Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
3. 4. 2025,
18.33

Osveženo pred

6 ur, 37 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

Natisni članek

Natisni članek

Gaza Bližnji vzhod Madžarska Viktor Orban Benjamin Netanjahu

Četrtek, 3. 4. 2025, 18.33

6 ur, 37 minut

Netanjahu prispel na Madžarsko. Ta zapušča Mednarodno kazensko sodišče.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83
Benjamin Netanjahu | ICC je novembra lani zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi med drugim izdal nalog za prijetje Netanjahuja in nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta. | Foto Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook

ICC je novembra lani zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi med drugim izdal nalog za prijetje Netanjahuja in nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta.

Foto: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook

Madžarska vlada je danes napovedala, da bo izstopila iz Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), češ da je postalo politično. Odločitev je Budimpešta naznanila v času obiska izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, za katerega je ICC razpisal priporni nalog. Madžarska je že pred tem zagotovila, da ga ne bo izvršila. Medtem na ICC pravijo, da Madžarska ostaja dolžna sodelovati z njimi.

Kot je danes dejal vodja kabineta madžarskega premierja Viktorja Orbana Gergely Gulyas, bo vlada še danes sprožila postopke izstopa iz sodišča.

ICC je bila po njegovih besedah "spoštovanja vredna pobuda, a se zdi, da se je spremenila v politično telo". Kot najbolj očiten primer tega je izpostavil prav pregon Netanjhuja.

"Madžarski vladi se zdi vse to nesprejemljivo in se je odločila, da ne bo več sodelovala v dejavnostih ICC," je na omrežju Facebook sporočil Gulyas. 

Odločitev je Budimpešta naznanila prvi dan obiska Netanjahuja v državi. "Dobrodošli v Budimpešti, Benjamin Netanjahu!" je danes na omrežju Facebook zapisal madžarski obrambni minister Kristof Szalay-Bobrovniczky.

Netanjahuja so sprejeli z vojaškimi častmi. Izraelski premier bo na Madžarskem bival predvidoma do nedelje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Netanjahu in Orban enotna v kritiki ICC

Netanjahu se je danes madžarskemu premierju Viktorju Orbanu zahvalil za odločitev, da država zapusti Mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je zanj zaradi domnevnih vojnih zločinov v Gazi razpisalo priporni nalog. 

"Pravkar ste sprejeli pogumno in načelno odločitev glede ICC in zahvaljujem se vam, Viktor (...) To je pomembno za vse demokracije. Pomembno se je zoperstaviti tej pokvarjeni organizaciji," je Netanjahu dejal na skupni novinarski konferenci z Orbanom.

Madžarski premier je menil, da ICC ni več neodvisno, temveč politično sodišče, kar da se je najbolj jasno pokazalo v njegovih odločitvah glede Izraela, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sodišče v Haagu je priporni nalog za Netanjahuja zaradi suma vojnih zločinov v Gazi izdalo novembra lani. Orban je že naslednji dan izraelskega premierja, ki obtožbe zanika, povabil na obisk. Budimpešta je vnaprej napovedala, da naloga ICC ne bo izvršila, danes pa je ob očitkih političnosti naznanila še odhod iz sodišča. Do konca dneva naj bi sprožila ustrezen postopek. Izstop sicer začne veljati šele leto dni po vlogi in sodišče s sedežem v Haagu je danes vztrajalo, da ima Madžarska še vedno dolžnost sodelovati s sodiščem.

Voditelja sta izpostavila tudi zavzemanje za enake vrednote. Kot je dejal Netanjahu, obe državi bijeta podoben boj za prihodnost judovsko-krščanske civilizacije, ki da je pod udarom radikalnega islama, na čelu z Iranom. "Uničili bomo iransko os terorja, ki ne ogroža le nas, ampak tudi Evropo," je po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI dejal izraelski premier.

Orban je svojemu gostu zagotovil ničelno toleranco do antisemitizma, ki da v zahodnih državah dosega še ne videne ravni. Zagotovil je tudi podporo Madžarske suverenosti Izraela in njegovi pravici do samoobrambe, kar da poudarjajo tudi na svetovnem odru.

Namesto vpisa v zakonodajo bodo sodišče zapustili

V skladu s pripornim nalogom ICC bi morale vse države podpisnice rimskega statuta, ustanovne pogodbe ICC, med katerimi je tudi Madžarska, Netanjahuja ob morebitnem vstopu na njihovo ozemlje prijeti in izročiti sodišču.

Budimpešta je že vnaprej napovedala, da tega ne bo naredila, in vztraja, da tega niti ni dolžna storiti, ker da statuta kljub podpisu leta 1999 in ratifikaciji dve leti pozneje nikoli ni vpisala v nacionalno zakonodajo.

To je danes izpostavil tudi Gulyas. Za razrešitev nejasne situacije bo Madžarska po njegovih besedah namesto vpisa v zakonodajo zapustila sodišče, poroča madžarska tiskovna agencija MTI. Sodišče medtem opominja, da je Madžarska dolžna sodelovati z ICC. 

Umik države iz sodišča sicer začne veljati leto dni po vložitvi ustreznih dokumentov - ponavadi v obliki uradnega pisma z izjavo o izstopu - v uradu generalnega sekretarja ZN, pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP. Doslej sta iz sodišča izstopili le dve državi - Burundi in Filipini.

Odzivi držav

Nemški kancler Olaf Scholz je v odgovoru na novinarsko vprašanje glede obiska dejal, da ima nemška vlada že oblikovano stališče. Kot je dodal, si ne more predstavljati, da bi izraelskega premierja aretirali v Nemčiji. Najverjetnejši bodoči kancler Friedrich Merz je namreč že dejal, da išče načine, kako bi Netanjahuja sprejel v Berlinu, ne da bi pri tem kršil mednarodno pravo.

Do Madžarske je bila medtem kritična nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock, ki je odločitev Budimpešte, da ne bo izvršila mandata ICC, označila za "slab dan za mednarodno kazensko pravo", navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Kritična do odločitve Madžarske je bila tudi Poljska, medtem pa se je odzvala še Palestinska uprava v Ramali, ki je Madžarsko pozvala, naj aretira Netanjahuja.

Sodišče ICC s sedežem v Haagu je bilo ustanovljeno leta 2002. Pristojno je za pregon posameznikov, odgovornih za najhujše zločine, ko jih države same ne želijo ali ne morejo preganjati. Ima 125 članic.

Od začetka delovanja je sodišče zaradi domnevnih vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti, genocida in kaznivih dejanj proti pravosodju odprlo več kot 30 primerov. Oviro pri njegovem delovanju mu sicer predstavlja pomanjkljivo priznavanje pristojnosti in pooblastil za uveljavljanje odločitev.

Med več deset državami, ki ne priznavajo pristojnosti ICC, so Rusija, ZDA, Izrael in Kitajska, kar ovira preiskavo in pregon njihovih državljanov.

Od 60 doslej izdanih nalogov za prijetje so jih izvršili le približno tretjino. Nedavno so na tej podlagi prijeli nekdanjega filipinskega predsednika Rodriga Duterteja.

Ameriški predsednik Donald Trump je februarja tudi uvedel sankcije proti sodišču. Ustanovi je očital neutemeljene preiskave, uperjene tako proti ZDA kot Izraelu.
Viktor Orban
Novice Veliki obračun z Orbanom?
letalonosilka  USS Carl Vinson
Novice Napetost se stopnjuje: na poti je že druga ameriška letalonosilka
Ne spreglejte