Torek, 15. 3. 2022, 15.32
2 leti, 9 mesecev
Zadeva Masleša: etična komisija se sprašuje, v čem je problem
S komisije za etiko in integriteto pri sodnem svetu so nam sporočili, da iz naše vloge za presojo izjave, ki jo je vrhovno sodišče povzelo in objavilo na Twitterju s soglasjem vrhovnega sodnika Branka Masleše, ni razvidno, v čem je problematičnost oziroma etična spornost zapisa in katera določila Kodeksa sodniške etike naj bi vrhovni sodnik Branko Masleša z zapisom besedila kršil. Pozvali so nas k dopolnitvi pobude, kar smo tudi storili.
6. decembra lani, ob izbruhu afere z Masleševo diplomo, je vrhovno sodišče objavilo spodnji zapis:
Vprašanje obstoja diplom sodnikov je, upoštevajoč zakonsko predpisan postopek izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta, odveč. Vrhovni sodnik bo glede zapisanih neresnic vložil tožbo. Znesek odškodnine bo nakazal v dobrodelne namene.
— Vrhovno sodišče Republike Slovenije (@vrhovno) December 6, 2021
Kot je kasneje razkril predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, je bila v tvitu povzeta in z njegovim soglasjem objavljena izjava Branka Masleše. Skorajda identičen odziv smo sicer prejeli na Siol.net na naša novinarska vprašanja o Masleševi diplomi.
S komisije za etiko in integriteto pri sodnem svetu, kamor smo se obrnili s pobudo za presojo etičnosti Masleševih besed, so nam prejšnji teden poslali spodnji dopis:
Na dopis smo se danes odzvali z dopolnjeno pobudo, ki jo lahko spodaj preberete v celoti:
Komisijo za etiko in integriteto sicer sestavljajo spodnji člani:
39