Torek, 23. 10. 2018, 13.02
6 let, 3 mesece
V podjetju na Celjskem so naredili zelo drago napako
Uslužbenko gospodarske družbe s sedežem v celjski regiji je ukanila tako imenovana direktorska e-poštna prevara, zaradi katere je goljufom v dobri veri, da v resnici dela po naročilu direktorja družbe, na račun tuje banke nakazala 50 tisoč evrov, so sporočili s Policijske uprave Celje. Denarja podjetje najverjetneje ne bo dobilo nazaj.
Direktor naj bi uslužbenko v e-poštnem sporočilu vprašal, ali v podjetju razpolagajo z zadostnimi sredstvi za izvedbo nakazila, in ji po potrditvi poslal podatke o računu, na katerega je nato nakazala 50 tisoč evrov.
Naslednji dan je uslužbenka prejela novo e-poštno sporočilo z zahtevo za še eno nakazilo, a je opazila, da je e-poštni naslov pošiljatelja malce drugačen od tistega, ki ga sicer uporablja direktor. V podjetju so nato ugotovili, da je šlo za goljufijo.
Preiskavo goljufije, katerega žrtev je bilo podjetje s celjskega območja, opravlja slovenska policija v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi, so nam sporočili s Policijske uprave Celje. Možnost, da podjetje nakazani denar dobi nazaj, je po njihovem mnenju sicer izredno majhna.
Goljufe najpogosteje izda ena sama črka
Pri slovenski policiji opozarjajo, da so osebe v ozadju goljufij, kot je opisana, izredno iznajdljive. V večini primerov e-pošto pošiljajo v imenu direktorjev oziroma oseb, ki v podjetjih opravljajo poslovodne zadolžitve. S Policijske uprave Celje so sporočili, da so obravnavali tudi že primere, ko so goljufi e-pošto poslali v imenu poslovnih partnerjev podjetij.
Posameznike, ki so pooblaščeni za poslovanje z bančnimi računi gospodarskih družb oziroma pravnih oseb, pri policiji opozarjajo, naj bodo v prihodnje še posebej pozorni na e-poštne naslove pošiljateljev tovrstnih zahtevkov za nakazila. Naslovi so na prvi pogled zelo podobni resničnim, a jih od njih pogosto loči ena sama črka.
Preberite tudi:
1