Petek, 6. 3. 2020, 9.09
4 leta, 9 mesecev
koronavirus v sloveniji
Okuženi zdravnik iz Metlike v stiku z več kot 90 ljudmi. Zdravstveni dom zaprli. #video
V Sloveniji so potrdili že osmi primer okužbe z novim koronavirusom. Okužil se je zdravnik, ki je zaposlen v Zdravstvenem domu Metlika. Za virusom je zbolela tudi žena obolelega 32-letnika iz Maribora, ki je zaposlen v UKC Maribor in pri katerem so pristojni pred tem potrdili šesti primer okužbe v Sloveniji. Obolela je zdravnica in je prav tako zaposlena v mariborski bolnišnici.
V Sloveniji smo do 15. ure zabeležili sedem potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom, pristojni so testirali 498 ljudi. Malo po 18. uri so na ministrstvu za zdravje potrdili, da imamo v Sloveniji še osmi primer okužbe. Potrdili so ga pri zdravniku, ki je zaposlen v Zdravstvenem domu Metlika. Ta se je v zadnjih dneh iz tujine vrnil prek Italije, bolezenske znake pa je opazil v četrtek.
Okuženi zdravnik naj bi tri dni hodil v službo in bil v stiku z bolniki
Trenutno se okuženi zdravi na ljubljanski infekcijski kliniki, pred tem je bil v novomeški bolnišnici. Njegovo zdravstveno stanje je za zdaj stabilno. Zdravnik naj bi pred tem še tri dni hodil v službo in bil v stiku z bolniki, danes pa je ostal doma. Okužbo so potrdili tudi v Zdravstvenem domu Metlika, ki je do nadaljenga zaprt.
Minister za zdravje Aleš Šabeder je v pogovoru za POP TV potrdil, da se je omenjeni zdravnik okužil z novim koronavirusom. Po njegovih besedah trenutno iščejo osebe, ki so bile v stiku z obolelim, med njimi naj bi bilo najmanj 40 pacientov in 54 zaposlenih. Kot poroča 24ur.com, morajo vsi zaposleni iz metliškega zdravstvenega doma na testiranje. Dokler ne bodo znani rezultati testiranj, bo zdravstveni dom zaprt. Bolniki z nujnimi primeri naj pokličejo 112.
Okuženi zdravnik je delal tudi v domu za starostnike. Kot še poroča 24ur.com, naj bi po neuradnih informacijah novomeško bolnišnico v soboto zaprli oziroma bodo morali ljudje za vstop uporabiti zvonec. Danes so tam opravili 12 testiranj, za soboto jih načrtujejo še več.
Okuženi zdravniki po besedah ministra Šabedra predstavljajo "najslabši mogoči scenarij". Poudaril je, da so se zdravstveni delavci okužili v tujini, ne med delom. Ob tem je minister pozval vse zdravniške organizacije in zdravnike, naj najprej poskrbijo za svojo varnost in preventivo, šele nato pa za zdravje pacientov. "Primeri, ki so se nam zgodili, se ne smejo ponoviti," je opozoril Šabeder.
Mariborčan zaposlen na enoti intenzivne terapije
Šesti primer okuženega s koronavirusom je 32-letnik iz Maribora. Kot je danes pojasnil epidemiolog Zoran Simonovič, je pacient od petka do ponedeljka v manjši skupini ljudi potoval po severni Italiji. Dva dni po vrnitvi ni imel nobenih bolezenskih težav, povišana telesna temperatura se je pri pacientu pojavila v sredo popoldne. Od takrat ni bil v službi ali kje, kjer bi se zadrževalo večje število ljudi. Epidemiološka služba je takrat poiskala osebe, ki so bile v tesnem stiku z njim, in jim dala ustrezna navodila.
Pacient je v dobrem stanju. Oboleli je zaposlen v UKC Maribor, po pisanju Večera na enoti intenzivne terapije, ki spada pod oddelek za anestezijo. Kot so danes povedali v mariborskem kliničnem centru, so že ponoči sprejeli vse potrebne ukrepe. Za zdravstvene delavce, ki so bili v stiku z njim, so do nadaljnjega našli delovna mesta, kjer ne bodo v stiku z bolniki. Okužbi šestega obolelega, ki v času službe še ni imel bolezenskih znakov, ni bil izpostavljen noben bolnik.
Ob snemanju prispevka je bilo potrjenih okuženih v Sloveniji sedem.
Sedma okužena žena 32-letnika
Takoj po novinarski konferenci so pristojni sporočili, da je okužena tudi 32-letnikova žena, ki je bila od odvzema brisa v samoizolaciji. Po prvih informacijah je zdravnica in je tako kot mož zaposlena v mariborski bolnišnici, vendar na drugem oddelku. Danes je sicer ni bilo v službi, skupaj z možem pa sta bila nedavno na potovanju v Italiji. Njeno zdravstveno stanje je stabilno.
