Ponedeljek, 6. 5. 2024, 7.04
6 mesecev, 2 tedna
Macron in Xi poudarila pomen sodelovanja med Evropo in Kitajsko #video
Francoski predsednik Emmanuel Macron je kitajskega voditelja Ši Džinpinga ob začetku njegovega obiska v Franciji danes pozval, naj v luči ruske agresije na Ukrajino tesno sodeluje z Evropo in sprejme pravila svetovne trgovine. Xi pa je pred trilateralo skupaj s predsednico Evropske komisije pozval k dialogu in sodelovanju med Kitajsko in EU.
Macron je ob začetku srečanja v Parizu, ki se ga je udeležila tudi von der Leyenova, dejal, da je usklajevanje s Pekingom glede velikih kriz, vključno z ukrajinsko krizo, odločilnega pomena, in pozval k "poštenim pravilom za vse" v trgovini med Evropo in Kitajsko.
"Prihodnost naše celine bo zelo odvisna od naše sposobnosti, da še naprej razvijamo odnose s Kitajsko na uravnotežen način," je dejal gostitelj po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Ši pa se je pred začetkom srečanja zavzel za to, da njegova država in EU nadaljujeta dialog in sodelovanje, okrepita svoje "strateško usklajevanje" in ostaneta partnerja, kljub številnim sporom, od trgovine do Ukrajine.
V komentarju za časnik Le Figaro pa je Ši zapisal, da želi sodelovati z mednarodno skupnostjo pri iskanju načinov za rešitev konflikta, ki ga je sprožila ruska invazija na Ukrajino, hkrati pa poudaril, da Kitajska ni "niti stranka niti udeleženka" v tem konfliktu.
Predsednica komisije von der Leyenova pa je dejala, da si bo prizadevala za "pošteno" konkurenco s Kitajsko v svetovni trgovini, in dodala, da je v prejšnjih pogovorih s Šijem "pojasnila, da trenutna neravnovesja pri dostopu do trga niso vzdržna in jih je treba nasloviti". Gre predvsem za kitajske subvencije za električne avtomobile in jeklo, ki po prepričanju Bruslja preplavljajo evropski trg.
"Bili smo zelo jasni glede našega odnosa s Kitajsko, ki je eden najbolj kompleksnih, a tudi eden najpomembnejših," je dejala po poročanju AFP.
Po srečanju pa je predsednica izjavila, da EU ne bo oklevala pred sprejetjem strogih ukrepov za zaščito svojega gospodarstva in varnosti. Kot je dejala, Kitajska podjetjem iz EU ne dovoljuje poštenega dostopa do svojega trga. Pravična trgovina zahteva enak dostop do trga, je dejala in dodala, da sta s Xijem govorila o tem, kako bi dosegli napredek na tem področju. Von der Leyenova je Kitajsko tudi pozvala, naj Rusiji omeji dobavo blaga z dvojno rabo, ki po njenih besedah na koncu konča v uporabi na bojišču proti Ukrajini, poroča AFP.
Po tristranskem srečanju v Elizejski palači se nameravata Macron in Ši popoldne srečati še na pogovorih na štiri oči, zvečer pa je predvideno še francosko-kitajsko poslovno srečanje, ki mu bo sledila državniška večerja.
Ši Džinping je v okviru svojega obiska v Evropi v nedeljo prispel v Pariz, kjer bo ostal do torka, iz Francije pa bo nato odpotoval še v Srbijo in na Madžarsko.
Iz Francije v Srbijo in na Madžarsko
Pred Šijevim prihodom v Evropo se je Macron v četrtek zvečer v Parizu na zasebni večerji sestal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, ki naj bi Macrona seznanil z vsebino srečanja s Šijem aprila v Pekingu, voditelja pa naj bi se v luči obiska dogovorila tudi o skupnih stališčih.
Kitajski voditelj se bo iz Francije odpravil v Srbijo, kjer ga bo sprejel predsednik Aleksandar Vučić. Nato se bo odpravil še na Madžarsko, kjer bo ostal do petka. Madžarski premier Orban in predsednik Tamas Sulyok naj bi s Šijem razpravljala o dvostranskih političnih in gospodarskih vprašanjih ter mednarodnih zadevah.