Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
26. 10. 2025,
9.52

Osveženo pred

50 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,11

Natisni članek

Natisni članek

Klara Lukan

Nedelja, 26. 10. 2025, 9.52

50 minut

Klara Lukan s sedmim mestom krepko popravila slovenski rekord na 21 km v Valencii

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,11
Klara Lukan | Klara Lukan je v Valencii v teku na polmaratonu zasedla sedmo mesto. | Foto Jure Banfi

Klara Lukan je v Valencii v teku na polmaratonu zasedla sedmo mesto.

Foto: Jure Banfi

Slovenska atletinja Klara Lukan je v Valencii v teku na polmaratonu zasedla sedmo mesto in s časom 1:08:03 krepko popravila prejšnji slovenski rekord 1:09:22, ki ga je Helena Javornik tekla 26. septembra 2004 v Remichu. Šentjernejčanka je na tekmi zlate serije v Španiji prvič v karieri tekla na 21 km in je bila najboljša Evropejka.

Zmagala je Kenijka Agnes Jebet Ngetich (1:03,08). Na 18. mestu je končala druga slovenska predstavnica Liza Šajn z osebnim rekordom 1:10:38.

Med atleti je slavil Etiopijec Yomif Kejlecha (58:01), četrti je bil Šved Andreas Almgren z novim evropskim rekordom (58:40). Slednji je bil prejšnji mesec bronast na 10.000 m na SP v Tokiu, mesto pred njim je tedaj končal Kejlecha, dvakratni dvoranski svetovni prvak na 3000 m.

"Zelo sem zadovoljna z doseženim časom in da sem za več kot minuto popravila državni rekord. Sama proga mi je bila všeč, bilo pa je vetrovno in deževalo je na koncu. S tem se nisem obremenjevala. Bil je to zame nov izziv, tudi gele sem med tekom uživala, kar na krajših razdaljah ni potrebno. Nisem se bala bolečin in sem res nastopila dobro. Sedaj grem mirno na malo daljši premor. Tekmujem neprekinjeno od oktobra 2024," je povedala Lukan.

Pred tem je tekla 19. oktobra v Ljubljani, kjer je popravila svoj lanski rekord proge na 10 km (30:54) in slavila tretjič zapovrstjo. Tokiu. Prejšnji mesec je na uvodni dan prvenstva na SP v Tokiu osvojila 15. mesto na 10.000 m.

Na prvem EP v cestnih tekih bronasta

Petindvajsetletna biotehnologinja je 13. aprila letos na prvem EP v cestnih tekih, ki je bilo v Bruslju in Leuvenu, osvojila bronasto medaljo in s časom 31:26 za sekundo zgrešila srebro. Dva meseca pred tem je v Monaku na pet km s časom 14:45 za 37 sekund popravila slovenski rekord, teden dni pozneje pa je v Castellonu na 10 km s 30:26 le za pet sekund zgrešila 23 let star evropski rekord.

Klara Lukan | Foto: Aleš Fevžer Foto: Aleš Fevžer

Lani je bila v Parizu na svojih drugih olimpijskih igrah 20. na 10.000 m, na pol krajši razdalji pa 22. Mesec dni in pol pred tem je v Rimu na EP s petim mestom dosegla svoj najboljši izid na velikih članskih stadionskih tekmah. Peta je bila na SP v cestnih tekih v Rigi leta 2023 na 5 km.

Na mladinskih prvenstvih je osvojila štiri medalje, zlato na EP v Borasu leta 2019 na 5000 m. Je absolutna državna rekorderka na večini tekov na daljših razdaljah, v tekih na 2000 metrov (5:40,91), 3000 metrov (8:44,80), 5000 metrov (15:01,37) ter cestnem teku na 5 in 10 km.

"Osebni rekord je vedno dobro doseči. Vedela sem že prejšnji teden, da sem v dobro formi. Zadovoljna sem, da sem v tednu dni tekla dva svoja najhitrejša časa. Želela sem si danes še malo hitreje, a me je malo oviral veter. Začela sem agresivno in potem držala dokaj dober ritem. Zame je bilo malo prevroče, že na startu je bilo 17, 18 stopinj Celzija, a sem se dobro prilagodila," pa je dejala Šajn.

Po tekmi bo odšla bo za mesec dni na priprave v Kenijo in nato jo čaka njen prvi maraton 7. decembra prav tako v Valencii.

Tokrat je v tem španskem mestu zmagala 24-letna Ngetich, ki je januarja 2024 s časom 28:46 prav tako v Valencii postavila svetovni rekord v teku na 10 km in prejšnji rekord podrla za 28 sekund. Na poti do tega časa je Ngetich popravila tudi svetovni rekord v teku na 5 km (14:13), kar je šest sekund hitreje od prejšnjega svetovnega rekorda. Ngetich ima tudi drugi najhitrejši polmaratonski rekord v zgodovini s časom 1:03,04, za katerim je tokrat zaostala le za štiri sekunde.

Preberite še:

Femke Bol
Sportal Femke Bol in Armand Duplantis najboljša po izboru Evropske atletike
Jan Kokalj
Sportal Jan Kokalj popravil kar 36 let star državni rekord in zmagal na Hrvaškem
Diamantna liga, pokal
Sportal Znan koledar atletske diamantne lige v letu 2026
Ne spreglejte