23.19

1 leto, 7 mesecev

Thermometer Orange 7,63

7

Madžarska Aleksander Sekulić Luka Dončić Luka Dončić Slovenska košarkarska reprezentanca evropsko prvenstvo 2022 EuroBasket EuroBasket 2022

Sobota, 3. 9. 2022, 23.19

EUROBASKET 2022, 3. DAN

V Kölnu Dončiću skandirali "MVP", Litva znova izgubila

7

Slovenija Madžarska Luka Dončić Mike Tobey | Slovenci tudi na letošnjem EuroBasketu nizajo zmage. Po Litvi so ugnali še Madžarsko. | Foto Vid Ponikvar

Slovenci tudi na letošnjem EuroBasketu nizajo zmage. Po Litvi so ugnali še Madžarsko.

Slovenski košarkarji so znova blesteli na EuroBasketu. Aktualni evropski prvaki so v Kölnu na krilih Luke Dončića zlahka vknjižili nov par točk. Premagali so sosedo Madžarsko s 103:88. V zadnji četrtini je prednost znašala že 30 točk, na koncu pa so se slovenski sosedje le izognili katastrofi. V "slovenski" skupini B je Francija zadala boleč poraz Litvi, Nemci pa so bili boljši od BiH, pri kateri je Džanan Musa prispeval kar 30 točk!

Luka Dončić
Sportal Dončić zabaval gledalce, igranje mačke z mišjo
Slovenija Madžarska Žiga Dimec
Sportal Ustrašili so se zaradi Dimca, Sekulić se razumljivo ni mogel zadržati

EuroBasket 2022, skupinski del, skupina B, 2. krog

Sobota, 3. september, Köln:
Madžarska : Slovenija 88:103 (16:29, 33:54, 60:88)

Strelci Slovenije: Dončić 20 (7 sk., 7 as., 5 izg. žog), Prepelič 14, Blažič 11, Čančar 11, Dimec 11, Murić 9, Z. Dragić 9, Nikolić 6, G. Dragić 5, Rupnik 3, Tobey 2

Šov Luke Dončića v tretji četrtini:

Fotogalerija s tekme v Kölnu, foto Vid Ponikvar:

1 / 41

Slovenski košarkarji so v dvoboj z Madžari vstopili odločno, hitro ušli tekmecu (8:0), nato pa se je prednost postopno še povečevala. Madžari so bili nedorasel tekmec, Luka Dončić in druščina so prvi polčas dobili za +21 (54:33). Bili so veliko boljši tekmec, selektor Aleksander Sekulić pa si je lahko privoščil, da je v prvem polčasu poslal v ogenj kar 11 košarkarjev. Priložnosti ni dobil le Luka Rupnik. Poleg Dončića, ki se je strelsko razigral v drugi četrtini (11 točk), poleg tega pa prispeval tudi 5 skokov in 4 asistence, je v napadu blestel Jaka Blažič. V tekmo je vstopil s trojko za 3:0 (po asistenci Dončića), do konca prvega dela pa zbral 11 točk. Slovenija je vladala pod obročema.

Jaka Blažič je v prvem polčasu dosegel tri trojke. | Foto: Vid Ponikvar Jaka Blažič je v prvem polčasu dosegel tri trojke. Foto: Vid Ponikvar

Razmerje skokov je bilo 31:17 v korist evropskih prvakov, če pa bili meti za tri točke še natančnejši (6 od 20 - 30 odstotkov), pa bi lahko Slovenija odšla na počitek še z izdatnejšo prednostjo. Pri Madžarih sta v napadu izstopala David Vojvoda (9 točk) in stari znanec ljubljanskega občinstva, nekdanji košarkar Olimpije Mikael Hopkins (8).

V drugem polčasu se je razigral Luka Dončić, pokazal svoj razkošen repertoar vrhunskih in atraktivnih potez, kot za stavo zadeval tudi trojke in Madžare spravljal v slabo voljo. Občinstvo, na tribunah ni manjkalo slovenskih navijačev, mu je namenilo vzklike ''MVP'', 23-letni Ljubljančan pa v zadnji četrtini sploh ni več stopil na parket. Ponudil je izjemno statistiko, dosegel je 20 točk, dodal pa 7 skokov in asistenc.

Razigrana Slovenija je v zadnji četrtini vodila že za +30 (101:71) in se spogledovala z rekordno zmago na EuroBasketu (za zdaj je najvišja tista iz leta 2007 nad Nemčijo s 77:47), a je nato v zadnjih minutah srečanja popustila. Madžarska je razpolovila zaostanek in proti Sloveniji, ki je namenoma hranila moč za nedeljski spopad z Bosno in Hercegovino, izgubila zgolj za 15 točk. V slovenski zasedbi so se med strelce vpisali vsi Sekulićevi varovanci razen Žige Samarja, ki je dočakal krstni nastop na največjem evropskem tekmovanju.

Jusuf Nurkić
Sportal Zvezdnik s prstom pokazal na Fibo, za konec se dotaknil Dončića

V nedeljo proti BiH

Slovenska košarkarska reprezentanca je tako nadaljevala zmagoviti niz in pozdravila že 11. zaporedno zmago na evropskem prvenstvu. Pred petimi leti je na EuroBasketu 2017 dobila vseh devet dvobojev, na letošnjem pa je po Litvi vzela mero še Madžarski. Na 14. medsebojnem srečanju s sosedo je dočakala 11. zmago.

Slovenijo v nadaljevanju predtekmovanja v skupini B čakajo še tri tekme. V nedeljo ob 17.45 Bosna in Hercegovina, v torek ob 20.30 gostiteljica Nemčija in v sredo ob 17.15 Francija. V osmino finala se bodo uvrstile po štiri najboljše reprezentance iz vsake skupine, slovenska skupina B se bo v nadaljevanju križala s skupino A.