SiolNET. Novice Slovenija
10

termometer

  • Messenger
  • Messenger

Policija aretirala Šiška in vidnega člana podmladka SDS #video #foto

10

termometer

Policija je zjutraj odvzela prostost dvema osumljenima osebama in ju pridržala zaradi kaznivega dejanja ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Eden od njih je Andrej Šiško, drugi pa naj bi bil Matej Lesjak, član podmladka SDS. Ena oseba je še vedno v pridržanju. Nekatere udeležence zborovanja na območju Apač naj bi zavedli, pravi policija.

Kriminalisti so opravili pet hišnih preiskav stanovanjskih objektov, osumili tri osebe, dve pa pridržali. Predkazenski postopek vodi mariborsko državno tožilstvo. Kazenski zakonik za ščuvanje k nasilni spremembi ustavne ureditve predvideva do pet let zapora. Na terenu je bilo 40 kriminalistov.

Eden od prijetih je Andrej Šiško, vodja tako imenovane Štajerske varde. Šiška je policija odpeljala. Po besedah njegovih staršev so policisti iskali orožje, našli pa naj bi le tri naboje. "Andrej je že sam rekel, da bo, če policisti ne bodo prišli k njemu, šel on k njim," so povedali novinarjem pred njegovo stanovanjsko hišo v mariborski mestni četrti Tezno, je poročal STA.

Drugi pridržani naj bi bil po poročanju Večera Matej Lesjak. Lesjak je član izvršilnega odbora SDM, podmladka SDS in podpredsednik SDM Maribor. Ta naj bi bil po pisanju Dnevnika avtor fotografij in videoposnetkov postroja Šiškove varde. 

Če navedbe medijev držijo, bodo Lesjaka izključili iz SDM

Ali je med pridržanimi res Matej Lesjak, smo preverili pri SDM. Odgovorili so nam, da so iz medijev izvedeli, da naj bi bil v zvezi s postrojem Štajerske varde v policijski akciji med osumljenci tudi član izvršilnega odbora SDM Matej Lesjak.

"V kolikor informacije medijev držijo, se od njegovega dejanja in postroja popolnoma distanciramo in takšno ravnanje tudi obsojamo. Kot organizacija pa ne moremo biti seznanjeni s tem, kaj naši člani počnejo v svojem prostem času, niti nam tega niso dolžni poročati," so sporočili.

V podmladku SDS so pojasnili, da bodo v zvezi z nadaljnjimi aktivnostmi počakali, dokler ne bo uradno znano, česa je Matej Lesjak osumljen. Na podlagi tega se bodo odločili, kakšne ukrepe bodo sprejeli.

"V kolikor se bo izkazalo, da navedbe medijev držijo, Matej Lesjak nikakor ne more biti več član SDM," so še zatrdili.

Med osumljenimi naj bi bil po neuradnih informacijah tudi David S. iz okolice Murske Sobote, Šišku naj bi pomagal novačiti ljudi za udeležbo na urjenju. Pomagal naj bi mu pripeljati najmanj štiri udeležence zborovanja. David S. naj bi bil tudi eden od ustanovnih članov društva Hervardi.

Pri enem od osumljencev so v hišni preiskavi našli pol kilograma prepovedane droge konoplje.

Drugod po Sloveniji niso opazili podobnih skupin

Eden od dveh pridržanih osumljencev naj bi po besedah Roberta Munde, vodje sektorja kriminalistične policije PU Maribor, danes stopil pred dežurnega tožilca. Šlo naj bi za prvoosumljenega Andreja Šiška.

Andrej Šiško | Foto: STA Foto: STA Policija drugod po Sloveniji ni opazila nobene podobne skupine, kot je Štajerska varda. Za zdaj tudi ni jasno, ali je puška, ki jo je mogoče videti na enem od posnetkov oborožene skupine moških, prava.

"To bo pokazala preiskava," je dodal Munda.

Kriminalisti so si tudi ogledali mesto, kjer naj bi bilo pretekli konec tedna usposabljanje. "Tukaj ni bilo urjenja. Mogoče le v določenem pogledu postroj," je dodal Munda. Po policijskem štetju je bilo prisotnih nekaj manj kot 60 udeležencev.

