Torek, 22. 4. 2025, 8.55
35 minut
V napadih na Gazo najmanj 25 mrtvih

Izrael je napade izvedel po vsej enklavi.
V izraelskih napadih na Gazo je bilo danes ubitih najmanj 25 ljudi, je sporočila civilna zaščita v enklavi. Medtem so se predstavniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas odpravili proti Kairu, kjer bodo razpravljali o prekinitvi ognja z Izraelom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
11.27 V novih izraelskih napadih na Gazo najmanj 25 mrtvih
10.44 Izrael zavrnil vstop v državo skupini francoskih politikov
8.56 Jemen znova tarča smrtonosnih ameriških napadov
11.27 V novih izraelskih napadih na Gazo najmanj 25 mrtvih
V izraelskih napadih na Gazo je bilo danes ubitih najmanj 25 ljudi, je sporočila civilna zaščita v enklavi. Medtem so se predstavniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas odpravili proti Kairu, kjer bodo razpravljali o prekinitvi ognja z Izraelom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izrael je napade izvedel po vsej enklavi. Med drugim o smrtnih žrtvah poročajo iz Han Junisa in Rafe na jugu ter begunskih taborišč Džabalija in Al Šati na severu Gaze.
Izrael je izvedel tudi napad na jugu libanonske prestolnice Bejrut, pri tem pa po navedbah vira AFP ubil poveljnika libanonske islamistične skupine Džama Islamija, ki je povezana s Hamasom.
Libanonska civilna zaščita je sporočila, da je izraelski dron napadel vozilo okoli 20 kilometrov južno od Bejruta. V njem so kasneje našli truplo moškega.
Medtem se nadaljujejo napori za sklenitev premirja med Izraelom in Hamasom. Ravno danes so predstavniki palestinskega gibanja odpotovali v Kairo, kjer bodo razpravljali o "novih idejah" za sklenitev dogovora, potem ko so prejšnji teden zavrnili zadnji predlog Izraela, ker ta ni predvideval konca vojne in umika izraelskih sil iz Gaze.
10.44 Izrael zavrnil vstop v državo skupini francoskih politikov
Izrael je zavrnil vstop v državo skupini francoskih politikov levih strank, ker naj bi skušali podpirati Palestince, so v ponedeljek za nemško tiskovno agencijo dpa potrdili pri izraelskemu uradu za priseljevanje. V skupini, ki so ji dovoljenje za vstop preklicali, še preden so se podali na pot, je bilo več poslancev.
Tiskovna predstavnica urada je potrdila, da so odvzeli vizume 27 francoskim politikom, ki naj bi skušali vstopiti v Izrael z namenom podpiranja Palestincev in bojkota Izraela. Obenem so po njenih besedah podpirali umik skrajne palestinske skupine s seznama terorističnih organizacij.
Po priporočilu strokovnjakov je notranje ministrstvo odločilo, da prekliče dovoljenje za vstop v državo, še preden so se politiki odpravili na pot, poroča dpa.
Francoski tednik Journal du Dimanche je v nedeljo poročal, da so bili v skupini poslanci Ekološke stranke in Francoske komunistične stranke. Član Nepokorne Francije Eric Coquerel, ki ni bil del skupine, je za televizijsko postajo BFMTV povedal, da so poslanci zahtevali jasen odziv predsednika Francije Emmanuela Macrona o tem vprašanju.
Pred dvema tednoma so ob prihodu na mednarodno letališče v Tel Avivu pridržali britanski poslanki in ju deportirali zaradi očitkov, da sta želeli širiti sovražna sporočila proti Izraelu. Britanski zunanji minister David Lammy je takrat kritiziral ravnanje izraelskih oblasti.
V februarju pa so vstop v Izrael zavrnili dvema evropskima poslancem in dvema članoma osebja, ki so bili del delegacije Evropskega parlamenta za odnose s Palestino. Delegacija, katere podpredsednik je poslanec iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD), je nato odpovedala večdnevni obisk v Palestini.
8.56 Jemen znova tarča smrtonosnih ameriških napadov
ZDA od sredine marca skoraj vsakodnevno napadajo območja pod nadzorom hutijevcev. V noči na ponedeljek je bilo v napadih na tržnico in stanovanjska območja v Sani ubitih 12 ljudi, še 34 je ranjenih, je navedlo tamkajšnje ministrstvo za zdravje. Napadi so se po poročanju katarske televizije Al Jazeera nadaljevali tudi danes.
Tiskovni predstavnik hutijevcev je v ponedeljek sporočil, da so v odgovor na ameriške napade ciljali letalonosilki vojske ZDA v regiji, z droni pa so po lastnih navedbah napadli dve tarči v Izraelu. Informacij o morebitni škodi zaradi teh napadov ni.
ZDA v zadnjem času krepijo pritisk na Jemen. Prejšnji teden so napadi v pristanišču Ras Isa terjali okoli 80 življenj. Ameriška vojska je sporočila, da je uničila terminal za oskrbo z gorivom.
ZDA hutijevce napadajo, ker ti iz solidarnosti s Palestinci v Gazi ovirajo pomorski promet ob obalah Jemna, obenem pa izvajajo napade na ameriško mornarico.
Skupina, ki jo podpira Iran, od začetka vojne v Gazi občasno z raketami cilja tudi Izrael, katerega tesne zaveznice so ZDA.