Petek, 2. 8. 2024, 22.00
3 mesece
Olimpijske igre, Pariz 2024, 2. avgust
Odbojkarji po drami ugnali Francoze, tudi rokometaši že v četrtfinalu
Petek na olimpijskih igrah je prinesel boj slovenskih odbojkarjev za prvo mesto v skupini. Zanj so se udarili z aktualnimi olimpijskimi prvaki Francozi in jih, po pravi drami, na koncu s 3:2 tudi ugnali. Rokometaši so po drami z 29:28 ugnali Japonce in si zagotovili nastop v četrtfinalu. Judoist Enej Marinič je v kategoriji nad 100 kg izgubil uvodni dvoboj proti tekmecu iz Turčije. Začeli so se boji na atletskem stadionu, kot prva se je predstavila skakalka v višino Lia Apostolovski in izpadla v kvalifikacijah. Klara Lukan je v teku na 5000 metrov zasedla 22. mesto, Neja Filipič v troskoku 18, Anita Horvat pa v teku na 800 metrov 36., a v soboto jo čaka še repasaž. Veslač Isak Žvegelj je bil prav tako 22. S prvima plovoma sta na regatnem polju opravila Tina Mrak in Jakob Božič, ki trenutno zasedata 12. mesto, drugi dan nastopov v Marseillu pa je tudi za Lin Pletikos in Žanom Luko Zelkom. Kajakaši so se v krosu borili za razvrstitve pred sobotnim bojem po skupinah.
Četa Gheorgeja Cretuja je dobila derbi, ki je odločil, kdo bo v četrtfinale odpotoval s prvega mesta v skupini. Kljub vodstvu Slovenije z 2:0 v nizih se žilavi Francozi niso predali, ubranili nekaj zaključnih žog v tretjem nizu in tekmo prevesili v skrajšanega, petega. Tam so vendarle več zbranosti v končnici pokazali slovenski odbojkarji in osvojili prvo mesto v skupini.
Na delu so bili ponovno tudi rokometaši, ki so zmago proti Švedski nadgradili še z uspehom proti Japonski. Samuraji so se izkazali za žilave tekmece, a četa Uroša Zormana je na krilih Aleksa Vlaha, ki je zabil kar 14 golov, slavila z 29:28 in si že pred zadnjim srečanjem zagotovila uvrstitev v četrtfinale.
V judu so podelili še zadnja kompleta odličij. Slovenski judoist Enej Marinič je v kategoriji nad 100 kg izgubil uvodni dvoboj proti Ibrahimu Tatarogluju iz Turčije. Tako so se končali nastopi slovenskih judoistov in judoistk na olimpijskih igrah v Parizu, ki jih je zaznamovala zlata medalja Andreje Leški.
Četverica atletinj brez napredovanja
Stade de France gosti atletska tekmovanja. Kot prva izmed slovenskih adutov se je v borbo za nadaljnje nastope podala Lia Apostolovski v skoku v višino. V kvalifikacijah je preskočila 183 cm, nato pa trikrat podrla letvico na 188 cm in izpadla. Popoldanski spored je odprla Klara Lukan v teku na 5000 metrov in zasedla 22. mesto ter ostala brez finala. Neja Filipič je v troskoku končala kot 18., Anita Horvat pa je v teku na 800 metrov zasedla 36. mesto. V soboto jo čaka novost v atletiki, boj v repasažu.
Anito Horvat čaka še repasaž.
Po slalomskih bojih je kajakaše in kanuiste čakal še kajakaški kros. Današnji boji so bili pomembni le v luči razvrstitve v skupine na jutrišnji tekmi. Eva Terčelj je bila 12, Eva Alina Hočevar pa 21. Pri moških je Benjamin Savšek zasedel 25., Peter Kauzer pa po težavah na progi 38. mesto.
Terčeljeva bo v soboto v prvi skupini nastopila skupaj z najhitrejšo Camille Prigent in Terezo Fišerovo, Hočevarjeva pa je pristala v deseti z Angele Hug, Carole Diano Bouzidi in Madison Corcoran. Kauzer bo tekmo začel v osmi skupini, nasproti mu bodo stali Noah Hegge, Jakub Grigar in Adam Burgess, Savšek pa v deveti, kjer bodo še Mateusz Polaczyk, Timothy Anderson in Shao-Hsuan Wu.
