Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
3. 8. 2025,
18.36

Osveženo pred

1 ura, 27 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

Natisni članek

obsodba Srbija Madžarska Milorad Dodik Viktor Orban

Nedelja, 3. 8. 2025, 18.36

1 ura, 27 minut

Orban zatrdil, da Madžarska ne bo priznala sodbe proti Dodiku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08
Viktor Orban | V Bruslju so v petek v odzivu na obsodbo Dodika sporočili, da je ta zavezujoča in jo je treba spoštovati. Enako je menil tudi visoki predstavnik mednarodne skupnosti Schmidt. | Foto Reuters

V Bruslju so v petek v odzivu na obsodbo Dodika sporočili, da je ta zavezujoča in jo je treba spoštovati. Enako je menil tudi visoki predstavnik mednarodne skupnosti Schmidt.

Foto: Reuters

Madžarski premier Viktor Orban je dejal, da Madžarska ne bo priznala sodbe, ki jo je predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku izreklo sodišče BiH. Danes se je oglasil tudi Dodik, ki je zatrdil, da se ne namerava umakniti, potem ko je bil pravnomočno obsojen zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika ZN, in napovedal protiukrepe.

Prizivno sodišče v Bosni in Hercegovini je v petek potrdilo obsodbo Dodika zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Dodik je bil obsojen na leto dni zapora in šestletno prepoved delovanja v politiki.

Dodiku je v bran stopil tudi madžarski premier Orban. Na dogodku MCC Feszt v madžarskem Esztergomu je v soboto dejal, da je nesprejemljivo, da namestnik, ki ga je postavila Evropska unija, odstavi in sodi predsedniku, ki so ga izvolili bosanski Srbi. Pri tem je mislil na visokega predstavnika mednarodne skupnosti Schmidta.

Orban je ocenil, da ta korak ni bil storjen zaradi korupcije, temveč zato, ker Dodik ni izvajal določenih odločitev, ki so prišle iz EU, poroča madžarska tiskovna agencija MTI. "Predsednik Dodik ostaja izvoljeni vodja Srbov, ki živijo v Bosni, in svojo politiko bomo oblikovali v skladu s tem," je dejal Orban, ob tem pa dodal, da mora Madžarska s Srbi skleniti zgodovinsko zavezništvo.

Dodik je v odzivu na odločitev sodišča v petek obsodbo označil za poskus uničenja Republike Srbske in dejal, da kljub sodbi ostaja na čelu entitete. Podporo mu je izrekel tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Ne bo se umaknil

Predsednik Republike Srbske je na družbenem omrežju X danes ponovno zatrdil, da se ne namerava umakniti in da bo entiteta sprejela protiukrepe.

"Nihče ne more razveljaviti volje ljudstva. Republika Srbska ima moč, da se odzove s političnimi sredstvi, saj če tega ne stori, ji grozi velika nevarnost," je dejal v objavi. Državljane Republike Srbske je pozval, naj ostanejo enotni in mirni.

Dodik pri tem sicer ni pojasnil, kako bi se lahko odzvali.

Milorad Dodik Aleksandar Vučić
Novice Vučić: Srbija ne priznava obsodbe Dodika
Milorad Dodik
Novice Prizivno sodišče v BiH potrdilo obsodbo Dodika
Ne spreglejte