Slavko Vinčič NK Triglav NK Tabor Sežana NK Rudar NK Olimpija NK Olimpija NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Domžale NK Celje NK Bravo NK Aluminij Prva liga Telekom Slovenije

Celjani po neverjetni drami prvaki Slovenije #video

24

Celje Olimpija | Celjani so se 22. julija 2020 vpisali v zgodovino. | Foto Grega Valančič/Sportida

Celjani so se 22. julija 2020 vpisali v zgodovino.

Celjanom je uspelo! V knežjem mestu po dramatičnem remiju z zmaji (2:2) proslavljajo prvi državni naslov v zgodovini kluba, razočarana Olimpija pa je kljub dvema zadetkoma padla na tretje mesto, saj jih je po visoki zmagi v Kidričevem prehitel Maribor. Mura je z zmago v Sežani skočila na četrto mesto, Domžale so premagale Triglav, ki ga čakajo dodatne kvalifikacije, Bravo pa je v zadnji minuti pokvaril načrte bodočemu drugoligašu Rudarju.

Prva liga Telekom Slovenije, 36. krog:

Sreda:
Aluminij : Maribor 1:4 (0:0)
Vrdoljak 67.; Dervišević 61., Mitrović 76., Bajde 83., Kronaveter 85.

Celje : Olimpija 2:2 (1:0)
Kerin 34., Vizinger 64.; Elšnik 58., 75.

Mitja Lotrič
Sportal SPINS XI: Celjani ne le grofje, ampak trikratni kralji! Nova zaušnica za Maribor.
Dušan Kosić
Sportal Kaotična novinarska konferenca, na kateri je Dušan Kosić prvič govoril kot trener
Sportal Kosića zalili s šampanjcem, nato prižgali bakle pred navijači #video
Maribor prvaki
Sportal Celje dopolnilo slovensko zbirko, Srbija izstopa s posebnostjo
Sportal Razdejanje po spopadu navijačev v Celju #video

Olimpiji nista pomagala niti atraktivna zadetka Elšnika

Slovenija ima novega državnega prvaka. Naslov ostaja na Štajerskem, a se je iz Maribora, ki je v zadnjem krogu prehitel Olimpijo (zaradi boljšega razmerja na medsebojnih tekmah), preselil v Celje.

V knežjem mestu sta se v sredo v zadnjem krogu v težko pričakovanem spopadu udarila do takrat vodilna kluba na lestvici. Celjanom je za uresničitev velikega cilja zadostoval že remi, gostje iz Ljubljane pa bi morali za skok na prvo mesto, tega so izgubili ravno v predzadnjem krogu, nujno premagati Kosićevo četo.

Celjane je v vodstvo popeljal Luka Kerin:

Derbi, katerega je na stadionu Z'dežele spremljalo okrog 500 oseb, gostitelji pa so bili deležne bučne podpore, so bolje odprli Celjani. Luka Kerin je v prvem polčasu zatresel mrežo Nejca Vidmarja, a je v drugem delu, ko se je trener Dino Skender odločil za nekatere spremembe (pred tem je že v 20. minuti ostal brez poškodovanega Endrija Čekičija, zamenjal ga je kapetan Tomislav Tomić), sledil preobrat.

Timi Max Elšnik je izenačil na 1:1. Celjane je kmalu z že 23. zadetkom v tej sezoni, ko je spretno spremenil smer žogi, v novo vodstvo popeljal Dario Vizinger, a je bil Elšnik tako razigran, da je v 75. minuti znova postavil stvari na začetek. Po 2:2 je bilo še nekajkrat nevarno na obeh straneh, a se mreži nista več zatresli.

Končni rezultat je postavil Timi Max Elšnik:

Celjani so tako prvič v zgodovini postali državni prvaki, tako da bodo branili slovenske barve v evropskih kvalifikacijah za ligo prvakov, Olimpija pa je padla na tretje mesto, s katerim predsednik Milan Mandarić, ki je mirno zapustil prizorišče, zagotovo ni bil zadovoljen.

