Sreda, 1. 3. 2023, 16.16
1 leto, 8 mesecev
SP v Planici, nordijska kombinacija (ekipno - moški)
Zlato norveškim kombinatorcem, Slovenci zadnji
Ekipno tekmo nordijskih kombinatorcev na svetovnem prvenstvu v Planici so dobili Norvežani, ki so vodili že po skakalnem delu tekme. Srebro je osvojila Nemčija, bron pa Avstrija. Slovenska reprezentanca je osvojila zadnje, 11. mesto.
Slovenska četverica je bila po skakalnem delu tekme na 10. mestu, slabša je bila zgolj Ukrajina. Matic Garbajs je skočil 129,5 m, kar je bila peta najdaljša daljava dneva, s čimer je Slovenija po prvi skupini celo vodila. Matic Hladnik je pristal pri 88 metrih, Matija Zelnik je skočil 103,5 metra, Gašper Brecl 109 metrov. Tekaški del preizkušnje so Slovenci začeli z dvema minutama in 35 sekundami zaostanka. Ukrajina je bila boljša v tekih, tako da se mlada slovenska ekipa ni izognila zadnjemu mestu. Za zmagovalci je zaostala devet minut, 44 sekund in sedem desetink.
Jarl Magnus Riiber je v Planici osvojil še tretjo zlato kolajno. Najdaljši skok se je posrečil članu norveške ekipe. Štirikratni skupni zmagovalec svetovnega pokala in trikratni svetovni prvak Jarl Magnus Riiber je dosegel daljavo 139 metrov. Riiber je v Planici osvojil že dve zlati odličji - posamično na mali skakalnici in na premierni mešani moško-ženski ekipni preizkušnji kombinatorcev. Druga je bila Avstrija, ki je tek začela s pribitkom 20 sekund, tretja pa Nemčija, ki je štafeto 4 x 5 km začela z zaostankom 23 sekund.
Že to je napovedovalo troboj za zmago, čeprav so se v teku za nekaj časa v boj za kolajne vmešali tudi Francozi. Še pred zadnjo predajo so bili boj z Avstrijci, toda Lamparter, vodilni v svetovni pokal je bil za Francoza Marca Heinisa premočan, vmešal se je celo v boj za kolajno, a da je ujel Riiberja ter Nemca Juliana Schmida, je porabil preveč moči, tako da ni mogel odgovoriti na napad Riiberja.
Norvežanu je sledil le Nemec, s katerim sta se za trenutek zapletla - Nemci so se celo pritožili, da je Riiber Schmida nepravilno oviral, toda realno je imel zdaj v Planici že trikratni svetovni prvak največ moči.
Brecl: Vem, da smo sposobni pokazati več
"Zame je nastop na svetovnem prvenstvu velik preskok. V tej konkurenci še nisem nastopal. Na posamični mi je šlo dobro, danes pa je bilo zame vse skupaj veliko razočaranje. Že skok ni bil dober. Nato sem šel v tek z željo, da vsaj ostanem na mestu, kjer smo začeli, a mi to ni uspelo," je bil po tekmi razočaran Matic Hladnik. Da ni bilo vse slabo, pa je izpostavil najizkušenejši v slovenski vrsti Gašper Brecl: "Jaz sem imel na skakalnici kar nekaj težav, tudi razmere niso bile najboljše. V teku pa sem dal vse od sebe. Vem, da smo sposobni pokazati več, kot smo pokazali danes."
1. Norveška 47:20,4
(Joergen Grabaak, Jarl Magnus Riiber, Espen Andersen, Jens Luraas Oftebro)
2. Nemčija +9,0
(Johannes Rydzek, Eric Frenzel, Vinzenz Geiger, Julian Schmid)
3. Avstrija +9,3
(Martin Fritz, Stefan Rettenegger, Lukas Kreiderer, Johannes Lamparter)
4. Francija +33,2
5. Finska +2:00,9
6. Italija +2:30,5
7. Japonska +2:42,1
8. ZDA +4:03,2
9. Češka +4:14,2
10. Ukrajina +7:14,1
11. Slovenija +9:44,7
(Matic Garbajs, Matic Hladnik, Matija Zelnik, Gašper Brecl)