Četrtek, 24. 7. 2025, 6.25
1 dan, 9 ur
Omejena gibljivost kolena? Zgodnje ukrepanje je ključno!

Koleno je eden izmed najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Vsak dan ga obremenjujemo pri hoji, teku, vstajanju, vožnji avtomobila ali rekreaciji. Ni presenetljivo, da omejena gibljivost kolena predstavlja veliko funkcionalno težavo, ki lahko močno vpliva na kakovost življenja.
Če se koleno ni zmožno iztegniti ali upogniti tako, kot bi se moralo, to ne vpliva zgolj na funkcionalnost kolena, temveč tudi na obremenitve drugih sklepov, predvsem gležnja, kolka in hrbtenice. Ob tem se pojavi tudi nevarnost za razvoj funkcionalnih deficitov ter pojav kompenzacijskih gibanj in kroničnih bolečin, ki lahko vodijo do še večjih težav.
Kljub potencialni kompleksnosti stanja pa obstaja rešitev! Namreč, številne omejitve gibanja je mogoče uspešno odpraviti s ciljno usmerjeno fizioterapevtsko obravnavo. S pravilnim pristopom, strokovnim vodenjem in postopnim izpostavljanjem mehanskim obremenitvam se lahko učinkovito povrne popolna funkcija kolena, zmanjšajo bolečine in izboljša kakovost življenja.
Kaj vpliva na gibljivost kolena?
Na razvoj omejene gibljivost kolena lahko vplivajo številni dejavniki, med katerimi so poškodbe (zvini, natrganine vezi ali poškodbe meniskusa), operativni posegi (artroskopske operacije ali vstavitev umetnega sklepa), artroza, mišična zakrčenost, pa tudi dolgotrajna neaktivnost zaradi bolečine ali strahu pred gibanjem.
Morda najpomembnejši vzrok omejene gibljivosti kolena je pooperativna togost sklepa, pogosto znana kot kontraktura. Za nastanek kontrakture sta pogosto odgovorna pooperativna imobilizacija sklepa in brazgotinjenje operativne rane, ki vodita v prekomerno togost okoliških mehkih tkiv.
Omejena gibljivost se najpogosteje kaže kot nezmožnost popolnega iztega kolena. Pogosto že petstopinjska izguba sposobnosti iztega močno vpliva na hojo. Seveda je lahko omejena tudi sposobnost upogibanja kolena, kar se kot omejujoče pokaže pri sedenju, čepenju ali med hojo po stopnicah. Omejitve gibljivosti pogosto spremljajo tudi bolečina, oteklina, pokanje ali občutek zategovanja.
Pogosta težava po operacijah kolena
Ena najpogostejših težav po operacijah kolena – predvsem po vstavitvi umetnega kolenskega sklepa (endoproteze), artroskopiji, rekonstrukciji križnih vezi ali posegih na meniskusu – je omejena gibljivost.
Po operativnem posegu na kolenu pogosto pride do zlepljenosti mehkih tkiv, zmanjšanja prožnosti sklepne ovojnice ter mišične oslabelosti. Posledica je zmanjšan obseg gibanja, ki močno vpliva na funkcionalnost.
Če v pooperativnem obdobju celostne rehabilitacije ne začnete dovolj zgodaj, se lahko pojavijo trajne kontrakture in omejitve, ki jih je bistveno težje odpraviti pozneje. Specialistična fizioterapija po operativnem posegu je ključnega pomena, saj omogoča, da se koleno povrne v optimalno stanje.
Omejena gibljivost ne vpliva le na lokalno funkcijo, temveč na celotno telesno shemo in psihofizično počutje. Namreč, ko kolenski sklep ne deluje optimalno, začne telo iskati kompenzacijske rešitve. Te se pogosto kažejo v nepravilnem ali celo šepajočem vzorcu hoje, prekomerni obremenitvi nepoškodovane noge ali pretirani odvisnosti gibanja od kolčnih mišic.