Iz objav z zborovanja, ki so zakrožile po družbenih omrežjih, je razvidno, da je osumljenec s pozivi ščuval k strmoglavljanju najvišjih predstavnikov države, udeležence pa je pozival tudi k izpolnitvi njegovih pozivov, je povedal Munda.


Očitajo jim več kaznivih dejanj

Andrej Šiško | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec Policisti so zbirali dokaze in zavarovali sledi storitve kaznivih dejanj ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva in neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog.

V preiskavi navedenih kaznivih dejanj so kriminalisti ugotovili, da so del oseb, ki so bile 1. septembra 2018 prisotne na zborovanju v gozdu pri Janhovi na območju Apač, organizatorji zavedli, zato policija poziva vse osebe, ki bi karkoli vedele o tem dogodku, da se javijo na najbližji policijski postaji, pokličejo na 113 ali anonimni telefon policije 080 1200.

Policisti so začeli preiskavo po tem, ko so se pojavile fotografije na družbenih omrežjih.

Drugi osumljenec naj bi novačil k udeležbi

Drugi osumljeni naj bi novačil k udeležbi. Za zdaj še ni jasno, ali so bile vse osebe tam prostovoljno. Nekatere udeležence naj bi zavedli, saj do vsega začetka naj ne bi bil znan namen zborovanja. So pa dobili navodila, kako morajo biti oblečeni.

Policisti so našteli nekaj manj kot 60 udeležencev, vendar po njihovih podatkih naj ne bi bili navzoči aktivni policisti ali vojaki.

Pretekli konec tedna so imeli oborožene vaje

Konec preteklega tedna je na Štajerskem zaprisegla oborožena skupina zamaskiranih moških Štajerska varda, ki ji poveljuje Šiško. Napovedal je, da se bodo odzvali, če bodo neposredno ogroženi "naša dežela, naša domovina, naš narod". Po njegovih besedah gre za prostovoljno obrambno skupino svobodnih ljudi dežele Štajerske, oblikoval pa naj bi jo že junija lani.

Po mnenju odhajajoče obrambne ministrice Andreje Katič je Štajerska varda eden v nizu dogodkov, ki je posledica tega, da smo v zadnjem času tolerirali vse več dejanj, ki mejijo na sovražni govor.

1 / 15
2 / 15
3 / 15
4 / 15
5 / 15
6 / 15
7 / 15
8 / 15
9 / 15
10 / 15
11 / 15
12 / 15
13 / 15
14 / 15
15 / 15

Andrej Šiško | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec

Andrej Šiško | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec

Štajerska varda preiskava | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec

Štajerska varda preiskava | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec

Štajerska varda preiskava | Foto: Uroš Maučec Foto: Uroš Maučec

štajerska garda Novice Andrej Šiško: Naši člani se ne bodo pustili razorožiti #video #foto Andrej Šiško Novice Kdo je Andrej Šiško, ki vodi oborožene moške Andrej Šiško Novice Šiško: Naše člane urijo ljudje z vojaškimi izkušnjami Andrej Šiško Novice Odpravili smo se v gozdove, kjer naj bi Šiško uril svoje borce #video Andrej Šiško Novice "Policija ima precej zvezane roke" policija Novice Policija nima podatkov o svojih članih v Štajerski vardi varda Novice Šiškova Štajerska varda: kdo v Sloveniji sploh lahko nosi orožje? varda Novice Prisega Štajerske varde: Čakali bomo, da zapiha divja burja, ki jo bomo zajahali #video Andrej Šiško Novice Politiki o Štajerski vardi: Nedopustno, nesprejemljivo, zavržno, trik globoke države ... Varda, Štajerska varda Digisvet "Česa takega nisem pričakoval," si o Štajerski vardi mislijo v tujini

Komentarji

Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

delitve: 211
Delite na: Facebook Twitter Viber Pinterest Messenger E-mail Linkedin