Četrtek, 12. 9. 2019, 21.57

Evropsko prvenstvo, moški, 1. dan

Slovenci domače EP odprli s suvereno zmago #foto

2

Slovenija Belorusija odbojka | Slovenski odbojkarji so na uvodni tekmi evropskega prvenstva s 3:0 odpravili Beloruse. | Foto Grega Valančič / Sportida

Slovenski odbojkarji so na uvodni tekmi evropskega prvenstva s 3:0 odpravili Beloruse.

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je 31. evropsko prvenstvo, ki med drugim poteka tudi v Stožicah, odprla z zanesljivo zmago s 3:0 v nizih nad Belorusijo. Slovenci bodo imeli v petek prost dan, v soboto ob 20.30 pa jih čaka obračun s Finci, ki so uvodni dan v slovenski skupini s 3:1 premagali Severno Makedonijo. Z enakim rezultatom so bili Rusi boljši od Turkov.

Slovenija Belorusija evropsko prvenstvo v odbojki
Sportal Slovenski selektor po super začetku: Ostajamo trdno na tleh

Belorusi, ki so v tem poletju že nastopali v Ljubljani, saj so lovili vstopnico v ligo narodov, a so jim te načrte v polfinalu preprečili ravno Slovenci, tudi s spremenjeno zasedbo niso bili kos slovenski izbrani vrsti.

Začetek prvega niza je bil izjemno izenačen, pri Slovencih je bil najbolj razpoložen presenetljiv adut selektorja Alberta Giulianija Mitja Gasparini, ki načeloma ni začenjal obračunov, a tokrat je 35-letni Izolan že v uvodu obračuna priskrbel kar nekaj točk. Ko sta se razigrala še Klemen Čebulj in Jan Kozamernik, Belorusi niso imeli več pravega odgovora. Slovenci so po izenačenju 10:10 hitro ušli in prvi niz dobili s 25:17.

Mitja Gasparini je končno dobil pravo priložnost. Upajmo, da poškodba rame Tončka Šterna ni resnejša. | Foto: Grega Valančič/Sportida Mitja Gasparini je končno dobil pravo priložnost. Upajmo, da poškodba rame Tončka Šterna ni resnejša. Foto: Grega Valančič/Sportida

Slovenci so odlično odprli tudi drugi niz in z vodstvom 4:0 Beloruse hitro prisilili v time-out. A tudi ta jim ni pomagal, Kozamernik je še naprej odlično serviral, nasprotniki pa niso našli odgovora, tako da je beloruski selektor že pri 8:0 vzel še drugi time-out. Belorusi so prvo točko dosegli šele pri znižanju na 9:1. Tudi nadaljevanje niza je bilo bolj ali manj slovensko, Giulianijeva četa je drugi niz dobila s 25:14.

Tesneje je bilo spet v tretjem nizu. Belorusi so se po zaostanku približali na 8:7 in Slovence prisilili v minuto odmora. Moštvi sta bili precej skupaj še pri vodstvu gostiteljev s 15:14, a nato so Slovenci spet strnili vrste, pobegnili in tretji niz dobili s 25:19.

Največ točk v slovenski vrsti, po 12, so vknjižili Gasparini, Kozamernik in kapetan Tine Urnaut, Čebulj jih je dodal deset. Pri Belorusih sta po šest točk dosegla Andrej Radziuk in Vjačeslav Čarapovič.

Slovenska izbrana vrsta bo v petek počivala, v soboto ob 20.30 pa ji bodo nasproti stali Finci, ki imajo v Stožicah bučno podporo, pripotovalo je več kot tisoč navijačev.

Slovenija : Belorusija 3:0 (17,14, 19)

Dvorana Stožice, gledalcev 4.435, sodnika: Isajlović (Avstrija), Goncalves (Portugalska)

Slovenija: T. Štern, Pajenk 5, Kozamernik 12, Šket 2, Gasparini 12, Vinčić 3, Štalekar, Ž. Štern 1, Klobučar, Kovačič, Videčnik, Ropret, Urnaut 12, Čebulj 10

Belorusija: Radzjuk 6, Antanovič, Busel 5, Šmat, Zaborouski, Burau, Cjuškevič 1, Miškevič 2, Čarapovič 6, Kuklinski 3, Kuraš, Marozau 4, Udris 2, Aplevič

Izjave po tekmi

Poročilo s tekme

Fotogalerija s tekme (Grega Valančič/Sportida):

1 / 45

Zmage Rusov, Bolgarov, Italijanov,  Francozov ...

Rusi so za uvod s 3:1 premagali Bolgare. | Foto: CEV Rusi so za uvod s 3:1 premagali Bolgare. Foto: CEV

Čast prve tekme na EuroVolleyju 2019 je v Montpellierju pripadla Bolgarom in Grkom, s 3:0 so prvo zmago dosegli prvi. Tudi Stožice so že gostile prvi obračun. Favoritinja "slovenske skupine" Rusija je Turkom oddala niz in slavila s 3:1.

Italijani so brez izgubljenega niza odpravili Portugalsko, Finci pa so s 3:1 premagali Severno Makedonijo.

Francija, ena izmed štirih gostiteljic tega prvenstva, je s 3:0 v nizih odpravila Romunijo. Galski petelini ne morejo računati na prvega zvezdnika Earvina Ngapetha, ki bo izpustil prvi del (vsaj tri tekme) skupinskega dela.

V preostalih skupinah, B in D, se bo igralo v petek.