Torek, 25. 12. 2018, 19.53
5 let, 10 mesecev
Spravili so se na Hofer, ministrstvo, slovenske ženske in kupce vinjet
Slovenski uporabniki spleta so se morali tudi letos otepati cele vojske različnih prevar, s katerimi so se goljufi poskusili dokopati do njihovega denarja ali se okoristiti s krajo njihovih osebnih podatkov, v rubriki Digisvet na Siol.net pa smo se trudili, da bi jih razkrinkali čim več. Še enkrat preverimo letošnjo metodologijo internetnih goljufov, da bomo bolje pripravljeni na tovrstne izzive, ki jih prinaša leto 2019.
Lažni vrednostni boni za znane slovenske trgovine
Zelo pogosta prevara, s katero so goljufi poskusili pridobiti podatke uporabnikov, kot so e-poštni naslov, telefonska številka ali dovoljenje za objavljanje na njihovih profilih na Facebooku, je temeljila na lažnem izdajanju za spletne podružnice trgovin, ki jih Slovenci obiskujejo zelo pogosto, kot so Hofer, Mercator in Lidl, tudi tekstilni velikan Zara.
Včlanjevanje v plačljive SMS-klube
Na ogromno načinov so slovenske uporabnike prevaranti letos poskusili pretentati, da bi se nevede včlanili v plačljiv SMS-klub, ki uporabniku za vsako prejeto promocijsko sporočilo SMS za storitev, ki je skoraj zagotovo ne potrebuje, zaračuna en ali dva evra.
Prevaranti so za to potrebovali uporabnikovo telefonsko številko, pridobiti pa so jo poskusili na več načinov:
- Z obljubami o velikih zaslužkih iz trgovanja s kriptovalutami.
- S podarjanjem lažnih darilnih bonov za slovenske trgovine.
Celjsko podjetje se je zaradi znane prevare zelo opeklo
Slovenski policisti so letos večkrat obravnavali primere prevar, ki temeljijo na lažnih e-poštnih sporočilih "direktorja". Ta je od svojih uslužbencev zahteval nujno plačilo računov sumljivim in praviloma tujim podjetjem, ki so po uspešno izpeljani prevari izginila.
Eden najodmevnejših letošnjih primerov povzročitve poslovne škode zaradi tovrstne prevare v Sloveniji se je zgodil oktobra:
Tisoč in ena prevara s kriptovalutami, med posrednimi žrtvami tudi Elon Musk in slovensko ministrstvo za okolje in prostor
Kriptovalute so bile po veliki rasti cen, ki se je zgodila ob takšnem času lani, ena največjih pogovornih tem leta 2018, zato ni bilo nenavadno, da so se prevaranti poskusili okoristiti tudi po tej poti:
- Z rudarsko skripto so januarja letos napadli celo spletno stran YouTube.
Zelo odmevna je bila tudi naša zgodba o kriptovaluti estatium in Slovencih, ki so bili povezani z njo:
Kliknite na fotografijo za ogled članka.
Pozornost so pridobili z znanim imenom, nato pa udarili
Ena najbolj viralnih letošnjih spletnih prevar, ki po spletu sicer kroži že nekaj let, je uporabnike poskusila prepričati, da je umrl legendarni britanski igralec Rowan Atkinson, ki je najbolj znan po vlogi Mr. Beana.
Kdor je želel prebrati in zato kliknil novico o njegovi smrti, ki je bila zakrinkana v povezavo na novičarsko spletno stran, je v resnici prejel sporočilo, da je z njegovim računalnikom nekaj hudo narobe in da naj čim prej pokliče na navedeno telefonsko številko, kjer mu bodo težavo pomagali odpraviti. Prevaranti na drugi strani slušalke so seveda hoteli nekaj čisto tretjega:
Pisali so Slovenkam, ki so se vanje zaljubile, nato pa jih začeli prositi za denar
V prvi polovici leta smo naleteli na več primerov prevar, pri katerih so neznanci na družbenem omrežju Facebook navezali stik s uporabnicami in jih očarali. Ko so bili njihovi trebuhi polni metuljčkov, so simpatični možakarji iz rokava potegnili asa, ki so ga skrivali ves ta čas: svojo izbranko so začeli prositi za denar.
V resnici je šlo seveda za lažne profile z ukradenimi fotografijami privlačnih moških, ki so s čustveno manipulacijo poskusili opehariti tudi mnogo Slovenk.
Prevara, ki v Sloveniji vedno "vžge" - brezplačne ali poceni vinjete
Lažne nagradne igre za vinjeto z letnico 2019 so se letos začele že zelo zgodaj.
Še vedno aktualna modra vinjeta je januarja letos medtem postala zvezda ene najodmevnejših prevar, ki se je začela na spletni strani hallokupon.si. Slovenci so množično klicali na navedeno telefonsko številko, da bi si čim prej zagotovili kupon za vinjeto po polovični ceni. Na drugi strani je slušalko dvignil odzivnik in uporabnikom minuto klica zaračunal po mastni ceni. Nekateri klicatelji so bili zaradi dolgotrajnega čakanja na liniji tudi ob sto evrov. Kupona za vinjeto seveda niso dobili nikoli.
V podobno kategorijo kot vinjete spadajo tudi poceni sončna očala ter nagradne igre za luksuzne avtomobile:
Preberite tudi:
Ukinili bodo Facebook, še prej pa preverite, kaj se zgodi, če na Facebook napišete tole čudežno kodo.
Podla prevara na pametnih telefonih, denar izgine v sekundi.
Mars in Luna bosta enako velika.
Ne nasedite kroglicam, ki so obnorele internet: zgori vam lahko hiša.
4