Sreda, 8. 5. 2024, 8.24
7 mesecev, 2 tedna
Kitajski predsednik Ši Džinping Srbiji zagotovil podporo Kitajske #video
Kitajski predsednik Ši Džinping je v torek zvečer svojo evropsko turnejo nadaljeval v Srbiji, kjer se je srečal s kolegom Aleksandrom Vučićem. Ta je Šiju dobrodošlico izrekel že na beograjskem letališču, njegov obisk pa označil za veliko čast. Javna televizija RTS je ob tej priložnosti prekinila prenos tekmovanja za Pesem Evrovizije. Vučić je po srečanju z Džinpingom v Beogradu poudaril, da bo imela Srbija podporo Kitajske pri vseh pomembnih političnih vprašanjih ter pri organizaciji Expa leta 2027 v Beogradu. Takrat bodo po Vučićevih besedah začeli voziti leteči taksiji.
Vučić je dejal, da Kitajsko in Srbijo združuje ista politika v Združenih narodih, tudi ko gre za vprašanje Tajvana in Kosova. Dejal je, da Srbija podpira načelo ene Kitajske, Šiju pa se je zahvalil za zelo jasna stališča glede vprašanja Kosova in ozemeljske celovitosti Srbije. "Citiram predsednika Šija: Srbija bo imela trdno podporo Kitajske tudi glede vseh vprašanj, ki se bodo pojavila v okviru Združenih narodov. To je za nas izjemnega pomena," je izjavil srbski predsednik.
Vučić in Ši sta po sestanku podpisala skupno izjavo o poglobitvi dvostranskega strateškega partnerstva ter izgradnji skupnosti Srbije in Kitajske s skupno prihodnostjo v novi dobi.
Podpisala skupno izjavo o poglobitvi partnerstva
Peking Tajvan v okviru politike ene Kitajske obravnava kot del svojega ozemlja, enak odnos pa ima Srbija do Kosova. Vučić in Ši sta po sestanku podpisala skupno izjavo o poglobitvi dvostranskega strateškega partnerstva ter izgradnji skupnosti Srbije in Kitajske s skupno prihodnostjo v novi dobi. Delegaciji držav sta na slovesnosti izmenjali tudi 28 dokumentov o sodelovanju.
Vučić je skupno izjavo označil za strateško usmeritev v razvoju dvostranskih odnosov med državama, pa tudi za njihov pogled na svet.
Džinping je pri tem izpostavil, da bo Srbija prva evropska država, s katero bo Kitajska gradila skupnost s skupno prihodnostjo. "Pred osmimi leti je Srbija postala prvi celovit strateški partner Kitajske v Srednji in Vzhodni Evropi. Danes Srbija postaja prva evropska država, v kateri bomo gradili skupnost s skupno prihodnostjo," je dejal.
Šija v Beogradu spremlja 400-članska delegacija, za njihovo varnost pa srbi okoli 3.400 policistov.
Kitajska ne bo sodelovala na Expu 2027
Vučić se je s Šijem pogovarjal o vrsti tem, med drugim o prosti trgovini, industriji, umetni inteligenci, sodelovanju v vojaškem varnostnem sektorju, kulturi, zdravstvu, letalskih prevoznikih in Expu 2027. Ši je po besedah Vučića potrdil, da Kitajska ne bo le sodelovala na Expu 2027, ampak da bo s svojimi izkušnjami in znanjem pomagala Srbiji pri njegovi organizaciji.
Srbski predsednik je povedal, da je Srbija od Kitajske kupila pet hitrih vlakov in še devet za lokalne železnice. Napovedal je, da jih bodo kupovali tudi v prihodnje, a da si jih želijo proizvajati v Srbiji. S pomočjo kitajskega podjetja bodo po njegovih besedah do konca leta končali gradnjo železnice Beograd–Budimpešta na ozemlju Srbije. Madžari naj bi svoj del proge končali do leta 2026.
Vučić se je Šiju zahvalil za donacijo 26 milijonov evrov kot podporo nadaljnjemu razvoju Srbije. "Možnosti za napredek vidimo na vseh področjih družbenega življenja," je dejal. Srbija se je o letečih taksijih po njegovih besedah začela pogovarjati z eno od kitajskih družb. Imena podjetja še ni želel razkriti.
Za varnost kitajskega voditelja in delegacije skrbi 3.400 policistov
Kitajski voditelj je Vučića označil za izjemnega državnika s strateško vizijo in z občutkom zgodovinske odgovornosti. Izrazil je tudi globoko ganjenost ob dobrodošlici, ki so jo zanj pripravili v Beogradu. Poudaril je, da je zaradi tega še bolj prepričan v prijateljstvo ter sodelovanje med Srbijo in Kitajsko.
Šija v Beogradu spremlja 400-članska delegacija, za njihovo varnost pa srbi okoli 3.400 policistov.
Slovesne dobrodošlice v Beogradu so se udeležili tudi številni, ki so jih v prestolnico pripeljali prav za ta namen. Najmanj 15 avtobusov je v Beograd po navedbah N1 že zjutraj prispelo zgolj iz Kragujevca. Številni o svojem prihodu niso hoteli govoriti pred kamero, so pa potrdili, da so tja prišli organizirano.
Kitajski voditelj je v Evropo prispel v nedeljo. V ponedeljek je v Parizu potekala trilaterala, na kateri je poleg Šija in francoskega predsednika Emmanuela Macrona sodelovala še predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Srečanje je minilo v znamenju vojne v Ukrajini ter trgovinskih odnosov med Evropo in Kitajsko. Ši je v torek z Macronom opravil še ločene pogovore v francoskih Pirenejih. Po Srbiji bo evropsko turnejo nadaljeval na Madžarskem.
Obisk kitajskega voditelja v Srbiji označil za veliko čast
"Spoštovani predsednik Ši, cenjeni prijatelj, dobrodošli v Srbijo," je srbski voditelj Vučić sinoči zapisal na omrežju Instagram. Drugi obisk kitajskega voditelja v Srbiji v osmih letih je označil za veliko čast za državo in narod, ki da ima Kitajsko iskreno rad.
Z naklonjenostjo je velikega prijatelja srbskega naroda na Instagramu pozdravil tudi premier Miloš Vučević, ki se je prav tako udeležil sprejema na letališču. Tako Vučić kot Vučević sta govorila o železnem prijateljstvu med državama, ki ga je v avtorskem prispevku za časnik Politika pred prihodom v Srbijo omenjal tudi Ši.
Visoki gost je v sporočilu, ki ga je objavilo kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, poudaril dobre meddržavne odnose, kot je dodal, pa bo ta obisk namenjen poglabljanju sodelovanja.
Torkov prihod kitajske delegacije so Srbi lahko v živo spremljali na prvem programu javne radiotelevizije RTS, potem ko so v ta namen prekinili prenos tekmovanja za Pesem Evrovizije. Ta je bil gledalcem sicer še naprej na voljo na drugem programu RTS.