Sobota, 27. 7. 2024, 22.10
3 mesece, 3 tedne
Olimpijske igre, Pariz, 27. julij
Tratnik s težavami, Bujakova 16., Savšek in Terčeljeva v polfinale, rokometaši začeli s porazom
Vrhunec za slovenske ljubitelje športa je bil prvi uradni dan OI že ob devetih dopoldne, ko je moška rokometna reprezentanca na prvi tekmi z 22:25 izgubila proti Špancem. Veslačica Nina Kostanjšek se je v kvalifikacijah enojca neposredno uvrstila v četrtfinale, skifist Isak Žvegej pa mora v nedeljski repasaž. Po prvi borbi so se igre končale za judoistko Marušo Štangar. Eugenia Bujak je na kronometru zasedla 16. mesto, Urša Pintar pa 31. Jan Tratnik, ki je imel na kronometru težave s kolesom, je zasedel 27. mesto. Benjamin Savšek je kot 14. napredoval v polfinale med kanuisti, Eva Terčelj pa z 11. časom med kajakašicami. Zaradi slabega vremena so bili prestavljeni nekateri teniški dvoboji, odpovedano pa rolkanje.
Moška rokometna reprezentanca je na tekmi uvodnega kroga izgubila proti Španiji z 22:25 (11:8). V slovenski ekipi je bil na dopoldanski tekmi najučinkovitejši Dean Bombač s petimi goli. Tilen Kodrin je prispeval štiri, Kristjan Horžen pa tri. Izbranci slovenskega selektorja Uroša Zormana se bodo v ponedeljek pomerili s Hrvaško, sosedski obračun se bo začel ob 11. uri.
Remco olimpijski prvak, Tratniku nagajalo kolo in telo Jan Tratnik je zasedel 27. mesto.
Olimpijski prvak v kronometru je v zahtevnih vremenskih pogojih – dež in nizke temperature – postal Belgijec Remco Evenepoel, pred Filippom Ganno in rojakom Woutum van Aertom.
Edini slovenski predstavnik v moški vožnji na čas Jan Tratnik je imel težave s kolesom in telesom. Med vožnjo je moral zaradi zlomljenega krmila menjati kolo, s skoraj tremi minutami in pol zaostanka je zasedel 27. mesto. Zdaj se vrača domov, kjer se bo v miru pripravljal na sobotno cestno dirko. V prvi izjavi za RTV Slovenija je po dirki dejal, da je po težavah s kolesom izgubil ritem, nato pa tudi telo in glava nista bila več prava in da na žalost ni bil njegov dan.
Bujakova 16., zmaga Avstralki
Danes so se za prva odličja borili kolesarji in kolesarke v kronometru. Zlato kolajno je v deževnih razmerah zanesljivo osvojila Avstralka Grace Brown. Slovenske barve sta branili Eugenia Bujak, ki je zasedla 16. mesto, in Urša Pintar, ki je bila 31.
Savšek kljub težavam v polfinalu, kvalifikacije prestala tudi Terčeljeva
Branilec zlata Benjamin Savšek gre v polfinale s 14. časom. Benjamin Savšek, branilec olimpijskega naslova iz Tokia v kanuju, se je kot 14. uvrstil med 16 tekmovalcev, ki bodo nastopili v ponedeljkovem polfinalu. Savšek je v prvi kvalifikacijski vožnji dosegel 12. čas s 97,04 sekunde, pri čemer si je pri sedmih vratcih prislužil dve kazenski sekundi. Druga vožnja pa se mu je popolnoma ponesrečila, potem ko se je dotaknil 14. vratc, 15. in zadnja, 23., pa je zgrešil in si tako prislužil 102 kazenski sekundi. Kvalifikacije, v katerih je nastopilo 20 tekmovalcev, je dobil domačin Nicolas Gestin. Polfinalne vožnje se bodo začele v ponedeljek ob 15.30, finale sledi ob 17.20.
V polfinale se je prebila tudi kajakašica Eva Terčelj, ki je napredovala z 11. časom. Terčeljeva, ki se je v prvi kvalifikacijski vožnji dotaknila šestih in 16. vratc, v drugi pa le sedmih za čas 95,93 sekunde, je imela 11. rezultat med 25 tekmovalkami. Najhitrejši čas je postavila prva zvezdnica tega športa, Avstralka Jessica Fox. Polfinale in finale bosta v nedeljo.
Kostanjškova v četrtfinale, Žvegelj v repasaž
Isak Žvegelj Slovenski veslač v skifu Isak Žvegelj je v predtekmovalni skupini zasedel četrto mesto in bo v nedeljo nastopil v repasažu. V kvalifikacijski skupini 2 so se pred Žvegljem uvrstili Romun Miahi Chiruta, Hrvat Damir Martin in Litovec Giedrius Bieliauskas. V četrtfinale so se neposredno uvrstili najboljši trije veslači. Slovenski veslači so se sicer na olimpijske igre vrnili po 12 letih (na prejšnjih dveh nismo imeli niti enega tekmovalca).
Nina Kostanjšek se je neposredno uvrstila v četrtfinale.
