Petek, 9. 8. 2024, 23.30
1 mesec, 4 tedne
Olimpijske igre, Pariz 2024, 9. avgust
Vodišek srebrn, Vedenejeva šesta, rokometaši za bron, Pia Babnik nazadovala
Petek je bil na poletnih olimpijskih igrah za Slovenijo nekaj posebnega, saj je rokometna reprezentanca sploh prvič igrala v polfinalu tega tekmovanja. Do zadnje sekunde se ni predala, a po sporni sodniški odločitvi izgubila s 30:31. V nedeljo bo za bron igrala s Španijo. Kajtarju Toniju Vodišku drugi dan finala ni šlo vse po načrtih, tako ni osvojil zlata, ampak srebrno kolajno. Jekaterina Vedenejeva je v ritmični gimnastiki osvojila šesto mesto. Pia Babnik je imela tretji dan turnirja v golfu več težav in nazadovala na 13. mesto, potem ko je dan prej bila na četrtem mestu. Klara Lukan je v teku na 10.000 metrov zasedla končno 20. mesto.
Polfinalni poraz rokometašev za gol
Poraz Slovenija za gol proti favorizirani Danski. Slovenska moška rokometna reprezentanca se ni uvrstila v finale olimpijskega turnirja. Proti favorizirani Danski je prvi gol dosegla šele v osmi minuti, po prvem polčasu zaostajala za pet golov (10:15). A se Slovenci niso predali. V zadnjih 15 minut so uspešno lovili priključek in imel v zadnjih sekundah tudi napad za podaljšek. Aleks Vlah (šest golov) pod prekrškom ni zadel. Sodnika sta dosodila samo devetmetrovko. Mejna odločitev. Borut Mačkovšek ob izteku časa ni zadel in Danska je napredovala v finale z 31:30. V nedeljo se bo za zlato pomerila z Nemčijo, Slovenija pa za bron s Španijo. V drugem polfinalu je Nemčija Španijo premagala s 25:24 (12:12).
Vodišek srebrn, zlato za Bontusa
Toni Vodišek S finalom, ki je bil v četrtek prekinjen, je nadaljeval jadralec na deski Toni Vodišek. Koprski kajtar je osvojil srebro kolajno, olimpijski prvak pa je postal Avstrijec Valentin Bontus, ki je dobil vse tri finalne regate. Bron pa je osvojil Singapurec Maximilian Maeder. Po 20 letih spet olimpijska kolajna za slovensko jadranje.
V prvi petkovi regati je bil Vodišek drugi, zmagal je Bontus in se izenačil z Vodiškom. Oba je do naslova prvaka ločila zmaga na enem od preostalih plovov (predvideni so bili še štirje). Koprčan je v naslednjem padel, Bontus pa je spet zmagal in tako osvojil zlato.
Pia Babnik nazadovala na 13. mesto
Pia Babnik Golfistka Pia Babnik je tretji dan turnirja v golfu imela več težav na igrišču National pri Parizu in nazadovala na 13. mesto, potem ko je dan prej bila že na visokem četrtem mestu. Dan je končala z dvema udarcema nad parom in je po treh od štirih dni tekmovanja pri skupnem izidu -2. Za prvim mestom, ki si ga delita Novozelandka Lydia Ko in Švicarka Morgane Metraux, zaostaja sedem udarcev. Zaradi vetrovnih razmer je že na prvi luknji dosegla bogey, enako na tretji. Na 11. luknji se je z novim birdiejem prvič spustila pod par igrišča. A sledila je večja napaka na 15. luknji, ko je prvi udarec poslala v vodo.
Slovenija ima na turnirju v golfu še drugo predstavnico. Ana Belac je v petek odigrala štiri udarce nad parom in ima skupni izid +9 ter si deli 46. mesto.
Ritmičarka Vedenejeva šesta, Lukan 20. na najdaljši razdalji
Klara Lukan je na 10.000-metrski preizkušnji zasedla končno 20. mesto. Kot edina slovenska predstavnica v atletiki je nastopila še drugič na igrah in za dve mesti izboljšala dosežek na pol krajši razdalji. V finalu mnogoboja, v katerem je nastopila prvič, je Jekaterina Vedenejeva zasedla končno šesto mesto.