Danes je v mariborski bolnišnici nekoliko okrnjeno delovanje kirurškega programa, a je po zagotovilih pristojnih dobro poskrbljeno za vsa nujna stanja. Prav tako so v bolnišnici zanikali navedbe, da naj bi jim zmanjkalo osebne varovalne opreme. Trenutno izvajajo tudi temeljito čiščenje jedilnice.
Prepoved obiskov v bolnišnicah in domovih za ostarele
Slovenski zdravstveni sistem je pričakoval, da bo okužba prišla tudi v Slovenijo, in smo na to tudi pripravljeni, je danes vnovič dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Kot je dodala, je položaj takšen, da je treba sprejeti nekatere ukrepe, ampak so stvari pod nadzorom.
Na ministrstvu so danes okrepili nekatere ukrepe, s katerimi so v vseh bolnišnicam in socialnovarstvenih ustanovah prepovedali obiske. Izjeme so dovoljene, računajo pa na strokovno in etično odločitev posameznika, ki o tem odloča.
Šole, vrtci in fakultete ostajajo odprti
Priporočila za izobraževalne ustanove ostajajo enaka, šole, vrtci in fakultete pa odprti. Tudi za javne prireditve so priporočila enaka: organizatorji naj poskrbijo za informiranje javnosti in udeležencev o higienskih ukrepih. Prireditve prinašajo določeno tveganje, vendar trenutne epidemiološke razmere še vedno ne pomenijo tako velikega tveganja, da bi bilo treba v državi to prepovedovati, je povedala državna sekretarka.
Kako so delavci v zdravstvu pripravljeni na izbruh koronavirusa? (Video: Planet)
Za razglasitev epidemije ne obstaja arbitrarna številka okuženih, ampak je za to potrebno večje kopičenje primerov in širjenje primerov znotraj lokalne skupnosti, populacije. Za zdaj imamo šest primerov, ki so sicer med sabo povezani. Širjenja znotraj populacije še nismo zaznali, zato o epidemiji še ne moremo govoriti, je dejal epidemiolog Zoran Simonovič.
Prvi okuženi je 60-letnik iz Ljubljane
Prvi primer so v sredo zvečer potrdili pri 60-letniku iz Ljubljane, ki se je prek Italije vrnil iz Maroka. Bolnik ostaja na zdravljenju v ljubljanskem kliničnem centru, njegovo stanje pa je stabilno. Ker je imel oboleli simptome že ob pristanku letala, nato pa je zaradi poškodbe obiskal še ljubljansko urgenco, pristojni ljudi, ki so bili takrat tam, pozivajo, naj stopijo v stik z njimi. Podrobnejše podatke najdete v članku spodaj.
Ne hodite k zdravniku, pokličite ga po telefonu!
Potniki, ki ste se vrnili z območij, kjer je razširjen novi koronavirus, in po vrnitvi kažete simptome bolezni, ostanite doma in se izogibajte stikom z drugimi ljudmi. Ne hodite k zdravniku! Pokličite izbranega ali dežurnega zdravnika in mu povejte za svoje težave. Z zdravnikom se boste dogovorili za pregled oziroma dobili nasvet glede na svoje zdravstveno stanje. Seznam kontaktov, kjer je mogoče dobiti informacije, najdete na dnu članka.
Drugi in tretji oboleli sta bila v stiku z okuženim
S prvim bolnikom je bilo v stiku 19 sopotnikov, od tega 16 Slovencev in trije državljani Hrvaške. Vsi sopotniki so bili seznanjeni z ukrepi, odvzeli so jim brise. Po zadnjih podatkih sta se z novim koronavirusom okužila še dva človeka: en sopotnik in oseba, ki je bila v tesnem stiku z okuženim 60-letnikom.
Pred infekcijsko kliniko v Ljubljani
Par se je okužil na potovanju po Italiji
Zvečer so v Sloveniji potrdili še četrti in peti primer, ki pa nista povezana s prvimi tremi primeri okužb. Šlo naj bi za par. Okužila naj bi se na potovanju po Italiji, njuno stanje pa je stabilno, oba sta ravnala po protokolih.
Tudi v soboški bolnišnici zaščitni ukrepi in popolna prepoved vseh obiskov
Tudi v Splošni bolnišnici Murska Sobota za omejitev možnosti širjenja okužbe z novim koronavirusom uvajajo dodatne zaščitne ukrepe. Med drugim so prepovedali obiske vseh bolnikov in poslovne obiske ter uredili vstopne točke za naročene ambulantne obravnave.
Vstopne točke za ambulantno obravnavo bodo jasno navedene na območju celotne bolnišnice, vstop v urgentni center je omejen na eno vstopno točko, in to zgolj za bolnike, ki potrebujejo nujno obravnavo. Druge vhode v bolnišnico bodo do nadaljnjega zaprli.
Vstopna točka za bolnike s sumom na okužbo z novim koronavirusom iz Pomurja je sicer Zdravstveni dom Murska Sobota, vendar ne v mestu, ampak v enoti zdravstvenega doma v bolnišnici poleg urgentnega centra v Rakičanu. Za te bolnike bodo poskrbeli v prostorih za izolacijo urgentnega centra. (STA)
97