22.42

1 leto, 7 mesecev

Thermometer Blue 2,87

3

Giannis Antetokounmpo Grčija Nikola Jokić Srbija hrvaška košarkarska reprezentanca evropsko prvenstvo 2022 EuroBasket EuroBasket 2022

Petek, 2. 9. 2022, 22.42

EUROBASKET 2022, 2. DAN

Grki zlomili odpor trdožive Hrvaške, Srbi brez težav

3

Hrvaška : Grčija Giannis Antetokounmpo | Grki so ugnali Hrvate. | Foto FIBA

Grki so ugnali Hrvate.

Dan po veliki zmagi nad Litvo imajo slovenski košarkarji na EuroBasketu prost dan. Danes so prvič na prvenstvu na delu reprezentance v skupinah C in D. Grčija je v Milanu na derbiju skupine C z 89:85 ugnala Hrvaško, ki je sicer v prvem polčasu zaostajala že za 19 točk. Prvič pa so bili na delu tudi evropski podprvaki Srbi, ki so v Pragi brez večjih težav s 100:76 odpravili Nizozemsko.

Luka Dončić Jason Kidd Mark Cuban
Sportal Cuban in Kidd priletela v Nemčijo z razlogom
Jusuf Nurkić
Sportal Bosanski zveri se je svet v Sloveniji spremenil

Največ pozornosti je drugi dan EuroBasketa plenil obračun v Milanu, kjer sta se pomerili reprezentanci Hrvaške in Grčije z zvezdnikom lige NBA Giannisom Antetokounmpom, ta je ob Nikoli Jokiću in Luki Dončiću prvi zvezdnik evropskega prvenstva.

Obračun med Hrvaško in Grčijo je po drami ob koncu tekme pripadel zadnjim. Tekmo so sicer izvrstno odprli Hrvati, ki so po slabih dveh minutah vodili že s 7:0, a so se Grki hitro vrnili v igro in prevzeli pobudo. Na začetku druge četrtine so prvič povedli z dvomestno razliko (26:16), do konca prvega polčasa pa so prednost povišali na 46:30, največ so vodili s +19.

Bojan Bogdanović je dosegel 19 točk. | Foto: FIBA Bojan Bogdanović je dosegel 19 točk. Foto: FIBA

A Hrvati se v drugem polčasu niso predali, počasi, a vztrajno so topili Grkov. Dobri dve minuti pred koncem tretje četrtine so se Hrvati po košu Krunoslava Simona prvič v drugem delu približali le na -2 (60:62). V nadaljevanju so slovenski južni sosedje še nekajkrat zapretili, vendar do vodstva več niso prišli. Simon je slabo minuto pred koncem srečanja znova zadel za le dve točki zaostanka (82:84), nato si imeli Hrvati manj kot minuto pred koncem napad za izenačenje, a je v obrambi uspešno posredoval Giannis Antetokounmpo, ki je nato še zabil in dokončno odločil vprašanje zmagovalca. Na koncu so Grki zmagali z 89:85.

Pri Hrvatih je najboljšo partijo prikazal naturalizirani Jaleen Smith, ki je dosegel 23 točk (5/7 za 3), Bojan Bogdanović je 19 točkam dodal še sedem skokov. Na drugi strani je zvezdnik Milwaukeeja Antetokounmpo vknjižil dvojni dvojček (27 točk, 11 skokov), pri 27 točkah pa se je ustavil tudi novi soigralec Luke Dončića pri Dallasu Tyler Dorsey.

Nikola Jokić je bil z 19 točkami prvi strelec Srbije. | Foto: FIBA Nikola Jokić je bil z 19 točkami prvi strelec Srbije. Foto: FIBA

Srbi za uvod do gladke zmage

Na delu so bili tudi evropski podprvaki Srbi, ki so brez težav preskočili prvo oviro. Varovanci Svetislava Pešića so "za ogrevanje" s 100:76 odpihnili Nizozemsko. Nizozemci so vodili le pri rezultatu 2:0, nato pa so pobudo prevzeli evropski podprvaki, ki so največ vodili s 26 točkami naskoka. Pri Srbih, ki so bili boljši nasprotnik praktično v vseh elementih košarkarske igre, je bil z 19 točkami prvi strelec Nikola Jokić. Nizozemcem pa ni pomagala niti odlična predstava Worthyja de Jonga, ki je dosegel 28 točk (6/8 za 3).

V osmino finala se bodo uvrstile prve štiri ekipe iz vseh skupin. Skupina C se bo v nadaljevanju prvenstva križala s skupino D.

Slovenijo po dnevu premora v soboto ob 20.30 čaka Madžarska.