Sobota, 10. 8. 2024, 23.22
2 meseca, 3 tedne
Olimpijske igre, Pariz 2024, 10. avgust
Janja Garnbret ubranila zlato, Patrik Divkovič obstal v osmini finala, Pia Babnik izgubila nekaj mest
Predzadnji dan pariških olimpijskih iger je Slovenija osvojila drugo zlato medaljo. Sprva je bila zlata Andreja Leški, nato pa je še za eno zlato poskrbela naša vrhunska plezalka Janja Garnbret, Toni Vodišek pa je bil srebrn. Pia Babnik je izgubila nekaj mest in je tekmovanje sklenila kot 22., Ana Belac je bila 49. V tekvondoju je nastopil Patrik Divkovič in izpadel v osmini finala. Eden od vrhuncev dneva je bil zgodaj zjutraj, ko je Tamirat Tola z olimpijskim rekordom postal maratonski prvak, drugi pa zvečer, ko so košarkarji ZDA ponovno osvojili olimpijsko zlato.
Janja Garnbret je prva Slovenka, ki je na olimpijskih igrah ubranila naslov prvaka.
Janja Garnbret je v kombinaciji športnega plezanja osvojila olimpijsko zlato. Slovenska šampionka je po Tokiu dodala še zlato na poletnih olimpijskih igrah v Parizu. V finalu v Le Bourgetu je bila daleč najboljša v obeh delih tekmovanja. Vodila je po dopoldanskem balvanskem delu, v težavnosti pa potrdila šampionski status.
Pia Babnik nekaj izgubila Pia Babnik.
Na blazine je stopil tekvondoist Patrik Divković, ki pa je tesno izgubil v osmini finala. Od njega je bil boljši Norvežan Richard Andre Ordemann.
Tekmovanje v golfu sta končali Ana Belac in Pia Babnik, zadnja je bila po polovici oziroma prvih dveh dneh na visokem četrtem mestu, nekaj slabše pa ji je šlo v petek in je nazadovala na 13. mesto. Slabše ji je šlo tudi v soboto, tako da je olimpijski nastop sklenila na 22 mestu, Belac pa je bila na koncu 49.
Najboljša trojica moškega maratona, prvak je z olimpijskim rekordom postal Tamirat Tola.
Olimpijski rekordi v maratonu, na 1500 metrov in štafeti 4 x 400 metrov
Petnajsti, predzadnji dan končnih odločitev bodo podelili 39 kompletov kolajn. Za prvo so se pomerili maratonci, z olimpijskim rekordom 2:06,26 je slavil Etiopijec Tamirat Tola. Kenijec Emmanuel Wanyonyi je na olimpijskih igrah v Parizu osvojil zlato medaljo v teku na 800 metrov, Masai Russell iz ZDA pa si je pritekla zlato na 100 metrov ovire. Norvežan Jakob Ingebrigtsen je bil prvi v teku na 5000 metrov, Kenijka Faith Kipyegon je osvojila zlato na 1500 metrov z olimpijskim rekordom 3:51,29, Japonka Haruka Kitaguchi pa je slavila v metu kopja. Hamish Kerr iz Nove Zelandije je slavil v skoku v višino, tako moška kot ženska štafeta ZDA pa sta osvojili zlato v teku na 4 x 400 metrov. Moška je tekla tudi olimpijski rekord.
Francoski odbojkarji ubranili naslov Francozi so novi, stari odbojkarski prvaki.
Gostitelji iger Francozi so ubranili naslov olimpijskih prvakov v odbojki, v finalu so s 3:0 premagali Poljake, ki so v četrtfinalu izločili Slovence. Slovenski odbojkarji so edini, ki so v Parizu uspeli premagati Francoze. Boj za bron na ženskem odbojkarskem turnirju med Brazilijo in Turčijo je pripadel Brazilkam.
Američani 17. do košarkarskega zlata
Oči so bile skozi cel dan usmerjene tudi proti ekipnim športom, še najbolj na košarko. Tam sta se v finalu pomerili Francija in ZDA, naslov, že 17. na igrah pod petimi krogi, pa so po zmagi 98:87 osvojili Američani. Bron je po zmagi nad Nemci pripadel Srbom.
Norveške rokometašice so razžalostile domače navijače, potem ko so ugnale Francozinje. Do brona so z zmago nad Švedsko prišle Danke. Na ženskem vaterpolskem turnirju je zlato po zmagi nad Avstralijo osvojila Španija, bron je pripadel Nizozemski. Finale med brazilskimi in ameriškimi nogometašicami je pripadel slednjim.
Novozelandska kajakašica na mirnih vodah Lisa Carrington je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v enojcu na 500 metrov. To je že tretja olimpijska kolajna najbolj žlahtnega leska v Parizu, skupno pa osma. Kanadska kanuistka Katie Vincent je slavila v sprintu na 200 metrov, češki kajakaš Josef Dostal pa na 1000 metrov.
Kitajec Liu Huanhua je novi olimpijski prvak v dvigovanju uteži v kategoriji do 102 kg, Norvežanka Solfrid Eila Amena Koanda pa je osvojila zlato medaljo v kategoriji do 81 kg. Gruzijec Laša Talaafze je bil najboljši v kategoriji nad 102 kg. Kitajski dvojčici Wang Liuyi in Wang Qianyi sta na olimpijskih igrah v Parizu osvojili zlato medaljo v umetnostnem plavanju parov.
