Rok Plestenjak

Ponedeljek,
29. 5. 2023,
18.35

Osveženo pred

11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,67

Natisni članek

Žan Celar Jan Mlakar Blaž Kramer Miha Zajc Jon Gorenc Stanković Tomi Horvat Benjamin Šeško Benjamin Šeško slovenski nogometaši na delu v tujini

Ponedeljek, 29. 5. 2023, 18.35

11 mesecev

Slovenski nogometni legionarji do številnih lovorik

Edini Slovenec, ki je postal prvak v tujini, ne bo več dolgo najstnik

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,67
Benjamin Šeško | Benjamin Šeško je za zdaj edini slovenski nogometni legionar, ki je letos osvojil naslov državnega prvaka. | Foto Guliverimage

Benjamin Šeško je za zdaj edini slovenski nogometni legionar, ki je letos osvojil naslov državnega prvaka.

Foto: Guliverimage

Tujim nogometnim klubom je v tej sezoni do lovorik pomagalo kar nekaj slovenskih legionarjev. Na številne je z razlogom pozoren selektor Matjaž Kek, seznam ''slovenskih'' lovorik v tujini pa bi se lahko v kratkem še razširil, saj je v igri za naslov prvaka oziroma pokalno lovoriko še nekaj slovenskih imen.

Olimpija Celje
Sportal Kdo bi lahko ponagajal Olimpiji v Evropi?

Sezone 2022/23 je na slovenskih prvoligaških nogometnih zelenicah že konec. Podobno velja še za nekatere evropske države, zato je vse manj neznank okrog dobitnikov lovorik. Pogled na seznam klubov, ki se lahko letos pohvalijo z (vsaj eno) lovoriko, pri tem pa računajo tudi na pomoč slovenskih nogometašev, je vse bolj izdaten. Ljubitelje nogometa na sončni strani Alp lahko to navdaja z velikim zadovoljstvom, a tudi ponosom.

Seznam prvakov in pokalnih zmagovalcev v Evropi:

Država Prvak Pokalni zmagovalec
Albanija   finale Egnatia Rrogozhine - Tirana (1. junij)
Anglija Manchester City finale Manchester City - Manchester United (3. junij)
Armenija   Urartu
Avstrija Red Bull Salzburg Sturm Gradec
Azerbajdžan Qarabag finale Qəbələ - Neftči Baku (3. junij) 
Belgija   Antwerp
Bolgarija   Ludogorec
Bosna in Hercegovina Zrinjski Mostar Zrinjski Mostar
Ciper Aris Limassol Omonia Nikozija
Češka Sparta Praga Slavia Praga
Črna gora Budućnost Podgorica finale Sutjeska - Arsenal Tivat (29. maj)
Danska   Köbenhavn
Francija PSG Toulouse
Grčija AEK Atene AEK Atene
Hrvaška Dinamo Zagreb Hajduk Split
Italija Napoli Inter Milano
Izrael Maccabi Haifa Beitar Jeruzalem
Kosovo Ballkani finale Prishtina - Gjilani (5. junij)
Luksemburg Swift Hesperange Differdange 03
Madžarska Ferencvaroš Zalaegerszegi TE
Moldavija Šerif Tiraspol Šerif Tiraspol
Nemčija Bayern München finale RB Leipzig - Eintracht Frankfurt (3. junij)
Nizozemska Feyenoord Rotterdam PSV Eindhoven
Poljska Rakow Czestochowa Legia Varšava
Portugalska Benfica Lizbona finale Braga - Porto (4. junij)
Romunija Farul Constanta Sepsi
Rusija Zenit St. Peterburg finale Krasnodar - CSKA Moskva (11. junij)
Severna Irska Larne Crusaders
Severna Makedonija Struga Makedonija GjP
Slovaška Slovan Bratislava Spartak Trnava
Slovenija Olimpija Ljubljana Olimpija Ljubljana
Srbija Crvena zvezda Crvena zvezda
Škotska Celtic Glasgow finale Inverness CT - Celtic (3. junij)
Španija Barcelona Real Madrid
Švica Young Boys finale Young Boys - Lugano (4. junij)
Turčija   finale Fenerbahče - Istanbul Basaksehir (11. junij)
Ukrajina Šahtar Doneck /
Wales The New Saints The New Saints
V tabeli so izpuščeni prvaki in pokalni zmagovalci nekaterih manjših evropskih držav, pa tudi nekaterih lig, ki potekajo v drugačnih časovnih okvirih.

Šeško prihaja k nemškim pokalnim zmagovalcem? 

