termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Ob pojasnilih, ki jih je glede izpolnjevanja pogojev za opravljanje javne funkcije v pravosodju po dveh mesecih čakanja predstavil Branko Masleša, se postavlja novo vprašanje: zakaj je za opravljanje pravosodnega izpita, ki ga je opravil manj kot leto dni po diplomi, potreboval posebno odobritev Republiškega sekretariata za pravosodje in organizacijo uprave v nekdanji Socialistični republiki Bosni in Hercegovini. Vrhovno sodišče trdi, da javnosti ni pristojno pojasnjevati, zakaj je Masleša omenjeni sekretariat za pravosodje in organizacijo uprave zaprosil za pristop k opravljanju pravosodnega izpita. V PR-službi vrhovnega sodišča, ki skrbi za stike z javnostjo vseh njegovih funkcionarjev, pravijo, da gre za Masleševo zasebno zadevo, čeprav je Masleša javni funkcionar.
"Iz dokazil, ki jih skrbno čuvam, je razvidno, da sem na Okrožnem javnem tožilstvu v Sarajevu opravljal pripravništvo kot pripravnik volonter, zaposlen s polnim delovnim časom, od aprila do avgusta 1975, nato pa kot redno zaposlen pripravnik do julija 1976. Republiški sekretariat za pravosodje in organizacijo uprave mi je maja istega leta odobril pristop k pravosodnemu izpitu. Junija sem opravil pisni nalogi s področja kazenskega in civilnega prava, nato še ustni del pred komisijo za opravljanje pravosodnega izpita. Potrdilo o opravljenem izpitu sem dobil 25. 6. 1976. Tako ne držijo niti trditve, da mi je bilo v pripravništvo priznano za obdobje, ko sem služil vojaški rok, saj sem bil v vojski od konca julija 1976 do prvega julija prihodnje leto," je ta teden Masleša povedal za 24ur.com.
Na Siol.net smo zato na vrhovno sodišče naslovili prošnjo, da nam v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja pošljejo omenjeno odobritev sekretariata, ki ga je za pristop k pravosodnemu izpitu dobil Masleša. Ko bomo dokument prejeli, ga bomo objavili.
Službo za stike z javnostjo vrhovnega sodišča smo tudi prosili, ali lahko od vrhovnega sodnika Masleše pridobi odgovor, zakaj je sploh zaprosil za odobritev pristopa k pravosodnemu izpitu.
"Kot smo vam že večkrat pojasnili, gre pri tovrstnih podatkih za vprašanja, ki nikakor ne sodijo v pristojnost Vrhovnega sodišča RS. Prav tako vam je že bilo pojasnjeno, da je nabor podatkov, ki jih lahko sodišče kot delodajalec oz. če gre za sodnika, organ, pri katerem ta izvaja sodniško funkcijo, zbira, obdeluje in posreduje, zakonsko omejen. Zakonodaja ne predvideva zbiranja ali posredovanja podatkov, ki so vezani na zasebno področje zaposlenih. Odgovor na tovrstna vprašanja vam lahko ponudi le oseba, na katero se ta nanašajo. Drugo vprašanje glede prošnje za dokument pa smo po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja odstopili v reševanje v Urad predsednika Vrhovnega sodišča," so nam odgovorili.
Masleša je sicer ta teden pokazal diplomo, ki ima tako podpise rektorja in dekana kot tudi pečat.
Foto: STA ,
Pred tem nam je vrhovno sodišče decembra poslalo Masleševo diplomo, na kateri ni bilo pečata. Zakaj, nam niso nikoli pojasnili.
Že pred tem pa nam je pravna fakulteta v Sarajevu poslala diplomo, ki je bila brez podpisov in štampiljke.
Masleša je sicer pravosodni izpit, enako kot diplomo, opravil v Sarajevu, in sicer manj kot leto dni po koncu študija, čeprav naj bi v Socialistični republiki (SR) Bosni in Hercegovini, enako kot v takratni SR Sloveniji, predpisi določali dveletno pripravništvo. Uradno tega ni mogoče preveriti, saj vrhovno sodišče pojasnila glede Masleševega pravosodnega izpita zavrača.