10. 8. 2024,
17.09

17 minut

Thermometer Blue 1,48
tekvondo Patrik Divković športno plezanje golf Pia Babnik Pia Babnik Janja Garnbret Janja Garnbret Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre OI rezultati

Sobota, 10. 8. 2024, 17.09

17 minut

Olimpijske igre, Pariz 2024, 10. avgust

Janja Garnbret ubranila zlato, Patrik Divkovič obstal v osmini finala, Pia Babnik izgubila nekaj mest

Janja Garnbret | Janja Garnbret je postala olimpijska prvakinja. | Foto Reuters

Janja Garnbret je postala olimpijska prvakinja.

Predzadnji dan pariških olimpijskih iger je Slovenija osvojila drugo zlato medaljo. Sprva je bila zlata Andreja Leški, nato pa je še za eno zlato poskrbela naša vrhunska plezalka Janja Garnbret, Toni Vodišek pa je bil srebrn. Pia Babnik je izgubila nekaj mest in bo tekmovanje sklenila okoli 20. pozicije. V tekvondoju je nastopil Patrik Divkovič in izpadel v osmini finala. Eden od vrhuncev dneva je bil zgodaj zjutraj, ko je Tamirat Tola z olimpijskim rekordom postal maratonski prvak.

Janja Garnbret
Sportal Janja Garnbret zdržala pritisk in osvojila nov naslov olimpijske prvakinje!

Janja Garnbret | Foto: Reuters Janja Garnbret Foto: Reuters

Janja Garnbret je v kombinaciji športnega plezanja osvojila olimpijsko zlato. Slovenska šampionka je po Tokiu dodala še zlato na poletnih olimpijskih igrah v Parizu. V finalu v Le Bourgetu je bila daleč najboljša v obeh delih tekmovanja. Vodila je po dopoldanskem balvanskem delu, v težavnosti pa potrdila šampionski status.

Na blazine je stopil tekvondoist Patrik Divković, ki pa je tesno izgubil v osmini finala. Od njega je bil boljši Norvežan Richard Andre Ordemann.

Tekmovanje v golfu sta končali Ana Belac in Pia Babnik, zadnja je bila po polovici oziroma prvih dveh dneh na visokem četrtem mestu, nekaj slabše pa ji je šlo v petek in je nazadovala na 13. mesto. Slabše ji je šlo tudi v soboto, tako da bo olimpijski nastop sklenila okoli 20. mesta, Belac pa bo uvrščena vzadnji četrtini nastopajočih.

Patrik Divković
Sportal Patrik Divković na pariških igrah povsem blizu presenečenja

Najboljša trojica moškega maratona, prvak je z olimpijskim rekordom postal Tamirat Tola. | Foto: Reuters Najboljša trojica moškega maratona, prvak je z olimpijskim rekordom postal Tamirat Tola. Foto: Reuters

Etiopijec z olimpijskim rekordom prvak v maratonu

Petnajsti, predzadnji dan končnih odločitev bodo podelili 39 kompletov kolajn. Za prvo so se pomerili maratonci, z olimpijskim rekordom 2:06,26 je slavil Etiopijec Tamirat Tola. Na atletskem stadionu bodo zvečer podelili osem kompletov.

Francoski odbojkarji ubranili naslov Francozi so novi, stari odbojkarski prvaki. | Foto: Reuters Francozi so novi, stari odbojkarski prvaki. Foto: Reuters

Gostitelji iger Francozi so ubranili naslov olimpijskih prvakov v odbojki, v finalu so s 3:0 premagali Poljake, ki so v četrtfinalu izločili Slovence. Slovenski odbojkarji so edini, ki so v Parizu uspeli premagati Francoze.

Američani in Francozi za košarkarsko zlato

ZDA Srbija Košarka OI 2024 | Foto: Reuters Foto: Reuters Oči bodo skozi cel dan usmerjene tudi proti ekipnim športom, še najbolj na košarko, saj se bosta ob 21.30 v finalu pomerili Francija in ZDA. Bron je po zmagi nad Nemci pripadel Srbom.

Norveške rokometašice so razžalostile domače navijače, potem ko so ugnale Francozinje. Do brona so z zmago nad Švedsko prišle Danke. Na ženskem vaterpolskem turnirju je zlato po zmagi nad Avstralijo osvojila Španija, bron je pripadel Nizozemski. Finale čaka tudi brazilske in ameriške nogometašice.

Novozelandska kajakašica na mirnih vodah Lisa Carrington je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v enojcu na 500 metrov. To je že tretja olimpijska kolajna najbolj žlahtnega leska v Parizu, skupno pa osma. Kanadska kanuistka Katie Vincent pa je slavila v sprintu na 200 metrov.

Kitajec Liu Huanhua je novi olimpijski prvak v dvigovanju uteži v kategoriji do 102 kg.

Kitajska presenetila v ritmiki in bila stoodstotna v skokih v vodo

Olimpijski turnir v ritmični gimnastiki v Parizu je zaznamovalo veliko presenečenje. Kitajke so se po napakah tekmic povzpele na olimpijski prestol in domovini prinesle zgodovinsko prvo zlato odličje v tem športu. Obenem se je prvič v olimpijski zgodovini ritmike od leta 1984 zgodilo, da tekmovanja skupinskih sestav ni osvojila evropska vrsta.

Kitajska je osvojila še osmo zlato medaljo v skokih v vodo, potem ko je bil Cao Yuan najboljši v skokih z desetmetrskega stolpa. Kitajska je tako slavila v vseh disciplinah tega športa, tako v moški kot ženski konkurenci.

Nekaj končnih odločitev bo tudi v boksu, dviganju uteži, rokoborbi in sprintu na mirnih vodah, v boj za medalje pa se bodo podali tudi moški v brejkingu, odbojkarji na mivki. Znani bodo zmagovalci ženskega ekipnega turnirja v namiznem tenisu, moškega sodobnega peteroboja, prostega programa parov umetnostnih plavalcev in kolesarjev na stezi.

Pariz 2024 košarka ZDA LeBron James Stephen Curry
Sportal Srbi 30 minut izvrstni, Američani za finale do preobrata v zadnji četrtini
ZDA Srbija Košarka OI 2024
Sportal Srbski kapetan odprl dušo: Američani ne potrebujejo takšne sodniške pomoči!