V Avstriji je tako mladi dragulj Benjamin Šeško, ki bo v sredo dopolnil šele 20 let, s Salzburgom ubranil naslov državnega prvaka. V pokalu mu je namero preprečil graški Sturm, ki je šel nato povsem do konca in s slovensko pomočjo osvojil pokal. Tako sta se avstrijske pokalne lovorike veselila Jon Gorenc Stanković in Tomi Horvat.

Jon Gorenc Stanković in Tomi Horvat sta pomagala Sturmu do pokalne lovorike. | Foto: Reuters Jon Gorenc Stanković in Tomi Horvat sta pomagala Sturmu do pokalne lovorike. Foto: Reuters

Šeško se bo po koncu sezone preselil v Nemčijo, kjer bo za rekordni znesek v zgodovini slovenskega nogometa, kar 24 milijonov evrov, prestopil v vrste rdečih bikov iz Leipziga. Slednji so se v tej sezoni v bundesligi izkazali, saj so osvojili tretje mesto in si zagotovili novo vozovnico za ligo prvakov, tekmovanje, v katerem je Šeško že nastopal s Salzburgom, a zaman iskal pot do prvega zadetka. RB Leipzig, pri katerem se že vrsto let dokazuje nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl, bo konec tedna branil pokalno lovoriko. V finalu se bo pomeril proti Eintrachtu iz Frankfurta.

Samir Handanović je z Interjem ubranil naslov pokalnega zmagovalca v Italiji. | Foto: Reuters Samir Handanović je z Interjem ubranil naslov pokalnega zmagovalca v Italiji. Foto: Reuters

Kar se tiče petih najmočnejših lig na svetu, ki spadajo v elitno skupino ''petica'', si je izmed slovenskih legionarjev v sezoni 2022/23 zagotovil lovoriko Samir Handanović. Kapetan Interja je prejšnji teden pomagal Milančanom do ubranitve pokalne lovorike, ko je branil v finalu na Olimpicu proti Fiorentini (2:1) in blestel med vratnicama črno-modrim. Z njimi se poteguje tudi za največjo nagrado, evropski naslov, ko se bo Inter 10. junija v Istanbulu pomeril z vročim Manchester Cityjem, angleškim prvakom, ki v tej sezoni naskakuje trojno krono.

Zajc še v igri za dvojno turško krono

Miha Zajc | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Le dan po finalu lige prvakov bo znan še turški pokalni zmagovalec. Fenerbahče, pri katerem nastopa Miha Zajc, se bo pomeril z mestnim tekmecem Istanbulom Basaksehirjem. Fenerbahče ostaja tudi v igri za naslov turškega prvaka, a ga lahko na prvo tekmo popelje le še čudež, saj za vodilnim Galatasarayjem, s katerim se bo v tej sezoni še pomeril, dva kroga pred koncem zaostaja pet točk.

V Evropi je kar nekaj klubov, ki so v sezoni 2022/23 navdušili navijače z dvojno krono. To ni za zdaj uspelo le ljubljanski Olimpiji, ampak tudi beograjski Crveni zvezdi, mostarskemu Zrinjskemu, Šerifu iz Tiraspola, valižanskemu TNS in atenskemu Aeku, ki je v grškem prvenstvu pokvaril načrte dolgo časa vodilnemu Panathinaikosu, za katerega igrajo kar trije Kekovi izbranci (Andraž Šporar, Adam Gnezda Čerin in Benjamin Verbič), v finalu pokala pa solunskemu Paoku, ki mu Jasmin Kurtić zaradi zdravstvenih težav ne more pomagati že dalj časa.

Član družine AEK je tudi mladi slovenski branilec Žiga Laci. 20-letni Prekmurec je jeseni zaman čakal na večjo priložnost pri Kopru, kjer je zbral le en nastop, spomladi pa je nabiral tekmovalni ritem v drugi ekipi Aeka, s katerim je nastopal v drugi grški ligi (12 nastopov). Tako uradno ni sodeloval pri naslovu grškega prvaka.

Ante Šimundža je v tej sezoni vodil Ludogorec, s katerim je branil naslov prvaka, do začetka marca 2023. | Foto: Reuters Ante Šimundža je v tej sezoni vodil Ludogorec, s katerim je branil naslov prvaka, do začetka marca 2023. Foto: Reuters

V Bolgariji kaže imenitno Ludogorcu, ki ga je do začetka marca vodil Ante Šimundža. Ko je Mariborčan dalmatinskih korenin zapustil Razgrad, je serijski bolgarski prvak zaostajal za CSKA, zdaj pa ima dva kroga pred koncem točko prednosti. Ludogorec, zanj je v prvem delu sezone občasno igral tudi Žan Karničnik, je že osvojil bolgarski pokal, tako da lahko osvoji dvojno krono.