Je pa to uspelo Nini Kostanjšek v enojcu, ko je v drugi skupini zasedla tretje mesto. Pred njo sta bili Nizozemka Karolien Florijn in Švicarka Aurelia-Maxima Katharina Janzen. V drugem delu proge je prehitela Filipinko Joanie Delgaco in se tako izognila repasažu. Četrtfinale bo na programu v torek, 30. julija, ob 9.30.
Maruša Štangar v solzah Maruša Štangar je v prvi borbi izgubila proti Milici Nikolić.
To soboto slovenskih nastopov ne manjka. Med judoisti je prva na tatamije stopila Maruša Štangar v kategoriji do 48 kg, a izgubila in tako končala nastope v Parizu že po prvem dvoboju. Slovenka je sicer bolje začela dvoboj, a točke ni osvojila. Izpadla je po vazariju Srbkinje Milice Nikolić. In to v zadnji minuti borbe, tako da ni več imela prave možnosti za izenačenje. Ni mogla zadržati solz razočaranja.
Slovenske plavalke 14. v štafeti 4 x 100 metrov prosto
Slovenske plavalke Neža Klančar, Janja Šegel, Katja Fain in Tjaša Pintar so v kvalifikacijah v štafeti 4 x 100 metrov prosto s časom 3:41,29 zasedle 14. mesto in se niso prebile v veliki finale. Za Fainovo, Šeglovo in Pintarjevo je bila štafetna preizkušnja edina disciplina na igrah, Klančarjeva pa bo v Parizu plavala še na 50 in 100 m prosto.
Podelili so prvih 13 kompletov kolajn
Yuting Huang in Lihao Sheng sta dobila prvo olimpijsko zlato v Parizu.
Kitajska strelka Yuting Huang in strelec Lihao Sheng sta dobitnika prve zlate olimpijske kolajne v Parizu. Na finalni mešani ekipni preizkušnji v disciplini zračna puška 10 metrov je kitajska naveza premagala južnokorejsko kombinacijo Jihyeon Keum-Hajun Park s 16:12. Kitajki skakalki v vodo Yani Chang in Yiwen Chen sta zbrali 337,68 točke in sta s tem osvojili zlato v sinhronih skokih s trimetrske deske.
Natsumi Tsunoda je neporažena že od leta 2021. Prva olimpijska prvakinja v judu na letošnjih olimpijskih igrah je postala Japonka Natsumi Tsunoda, ki je v finalu do 48 kilogramov premagala Mongolko Baasankhuu Bavuudorj. Tretje mesto sta si razdelili Francozinja Shirine Boukli, ki je gostiteljem iger priborila prvo odličje na letošnjih OI, in Švedinja Tara Babulfath.
V moški konkurenci do 60 kilogramov je prvo zlato odličje osvojil Kazahstanec Jeldos Smetov, v finalu je premagal domačega aduta Luko Mkheidzeja.
Olimpijski prvaki v ragbiju 7 so postali gostitelji Francozi, v finalu so ugnali Fidži.
Olimpija prvakinja na 400 metrov prosto je, tako kot v Tokiu, Avstralka Ariarne Titmus, v moški konkurenci je slavil Nemec Lukas Märtens. Zlato odličje je na 4X100 metrov prosto je z olimpijskim rekordom osvojila avstralska ženska štafeta, v moški pa so slavili Američani.
Hongkonžanka Man Wai Vivian Kong je v sabljaških dvobojih v disciplini meč osvojila zlato kolajno. V finalu je z izidom 13:12 premagala Francozinjo Auriane Mallo-Breton. Sanguk Oh iz Južne Koreje je postal olimpijski prvak v sabljaških dvobojih v disciplini sablja.
Pariz 2024, 27. julij, slovenski nastopi:
Kolesarstvo
vožnja na čas, ženske (Eugenia Bujak 16., Urša Pintar 31.)
vožnja na čas, moški (Jan Tratnik 27.)
Predtekmovanja:
Judo:
do 48 kg, 1. krog, ženske (Maruša Štangar)
Kajak/kanu - slalom na divjih vodah:
C-1, kvalifikacije, 2. vožnja, moški (Benjamin Savšek) - s 14. časom v ponedeljkov polfinale
K-1, kvalifikacije, 2. vožnja, ženske (Eva Terčelj) - z 11. časom v nedeljski polfinale
Plavanje:
4 x 100 m prosto, kvalifikacije, ženske (Neža Klančar, Janja Šegel, Katja Fain, Tjaša Pintar)
Rokomet:
Skupina A, 1. krog, moški:
Španija - Slovenija
Veslanje:
enojec, kvalifikacije, moški (Isak Žvegelj) - v repasaž
enojec, kvalifikacije, ženske (Nina Kostanjšek) - uvrstitev v četrtfinale
Končne odločitve (14):
Judo
do 48 kg, ženske
do 60 kg, moški
Kolesarstvo
vožnja na čas, ženske Eugenia Bujak, Urša Pintar
vožnja na čas, moški Jan Tratnik
Ragbi 7
finale, moški
Rolkanje
ulično, finale, moški - prestavljeno zaradi dežja
Sabljanje
meč, posamično, finale, ženske
sablja, posamično, finale, moški
Skoki v vodo
sinhrono, deska 3 m, ženske
Strelstvo
zračna puška 10 m, finale, mešane ekipe