruzalem (23. maj)
Kosovo   finale Prishtina - Gjilani (5. junij)
Luksemburg Swift Hesperange finale Marisca Mersch - Differdange 03 (26. maj)
Madžarska Ferencvaroš Zalaegerszegi TE
Moldavija   finale CSF Balti - Šerif (28. maj)
Nemčija   finale RB Leipzig - Eintracht Frankfurt (3. junij)
Nizozemska Feyenoord Rotterdam PSV Eindhoven
Poljska Rakow Czestochowa Legia Varšava
Portugalska   finale Braga - Porto (4. junij)
Romunija   finale Sepsi - Universitatea Cluj (24. maj)
Rusija Zenit St. Peterburg polfinale (17. maj)
Severna Irska Larne Crusaders
Severna Makedonija Struga finale Struga - Makedonija GjP (20. maj)
Slovaška Slovan Bratislava Spartak Trnava
Slovenija Olimpija Ljubljana Olimpija Ljubljana
Srbija Crvena zvezda polfinale (17. maj)
Škotska Celtic Glasgow finale Inverness CT - Celtic (3. junij)
Španija Barcelona Real Madrid
Švica Young Boys finale Young Boys - Lugano (4. junij)
Turčija   polfinale (24. maj)
Ukrajina   /
Wales The New Saints The New Saints
V tabeli so izpuščeni prvaki in pokalni zmagovalci nekaterih manjših evropskih držav, pa tudi nekaterih lig, ki potekajo v drugačnih časovnih okvirih.