Jekaterina Vedenejeva je osvojila šesto mesto.
V petek so osvojili zlate kolajne ...
Kristof Rasovszky je olimpijski prvak v daljinskem plavanju. Madžar Kristof Rasovszky je novi olimpijski prvak v 10-kilometrski preizkušnji daljinskega plavanja, ki je potekala v pariški reki Seni. Rasovszky je tako nadgradil uspeh iz Tokia izpred treh let, ko je bil drugi. V kolesarstvu na stezi v disciplini madison sta bili najboljši Italijanki Chiara Consonni in Vittoria Guazzini. V sprintu v kolesarstvu na stezi je olimpijski zmagovalec postal Nizozemec Harrie Lavreysen.
Kitajski kanuistki Xu Shixiao in Sun Mengya sta ubranili naslov v dvojcu na 500-metrski razdalji. Nizozemski kajakašici Lisa Carrington in Alicia Hoskin pa sta postali olimpijski prvakinji na 500-metrski razdalji. V moški konkurenci sta slavila nemška kajakaša Jacob Schopf in Max Lemke. Češki kanuist Martin Fuksa je z olimpijskim rekordom 3:43,16 minute postal novi olimpijski prvak v enojcu na 1000-metrski razdalji.
Devetnajstletni Toby Roberts iz Velike Britanije je olimpijski prvak v kombinaciji športnega plezanja balvani in težavnost. Kitajska skakalka v vodo Chen Yiwen je osvojila zlato v posamični preizkušnji s trimetrske deske. Bolgarski dvigalec uteži Karlos Nasar je novi olimpijski prvak v kategoriji do 89 kilogramov. V Parizu je ob zmagi dosegel tudi dva svetovna rekorda, dvignil je 224 kilogramov v potegu, 404 pa v seštevku. Američanka Olivia Reeves je slavila v dviganju uteži v kategoriji do 71 kilogramov.
Bolgar Magomed Ramazanov je postal olimpijski prvak v rokoborbi prostega sloga v kategoriji do 86 kg, Japonec Rei Higuchi pa v kategoriji do 57 kilogramov. Rokoborka prostega sloga Tsugumi Sakurai iz Japonske je v finalnem nastopu na olimpijskih igrah v Parizu premagala Moldavko Anastasio Nichito in si zagotovila zlato medaljo v kategoriji do 57 kilogramov. Japonka Ami Yuasa je postala prva olimpijska prvakinja v brejkingu. Madžarska tekvondistka Viviana Marton je osvojila zlato medaljo v kategoriji do 67 kilogramov, Firas Katoussi iz Tunizije pa v kategoriji do 80 kilogramov.
Uzbekistanec Asadhuja Mujdinhujajev je novi olimpijski boksarski prvak v kategoriji do 71 kilogramov. Kitajka Yu Wu je dobila zlato kolajno v boksarski kategoriji do 50 kilogramov. Uzbekistanski boksar Lazizbek Mulojonov je postal prvak v kategoriji do 92 kg, Alžirka Imane Khelif pa je zmagala v kategoriji do 66 kilogramov..
Toby Roberts je olimpijski prvak v športnem plezanju - kombinaciji balvanov in težavnosti.
Sha'Carri Richardson je v zadnji predaji ameriški štafeti na 4 x 100 metrov prinesla zmago. Ameriški kvartet je osvojil zlato s časom 41,78 sekunde. Velika Britanija je osvojila srebro, medtem ko je Nemčija končala z bronom. Kanadčani Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney in Andre De Grasse so v štafeti 4 x 100 m s časom 37,50 sekunde osvojili zlato kolajno. Srebro je propadlo Južni Afriki, bron pa Veliki Britaniji.
V teku na 400 metrov je s časom 48,17 sekunde, olimpijskim rekordom, zlato osvojila Marileidy Paulino iz Dominke. Yemisi Ogunleye iz Nemčije je osvojila zlato medaljo v suvanju krogle, Belgijka Nafissatou Thiam pa je bila še na tretjih zaporednih igrah najboljša v sedmeroboju. Kenijka Beatrice Chebet je naslovu v teku na 5000 metrov dodala še zlato na 10.000 metrov. Rai Benjamin iz ZDA osvojil zlato medaljo na 400 metrov ovire. Španec Jordan Diaz je slavil v troskoku.