Slovenski veslač Isak Žvegelj je v finalu D osvojil četrto mesto, kar je skupno zadoščalo za 22. mesto. Prva plova sta v Marseillu opravila Tina Mrak in Jakob Božič. V razredu 470 po prvem dnevu tekmovanj zasedata 12. mesto. Lin Pletikos je v razredu ilca 6 po treh regatah 25., Žan Luka Zelko pa v razredu ilca 7 27.
Podeljenih je bilo 23 kompletov odličij
Dobili smo dobitnike kolajn v strelstvu, gimnastiki na prožni ponjavi, jadralnem razredu 49erFX za ženske in 49er za moške, skokih v vodo, konjeništvu, lokostrelstvu, sabljanju, badmintonu, kolesarstvu BMX in veslanju.
Petek je prinesel tudi boj za kolajne v najtežjih dveh kategorijah v judu. Pri moških je zlato, že tretje v karieri, osvojil domači zvezdnik Teddy Riner, ki se je v četrtfinalu zapletel z Guramom Tušišvilijem, Gruzijec pa je bil zaradi incidenta izločen iz vseh tekmovanj do konca iger.
Na atletskem stadionu je prvo in edino končno odločitev dneva predstavljal tek na 10.000 metrov za moške, naslov pa po zaslugi Joshue Kipruija Cheptegeija roma v Ugando. Tri komplete so podelili pri plavanju, junaki dneva pa so postali domači up Leon Marchand, ki je osvojil že četrto zlato, ter Avstralca Kaylee McKeown in Cameron McEvoy. V tenisu bomo izvedeli imena najboljših v mešanih dvojicah in bronaste pri moških dvojicah. Pri ženskih posameznicah je, po šoku v polfinalu, bron osvojila prva igralka sveta, Poljakinja Iga Swiatek. V finale v moški konkurenci pa sta se prebila stara znanca s turnirjev za grand slam, Španec Carlos Alcaraz in Srb Novak Đoković.
Pariz 2024, 2. avgust, slovenski nastopi:
Atletika:
višina, kvalifikacije, ženske (Lia Apostolovski) - 26. mesto
5000 m, kvalifikacije, ženske (Klara Lukan) - 22. mesto
troskok, kvalifikacije, ženske (Neja Filipič) - 18. mesto
800 m, kvalifikacije, ženske (Anita Horvat) - 36. mesto
Jadranje:
470, 2 plova, mešane ekipe (Tina Mrak/Jakob Božič)
ILCA 6, 2 plova, ženske (Lin Pletikos)
ILCA 7, 2 plova, moški (Žan Luka Zelko)
Judo:
nad 100 kg, moški (Enej Marinič)
Kajak/kanu - slalom na divjih vodah:
kajakaški kros, vožnja na čas, ženske (Eva Terčelj, Eva Alina Hočevar)
kajakaški kros, vožnja na čas, moški (Peter Kauzer, Benjamin Savšek)
Odbojka:
Francija – Slovenija
Rokomet:
Japonska – Slovenija
Veslanje:
enojec, finale D, moški (Isak Žvegelj)
Končne odločitve (25):
Atletika
10.000 m, moški
Badminton
mešane dvojice, za 3. mesto
mešane dvojice, finale
Gimnastika - skoki na prožni ponjavi
finale, ženske
finale, moški
Jadranje
49er, plov za medalje, moški
49erFX, plov za medalje, ženske
Kolesarstvo BMX
dirkanje, finale, moški
dirkanje, finale, ženske
Konjeništvo
preskakovanje ovir, ekipno, finale
Lokostrelstvo
mešane ekipe, za 3. mesto
mešane ekipe, finale
Plavanje
50 m prosto, finale, moški
200 m hrbtno, finale, ženske
200 m mešano, finale, moški
Sabljanje
meč, ekipno, za 3. mesto, moški
meč, ekipno, finale, moški
Skoki v vodo
sinhrono, deska 3 m, ženske
Strelstvo
puška, trojni položaj 50 m, ženske
Veslanje
dvojec, finale, moški
dvojec, finale, ženske
lahki dvojni dvojec, finale, moški
lahki dvojni dvojec, finale, ženske