Kapetan Celja Mitja Lotrič in presrečni soigralci po največjem uspehu v zgodovini kluba. | Foto: Grega Valančič/Sportida Kapetan Celja Mitja Lotrič in presrečni soigralci po največjem uspehu v zgodovini kluba. Foto: Grega Valančič/Sportida

Da je bila celjska noč še lepša, so poskrbela priznanja SPINS XI, namenjena najboljšim v tej sezoni. Najboljši igralec je postal kapetan Celja Mitja Lotrič, ki je po tekmi prejel pokal za državnega prvaka iz rok predsednika NZS Radenka Mijatovića, najboljši trener Dušan Kosić, najboljši mladi igralec pa Dario Vizinger.

Maribor se je znesel nad sosedi

Vijolice so na gostovanju v Kidričevem v zadnji četrtini dvoboja napolnile mrežo Aluminiju (4:1) in ohranile up na skok na drugo mesto. Gledalci v prvem polčasu niso videli zadetkov, v 10. minuti pa je za ganljivo slovo od vijoličnega dresa poskrbel dolgoletni branilec Aleksander Rajčević, ki se seli v rojstni Koper.

Slovo Aleksandra Rajčevića, po katerem je Maribor do leta 2030 upokojil številko 26:

V drugem delu so bili Mariborčani bolj učinkoviti in dobro igro oplemenitili s štirimi zadetki. Častni zadetek za gostitelje, ki so še drugič zapored na domačih tleh povsem popustili v drugem delu, je dal Stipe Vrdoljak, festival zadetkov za Mariborčane, ki niso ubranili naslova, pa je sklenil njihov najboljši strelec Rok Kronaveter.

Aleksandar Rajčević
Sportal Ganljivo slovo legende NK Maribor: Preplavile so me emocije #video

Knapi v drugo ligo brez ene samcate zmage!

Mladi ljubljanski klub Bravo je krstno sezono v prvi ligi sklenil z odličnim šestim mestom. V zadnjem nastopu v Ljubljani je dolgo časa kazalo, da bodo gostje iz Velenja vzeli vse tri točke. S prvim zadetkom v 1. SNL je knape v vodstvo povedal mladi branilec Adam Vošnjak.

Kako je Ibrahim Mensah izenačil v 90. minuti:

Zadnjeuvrščeni knapi, ki se selijo v drugo ligo, so se resno spogledovali s prvo zmago v tej sezoni. Bili so zelo blizu, nato pa je Ibrahim Arafat Mensah v zadnji minuti rednega dela le poskrbel za izenačenje. Tako je Rudar najslabšo sezono v 1. SNL v klubski zgodovini sklenil s sramotnim učinkom, saj v 36 krogih ni zmagal niti enkrat. Tako slabo je šlo v zgodovini le še Dekanom, a še v prejšnjem stoletju.

Mura v zadnji sekundi ujela četrto mesto

Črno-beli iz Murske Sobote so na gostovanju v Sežani osvojili tri točke! Izbranci Maura Camoranesija so povedli v 19. minuti, ko je mrežo pokalnih zmagovalcev zatresel Erik Salkić, a so gostje v drugem delu poskrbeli za popoln preobrat. Najprej je po mojstrovini izenačil Tomi Horvat, v izdihljajih sodnikovega podaljška pa je Muro v dobro voljo spravil Žan Karničnik.

Zmagoviti zadetek Žana Karničnika:

Ante Šimundža je tako svojo ekipo popeljal do četrtega mesta, Tabor pa je sezono končal tri mesta nižje.

Pomlajene Domžale odpravile Kranjčane

Zadnja tekma Domžal, ki so nastopile brez številnih starejših igralcev, ter kranjskega Triglava, ki se pripravlja na dodatne kvalifikacije proti Gorici (26. julija v Novi Gorici, 30. julija v Kranju) in je temu primerno spočil nekatere prvokategornike, je postregla z domačo zmago.

Zadetek Mateja Podlogarja:

V prvem polčasu je rumene v vodstvo popeljal Matej Podlogar, nato pa sta seznam strelcev v drugem delu dopolnila Matthias Käit, Estonec, ki je dosegel strelski prvenec v 1. SNL, in Gaber Petric, strelec častnega zadetka za gorenjske orle.