Bronasti ameriški odbojkarji
Ameriški odbojkarji so bronasti. V finalu moškega nogometnega turnirja je Španija po podaljšku s 5:3 premagala Francijo selektorja Thierryja Henryja. Junak španske zlata je bil rezervist Sergio Camello, ki je zabil oba gola v podaljšku. Pri ženskah je v borbi za bron slavila Nemčija.
Na odbojkarskem turnirju so na tekmi za bron Američani s 3:0 premagali Italijane. Finale med Poljsko in Francijo bo v soboto.
V polfinalu turnirja v vaterpolu so Srbi z 10:6 premagali Američane in bodo tako branili olimpijsko zlato. Njihov nasprotnik bo Hrvaška, ki je z 9:8 ugnala Madžarsko. To pomeni, da bo še tretjič zapored olimpijski prvak reprezentanca, ki je del priprav opravila v Kranju.
Ameriška ženska košarkarska reprezentanca je postala prvi finalist. V polfinalu je premagala Avstralijo s 85:64. V finalu, ki bo v nedeljo, se bo pomerila s Francijo, ki je po podaljšku s 81:75 premagala Belgijo.
V finalu ženskega turnirja v hokeju na travi je Nizozemska po kazenskih strelih s 3:1 ugnala Kitajsko. Bron je osvojila Argentina.
Med moškimi ekipami v namiznem tenisu je bron pripadel Franciji, veliki finale proti Švedom pa so gladko dobili Kitajci in upravičili primat v tem športu.
Olimpijske igre, Pariz 2024, 9. avgust, slovenski nastopi
Golf
3. krog, ženske (Ana Belac, Pia Babnik)
Jadranje
Formula kite, 5 plovov za medalje, moški (Toni Vodišek)
Gimnastika
ritmična, finale mnogoboja (Jekaterina Vedenejeva)
Atletika
10.000 m, ženske (Klara Lukan)
Rokomet
polfinale, moški:
Nemčija : Španija 25:24 (12:12)
Slovenija : Danska 30:31 (10:15)
Končne odločitve (34):
Atletika
4 x 100 m, ženske
krogla, ženske
4 x 100 m, moški
400 m, ženske
troskok, moški
sedmeroboj, 800 m, ženske
10.000 m, ženske (Klara Lukan)
400 m ovire, moški
Boks
do 71 kg, finale, moški
do 50 kg, finale, ženske
do 92 kg, finale, moški
do 66 kg, finale, ženske
Brejking
finale, ženske
Daljinsko plavanje
10 km, moški
Dviganje uteži
do 89 kg, moški
do 71 kg, ženske
Hokej na travi
tekma za tretje mesto, ženske:
Argentina : Belgija 3:2 *po kazenskih strelih
finale, ženske:
Nizozemska : Kitajska 3:1 *po kazenskih strelih
Na mirnih vodah
C-2, 500 m, finale, ženske
K-2, 500 m, finale, ženske
K-2, 500 m, finale, moški
C-1, 1000 m, finale, moški
Jadranje
Formula kite, finale, moški (Toni Vodišek)
Kolesar. na stezi
madison, ženske
sprint, finale, dirka za zmago, moški
Namizni tenis
ekipno, za tretje mesto, moški:
Francija : Japonska 3:2
ekipno, finale, moški
Kitajska : Švedska 3:0
Nogomet
tekma za tretje mesto, ženske:
Španija : Nemčija 0:1
finale, moški:
Španija : Francija 5:3 (3:1, 3:3)
Odbojka
tekma za tretje mesto, moški
Italija – ZDA 0:3 (-23, -28, -24)
Odbojka na mivki
za tretje mesto, ženske
finale, ženske
Gimnastika
ritmična, finale mnogoboja
Rokoborba
do 57 kg, prosti slog, finale, moški
do 86 kg, prosti slog, finale, moški
do 57 kg, prosti slog, finale, ženske
Skoki v vodo
posamično, deska 3 m, finale, ženske
Športno plezanje
kombinacija, finale, moški
Tekvondo
do 67 kg, finale, ženske
do 80 kg, finale, moški