Poleg fizičnih posledic se pogosto pojavita tudi zmanjšana samostojnost in psihična obremenitev – posamezniki se izogibajo gibanju, postajajo manj aktivni in negotovi pri vsakodnevnih opravilih.
Zgodnje ukrepanje omogoča popolno povrnitev gibljivosti
Pri težavah z gibljivostjo kolena je čas ključnega pomena. Zgodnje ukrepanje prepreči, da bi se težava še naprej razvijala in postala kronična. Če kolena zaradi bolečine ali strahu ne uporabljamo in obremenjujemo normalno, pride do oslabitve obsklepnih mišic in zmanjšanja elastičnosti vezivnih tkiv.
Zamujena rehabilitacija pogosto vodi v dodatne zaplete, podaljšanje časa okrevanja in nižje možnosti za popolno funkcionalno okrevanje. Še posebej po operacijah, kot je vstavitev umetnega sklepa, je prvih šest tednov ključno obdobje, v katerem je treba obnoviti gibanje in preprečiti razrast fibroznega tkiva ali razvoja kontraktur.
Pravočasno ukrepanje je temelj uspešne rehabilitacije, saj vzpostavlja pogoje, v katerih je koleno sposobno pridobiti popoln obseg gibanja. S tem se posledično izognemo tudi dodatnim posegom, kot sta manipulacija sklepa pod narkozo ali revizijska operacija.
Kako fizioterapija pomaga pri omejeni gibljivosti kolena?
Fizioterapevtska obravnava je temelj uspešnega okrevanja pri omejeni gibljivosti kolena. Pri tem je treba izpostaviti, da je učinkovitost zdravljenja odvisna od pravočasnega začetka, strokovne ocene stanja in individualiziranega pristopa.
Proces rehabilitacije se začne s temeljitim kliničnim pregledom, med katerim se oceni obseg gibljivosti, preveri mišična moč, ovrednoti stabilnost sklepa in izvede biomehanska analiza celotne kinetične verige in ne zgolj kolena. Na podlagi diagnostičnega pregleda in morebitnih slikovnih preiskav se oblikuje individualen načrt zdravljenja.
Zgodnji strokovni pristop omogoča povrnitev polne gibljivosti kolena, odpravi bolečine in prepreči dolgoročne zaplete, kot so kontrakture ali atrofija mišic.
Zdravljenje vključuje uporabo instrumentalnih fizioterapevtskih metod in manualnih tehnik obravnave sklepa in mehkih tkiv, s katerimi fizioterapevt poskrbi za sproščanje prekomerne napetosti mehkih tkiv in mobilizacijo sklepa. Med celotnim trajanjem rehabilitacije ima dominantno vlogo terapevtska vadba, prilagojena pacientovim sposobnostim in ciljem.
Treba je izpostaviti tudi vlogo izobraževanja pacienta. Z ustreznim izobraževanjem o vzrokih za razvoj stanja, dejavnikih tveganja, poteku in ciljih zdravljenja ter pomembnosti redne telesne aktivnosti se dokazano izboljša tudi uspeh zdravljenja.
Zgodnji in strokovni pristop omogoča povrnitev polne gibljivosti kolena, odpravi bolečine in prepreči dolgoročne zaplete, kot so kontrakture ali atrofija mišic.
Težave z omejeno gibljivostjo kolena uspešno obravnavajo v kliniki Medicofit
Vsaka težava s kolenom ni enaka. Tega se zelo dobro zavedajo strokovnjaki klinike Medicofit, ki ne ponujajo univerzalnih rešitev, temveč se podrobno posvetijo vaši težavi in pripravijo individualiziran načrt zdravljenja.
Temelj njihovega zdravljenja je oseben in hkrati individualno usmerjen pristop do zdravljenja, ki je osnovan na najnovejših znanstvenih dokazih in večletnih izkušnjah. Poudarek je predvsem na aktivni rehabilitaciji, saj ta omogoča popolno povrnitev gibljivosti kolena.