Gruzijec Geno Petriašvili je novi olimpijski prvak v rokoborbi prostega sloga do 125 kilogramov, Uzbekistanec Razambek Jamalov v prostem slogu do 74 kilogramov, Japonka Sakura Motoki pa, prav tako v prostem slogu, do 62 kilogramov. Kanadčan Philip Kim je postal prvi olimpijski prvak v brejkingu. Iranec Arian Salimi je slavil v tekvondoju nad 80 kg, Francozinja Althea Laurin pa nad 67 kg.
Za Alžirko Imane Khelif je tudi boksarka Lin Yu-Ting s Tajvana na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato medaljo. Obe sta bili v zadnjih dneh v središču razprav o upravičenosti nastopa v ženski kategoriji, Tajvanka je slavila do 57 kilogramov, kjer je bil pri moških najboljši uzbekistanski boksar Abdulmalik Halokov. V kategoriji do 75 kilogramov je zlato osvojila kitajska boksarka Li Qian. Uzbekistanec Bahodir Jalolov je v kategoriji nad 92 kilogramov ubranil naslov iz Tokia.
Kitajska pobrala vse zlate kolajne v skokih v vodo in namiznem tenisu
Olimpijski turnir v ritmični gimnastiki v Parizu je zaznamovalo veliko presenečenje. Kitajke so se po napakah tekmic povzpele na olimpijski prestol in domovini prinesle zgodovinsko prvo zlato odličje v tem športu. Obenem se je prvič v olimpijski zgodovini ritmike od leta 1984 zgodilo, da tekmovanja skupinskih sestav ni osvojila evropska vrsta.
Kitajska je osvojila še osmo zlato medaljo v skokih v vodo, potem ko je bil Cao Yuan najboljši v skokih z desetmetrskega stolpa. Kitajska je tako slavila v vseh disciplinah tega športa, tako v moški kot ženski konkurenci. V namiznem tenisu so zlato v ekipni konkurenci osvojile Kitajke pred Japonkami in Južnokorejkami ter ponovile uspeh skakalcev v vodo.
Portugalska kolesarja Iuri Leitao in Rui Oliveira sta na olimpijskih igrah na velodromu v neposredni bližini Versaillesa osvojila zlato medaljo v disciplini madison. Egipčan Ahmed Elgendy je olimpijski prvak v sodobnem peteroboju. Štiriindvajsetletni tekmovalec iz Kaira je na raznovrstnem tekmovanju v konjeništvu, sabljanju, plavanju, teku in streljanju z lasersko pištolo zbral 1555 točk, kar je nov svetovni in olimpijski rekord.
Šveda David Ahman in Jonatan Hellvig sta olimpijska prvaka v odbojki na mivki. V velikem finalu sta premagala Nemca Clemensa Wicklerja in Nilsa Ehlersa. Bron sta dobila prvaka iz Tokia Norvežana Anders Berntsen Mol in Christian Sandlie Soerum.
Olimpijske igre, Pariz 2024, 10. avgust, slovenski nastopi
Tekvondo:
nad 80 kg, osmina finala, moški (Patrik Divkovič)
Golf:
4. krog, ženske (Ana Belac, Pia Babnik)
Športno plezanje:
kombinacija, finale, ženske (Janja Garnbret)
Končne odločitve (39):
Atletika
maraton, moški
višina, moški
800 m, moški
kopje, ženske
100 m ovire, ženske
5000 m, moški
1500 m, ženske
4 x 400 m, moški
4 x 400 m, ženske
Boks
do 57 kg, finale, ženske
do 57 kg, finale, moški
do 75 kg, finale, ženske
nad 92 kg, finale, moški
Brejking
za tretje mesto, moški
finale, moški
Dviganje uteži
do 102 kg, moški
do 81 kg, ženske
nad 102 kg, moški
Ritmična gimnastika
mnogoboj, skupinske sestave, finale
Golf
4. krog, ženske (Ana Belac, Pia Babnik)
Kajak na mirnih vodah
K-1, 500 m, finale, ženske
K-1, 1000 m, finale, moški
C-1, 200 m, finale, ženske
Kolesar. na stezi
madison, moški
Košarka
tekma za 3. mesto, moški:
Nemčija : Srbija 83:93
finale, moški:
Francija : ZDA 87:98
Namizni tenis
ekipno, za tretje mesto, ženske:
Južna Koreja : Nemčija 3:0
ekipno, finale, ženske:
Kitajska : Japonska 3:0
Nogomet
finale, ženske:
Brazilija : ZDA 0:1
Odbojka
finale, moški:
Francija : Poljska 3:0
tekma za tretje mesto, ženske:
Brazilija : Turčija 3:1
Odbojka na mivki
tekma za tretje mesto, moški:
Katar : Norveška 0:2
finale, moški:
Švedska : Nemčija 2:0
Rokoborba
do 74 kg, prosti slog, finale, moški
do 125 kg, prosti slog, finale, moški
do 62 kg, prosti slog, finale, ženske
Rokomet
tekma za tretje mesto, ženske:
Danska : Švedska 30:25
finale, ženske
Norveška : Francija 29:21
Skoki v vodo
posamično, stolp 10 m, finale, moški
Sodobni peteroboj
finale, moški
Športno plezanje
kombinacija, balvani, finale, ženske
kombinacija, težavnost, finale, ženske
Tekvondo
nad 80 kg, moški
nad 67 kg, ženske
Umetnostno plavanje
pari, prosti program
Vaterpolo
tekma za tretje mesto, ženske:
ZDA : Nizozemska 10:11
finale, ženske:
Avstralija : Španija 9:11