Celar po stopinjah Mlakarja in Kramerja?

Na Hrvaškem se je med dobitnike lovorike znova vpisal Jan Mlakar. S splitskim Hajdukom je ubranil pokalni naslov, v prvenstvu pa sklenil sezono na drugem mestu, prav takšno je bilo tudi njegovo mesto na lestvici klubskih strelcev, saj je samo v prvenstvu zatresel mrežo 11-krat.

Splitski Hajduk je s pomočjo Jana Mlakarja ubranil naslov pokalnega zmagovalca na Hrvaškem. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Splitski Hajduk je s pomočjo Jana Mlakarja ubranil naslov pokalnega zmagovalca na Hrvaškem. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na Poljskem pa je z varšavsko Legio postal pokalni zmagovalec Blaž Kramer. V sezoni, v kateri so ga pestile nepredvidljive zdravstvene težave, je zbral 12 prvenstvenih nastopov in se enkrat vpisal med strelce. V finalu poljskega pokala finalu je vstopil v igro v 74. minuti, nato pri izvajanju 11-metrovk zapravil strel z bele točke, a so bili na njegovo srečo njegovi soigralci natančnejši.

Blaž Kramer (v sredini) po pokalni zmagi Legie nad Lechio | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Blaž Kramer (v sredini) po pokalni zmagi Legie nad Lechio Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Do pokalne lovorike, že druge zapored, bi lahko prišel Žan Celar. Napadalec Lugana se bo 4. junija v finalu pomeril s švicarskim prvakom Young Boys, ki cilja na dvojno krono. Pri Luganu sta v preteklosti nastopala tudi Sandi Lovrić in Domen Črnigoj.

Žan Celar je v tej sezoni v švicarskem prvenstvu na 29 tekmah dosegel kar 15 zadetkov.  | Foto: AP / Guliverimage Žan Celar je v tej sezoni v švicarskem prvenstvu na 29 tekmah dosegel kar 15 zadetkov. Foto: AP / Guliverimage

Kako pa gre Slovencem po svetu? Nekateri so postali prvaki ...

Na Tajskem, kjer je že konec sezone, je naslov prvaka osvojil Buriram United. Do lovorike mu je v zadnjem delu sezone pomagal tudi Haris Vučkić. Na osmih tekmah je dosegel tri gole, konec maja pa mu poteče pogodba.

Izkušeni slovenski napadalec Luka Majcen je letos blestel v ligi-I v Indiji. Z RoundGlass Punjabom je osvojil prvo mesto, dosegel 16 zadetkov in bil prvi strelec tekmovanja, izbran pa je bil tudi za najboljšega igralca tekmovanja. Priigral si je napredovanje v indijsko superligo.

V Argentini dobro kaže Andresu Vombergarju (San Lorenzo). Po 18. krogu na lestvici zaostaja le za River Platejem, tako da je na visokem drugem mestu. Nekdanji napadalec Olimpije je na 17 nastopih dosegel pet zadetkov.

Andres Vombergar s San Lorenzem v prvenstvu Argentine zaostaja le za slovitim klubom River Plate. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Andres Vombergar s San Lorenzem v prvenstvu Argentine zaostaja le za slovitim klubom River Plate. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Robert Berić na Kitajskem v tej sezoni še ni izgubil. Njegov Tianjin Jinmen Tiger je po 10. krogih še brez poraza, po štirih zmagah in šestih remijih pa je na četrtem mestu. Krčan je dosegel dva zadetka.

Na Norveškem gre v novi sezoni, ki zaradi podnebnih razmer poteka drugače kot v večini evropskih držav, začne se spomladi, konča pa jeseni, imenitno Bodo/Glimtu. V prejšnji sezoni je bil drugi, zdaj pa ima po osmih krogih kar 22 točk. Nino Žugelj je zbral en nastop. Drugouvrščeni Viking Stavanger Davida Brekala in Jošta Urbančiča zaostaja kar osem točk.

Žiga Lipušček je lani z latvijskim klubom nastopal v skupinskem delu konferenčne lige. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Žiga Lipušček je lani z latvijskim klubom nastopal v skupinskem delu konferenčne lige. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V Latviji je s svojim klubom v novi sezoni visoko uvrščen Žiga Lipušček. Njegov RFS zaostaja le za Rigo. V sosednji Estoniji za Levadio iz Talina redno nastopa Til Mavretič. Po 15 krogih zaostaja le za Floro iz Talina.