V proces obravnave omejene gibljivosti kolena so integrirane napredne manualne tehnike, ki se učinkovito dopolnjujejo s ciljno terapevtsko in kineziološko vadbo. Ta vključuje osnovne in tudi kompleksnejše vzorce gibanja, usmerjene v ustrezno mišično aktivacijo in krepitev moči.
Velikokrat se, sočasno z omejitvijo gibljivosti, pojavljajo tudi drugi simptomi, kot so bolečina v kolenu, občutek funkcionalne nestabilnosti, povišana mišična napetost in pomanjkanje moči. V kliniki Medicofit omenjene simptome uspešno naslavljajo z inovativnimi in prebojnimi tehnologijami instrumentalnega zdravljenja, ki pozitivno vplivajo na regeneracijsko sposobnost mehkih tkiv, zaznavanje bolečine in učinkovito zmanjšujejo morebitne sekundarne znake vnetja.
Specialisti fizioterapije klinike Medicofit z nenehnim strokovnim izpopolnjevanjem ter uporabo naprednih metod skrbijo, da so njihovi postopki zdravljenja učinkoviti, varni in v skladu z najsodobnejšimi smernicami. Cilj zdravljenja ni le povrniti popolno gibljivost kolena, temveč tudi povrniti samozavest, zmožnost gibanja in zadovoljstvo ob vsakodnevnih opravilih.
Primer uspešnega fizioterapevtskega zdravljenja omejene gibljivosti kolena
Kliniko Medicofit je zaradi omejene gibljivosti levega kolena po operaciji totalne endoproteze, ki je bila izvedena tri mesece prej, obiskal 64-letni Anton, nekdanji fotograf. Po operativnem posegu je opravil zdraviliško zdravljenje, vendar je ob odpustu dosegel le sto stopinj fleksije kolena, hkrati pa je še vedno imel deset stopinj primanjkljaja do popolne ekstenzije.
Omejena gibljivost kolena je gospodu Antonu močno oteževala vsakodnevne aktivnosti, kar je pomembno vplivalo na njegovo kakovost življenja. Specialist fizioterapevt je s podrobnim kliničnim pregledom potrdil omejitve gibljivosti. Opazna je bila močno zmanjšana mišična aktivacija mišice quadriceps, katero je spremljala rigidnost mehkih tkiv okoli pooperativne brazgotine. Gospod sicer ni imel težav z bolečino, je pa izpostavil težave s hojo.
Stanje je zahtevalo hitro in celostno fizioterapevtsko oskrbo, saj predhodno opravljeni postopki zdravljenja niso prinesli želenega učinka. V ta namen je bil pripravljen 14-tedenski program zdravljenja, usmerjen v povrnitev popolne gibljivosti kolena.
V uvodni fazi so izvajali instrumentalne postopke, kot sta terapija TECAR in terapija z udarnimi valovi, učinke katerih so dopolnjevali s specialnimi manualnimi tehnikami za sproščanje mehkih tkiv. Sočasno so izvajali terapevtsko vadbo, ki se je v nadaljevanju zdravljenja prestrukturirala v kineziološko vadbo.
Ob zaključku zdravljenja je gospod Anton brez večjih težav dosegel 120 stopinj aktivne fleksije kolena, medtem ko je bila ekstenzija levega kolena popolna in enaka desni strani. Vzorec hoje je bil normaliziran, funkcionalni vzorci gibanja pa učinkoviti. Gospod se je zaradi zadovoljstva s celotnim zdravljenjem odločil za vključitev v postkineziološki program telesne vadbe za dodatno izboljšanje mišične moči in preprečitev zapletov.
Naredite prvi korak – zaupajte svoje težave specialistu
Če opažate, da se vaše koleno ne giba več tako kot nekoč, ne čakajte, da se stanje poslabša. Omejena gibljivost kolena ni nekaj, kar morate sprejeti – je težava, ki se lahko uspešno odpravi s pravočasnim ter ciljno usmerjenim pristopom.
S sodobnimi metodami fizioterapije je mogoče zmanjšati togost, obnoviti obseg gibanja in učinkovito okrepiti mišice, da bo vaše koleno ponovno zmožno vsakodnevnih obremenitev.