Sreda, 23. 7. 2025, 18.57
7 ur, 16 minut
Skrivnostno ameriško letalo: je to jedrsko opozorilo za Rusijo?

Ali letalo C-17 Globemaster, ki ga je upravljala 62. zračna transportna eskadrilja, edina ameriška enota, uradno pooblaščena za prevoz jedrskega orožja, v Evropo prinaša nove jedrske bombe? Fotografija je C-17 je simbolična.
Razporeditev taktičnega ameriškega jedrskega orožja v Evropi se je očitno prvič po hladni vojni razširila – tiho, a ne neopaženo. Po sumljivem ameriškem tovornem letu strokovnjaki ugibajo, da se je število taktičnih ameriških jedrskih bomb v Evropi povečalo prvič po koncu hladne vojne.
Strokovnjak za jedrsko orožje Hans Kristensen iz Zveze ameriških znanstvenikov meni, da se je ameriški jedrski arzenal na evropskih tleh verjetno povečal na 125 do 130 zaradi nove pošiljke iz ZDA. Prej je bilo število vedno okoli sto bomb.
Sumljivi tovorni let iz ZDA
Več britanskih medijev, vključno s The Times, The Telegraph in specializiranim portalom The War Zone, je v ponedeljek prvič podrobno poročalo o ozadju – zlasti o sumljivem tovornem letu iz ZDA, ki nakazuje ta sklep.
Po Kristensenovih besedah je prenos jedrskega orožja v britansko bazo RAF Lakenheath zelo verjeten. "Dodatek orožja v Lakenheathu bi pomenil, da se je število ameriškega taktičnega jedrskega orožja v Evropi prvič po hladni vojni povečalo," je povedal za Guardian.
Strateški premislek Zahoda
Hkrati Kristensen to vidi kot strateški premislek Zahoda: "To bi pomenilo, da je NATO opustil svojo prejšnjo politiko, da se na rusko vedenje ne odziva z novim jedrskim orožjem." Sprožilec za vrnitev jedrskega orožja v Veliko Britanijo so verjetno varnostne razmere po ruski invaziji na Ukrajino februarja 2022.
🚨 BREAKING: For the first time since 2008, USA deployed B-61 Nuclear Bombs to RAF Lakenheath, UK 🇬🇧
— MenchOsint (@MenchOsint) July 20, 2025
The B61-12 is a thermonuclear bomb which can be carried by USAF's F-35A aircraft, which are stationed at Lakenheath.
C-17s transported the bombs 2 days ago. pic.twitter.com/HhdeOyfsfU
Razlog za ugibanja je ameriški vojaški let iz jedrske baze Kirtland v Novi Mehiki v britansko letalsko bazo RAF Lakenheath. Letalo C-17 Globemaster, ki ga je upravljala 62. zračna transportna eskadrilja – edina ameriška enota, uradno pooblaščena za prevoz jedrskega orožja – je letelo z aktiviranim transponderjem in brez povratnega tovora.
Podobni poleti tudi v Belgijo in Nizozemsko
Po poročanju Guardiana so bili nadaljnji podobni leti izvedeni tudi v Belgijo in na Nizozemsko. Obe državi imata že ameriško jedrsko orožje.
Namestitev še ni bila uradno potrjena – in verjetno nikoli ne bo. Britansko ministrstvo za obrambo se je sklicevalo na standardno prakso Nata, da niti ne potrdi niti ne zanika prisotnosti jedrskega orožja na določeni lokaciji.
"Mračni žanjci"
Vendar je vse več dokazov. Ameriške zračne sile na primer v zadnjih letih sistematično posodabljajo strukture jedrske obrambe v Lakenheathu, vključno s podzemnimi skladišči.
Britanci naj bi uporabili bojna letala F-35 tudi za morebitne jedrske operacije. Fotografija F-35 je simbolična.
Britanska vlada je junija objavila tudi obrambni dokument, v katerem je napovedala svojo namero o nakupu lovskih letal F-35A. Po poročanju Guardiana bo zadevna ameriška enota v Lakenheathu – 493. lovska eskadrilja, znana tudi kot "Mračni žanjci" – v prihodnosti delovala kot eskadrilja za jedrske operacije.
Značka z lobanjo in pripis: Pripravi se na srečanje s stvarnikom
Dodatni dokaz prihaja iz simbolične inovacije: na Royal International Air Tattoo je bil prodan kovanec eskadrilje Lakenheath, tj. značka eskadrilje v obliki gobastega oblaka, okrašena z lobanjo, raketo in napisom "Pripravi se na srečanje s svojim stvarnikom".
Za letalskega novinarja Tonyja Osborna, ki je fotografiral značko, to pomeni sporočilo: "To je precej odprt način, da povemo: Ja, spet smo jedrski." Značka je bila razprodana drugi dan letalskega mitinga.
Ruski odziv
Odzval se je tudi Kremelj. Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik predsednika Vladimirja Putina, je govoril o "nagnjenosti k eskalaciji, k militarizaciji tudi na jedrskem področju." Moskva bo torej pozorno spremljala dogajanje v Veliki Britaniji.