Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 11. 2023,
13.55

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,10

Natisni članek

Natisni članek

upravno sodišče integriteta KPK

Četrtek, 9. 11. 2023, 13.55

1 leto

KPK potrdila tri primere kršitve integritete

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,10
KPK | Foto STA

Foto: STA

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je javnost obvestila, da je zaključila tri postopke preiskav sumov kršitve integritete, ki jih je vodila zoper Radovana Cerjaka, Jasno Gabrič in Jureta Lebna. V vseh treh primerih je kršitve integritete potrdila, vendar pa te zaradi vloženih tožb na upravno sodišče še niso pravnomočne.

KPK je postopek zoper Radovana Cerjaka vodila v zvezi z njegovim delovanjem v funkciji člana nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije, zoper Jasno Gabrič pa v zvezi z najemanjem odvetniških storitev v času, ko je opravljala funkcijo županje Občine Trbovlje.

Cerjak razkril zaupni dokument

Cerjakovo delovanje na tem mestu je bilo sicer javno problematizirano leta 2021 zaradi razkrivanja poslovne skrivnosti. Komisija za etiko Odvetniške zbornice Slovenije je lani že ugotovila, da je Cerjak, ki je odvetnik, s tem, ko je na seji nadzornega sveta odtujil in kasneje v javnosti razkril dokument, za katerega je vedel, da je označen s stopnjo zaupnosti "poslovna skrivnost", kršil 8. in 15. člen kodeksa odvetniške poklicne etike in s tem škodoval ugledu odvetništva.

Postopek zoper Jasno Gabrič je na KPK tekel v zvezi z najemanjem odvetniških storitev leta 2022. Kot je Gabričeva dejala za STA, so odvetniki pripravili njen odziv kot županje na navedbe, ki so bile po njeni oceni neresnične. Strošek je plačala občina, medtem ko KPK meni, da bi ga morala sama, je pojasnila.

Sporno ravnanje v primeru mariborskega letališča

V primeru Jureta Lebna je preiskovala njegovo delovanje v funkciji nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za infrastrukturo pri obravnavi vloge za javno-zasebno partnerstvo za Letališče Edvarda Rusjana Maribor. Leben za STA zadeve ni želel komentirati, po informacijah STA pa gre za najemno pogodbo z družbo Aerodrom Maribor, prek katere je bilo podjetje SHS Aviation, za katerim je stal kitajski kapital, med marcem 2017 in januarjem 2019, ko je pogodbo odpovedalo, najemnik letališke infrastrukture ter pripadajoče opreme.

Po pisanju Večera naj bi se Lebna trenutno omenjalo kot morebitnega kandidata za ministrski položaj na resorju za naravne vire in prostor, ki ga je pred tem vodil Uroš Brežan

Leben je bil sicer minister za okolje v vladi Marjana Šarca in je odstopil po aferi z maketo za drugi tir. Na lanskim parlamentarnih volitvah je nameraval kandidirati s svojo stranko Z.Dej, nato pa jo je prepustil Robertu Golobu, sam pa se je nato umaknil iz politike zaradi osebnih razlogov.

Vsi trije obravnavani so vložili tožbe

Ugotovitve komisije še niso pravnomočne, saj so vse tri obravnavane osebe zoper odločitev komisije vložile tožbe, glede katerih teče upravni spor. To je tudi razlog, da do zaključka postopkov pred sodiščem KPK drugih informacij o postopkih ne sme posredovati.

Kljub temu, da ugotovitve KPK v tem primeru še niso pravnomočne, je pa pravnomočnih več njenih sorodnih ugotovitev. Upravno sodišče je tako denimo letos zavrnilo tožbo župana Občine Brda Franca Mužiča in s tem pritrdilo ugotovitvam KPK, da njegova odločitev, da ga zastopa odvetniška pisarna, ki zastopa tudi občino, lahko predstavlja realno korupcijsko tveganje oziroma tveganje za nastanek nasprotja interesov.

Franc Kangler
Novice Potrjeno: Franc Kangler kršil zakon o integriteti in preprečevanju korupcije
Tatjana Bobnar
Novice KPK bo preiskovala, ali je kdo pritiskal na Bobnarjevo
Senad Jušić
Novice KPK v zvezi z imenovanjem Jušića ni potrdila nedovoljenih pritiskov
Andrej Vizjak.
Novice KPK nad Vizjaka, obveščena tudi policija
Marin Mrčela
Novice Prvi evropski borec proti korupciji: To ni nuklearna fizika #intervju
Ne spreglejte