Sreda, 28. 10. 2020, 16.49
4 leta
Okužen je že eden od 33 Slovencev #video
"Tisto, kar nas posebej skrbi, niso oboleli za covid-19, ampak tisti, ki so hudo bolni in potrebujejo bolnišnično zdravljenje," pravi epidemiologinja Bojana Beović in poudarja, da je okužen že eden od 33 Slovencev, da pa novih ukrepov za zdaj ne bodo predlagali, ker je treba najprej počakati na učinek zdajšnjih. Število testov se bo zmanjšalo, da bodo na voljo najprej tistim, ki jih nujno potrebujejo. Pripravlja se tudi sistem antigenskih testov, ki bodo bolj dostopni in bo lahko dnevno narejenih še vsaj enkrat toliko kot zdaj.
V torek je bilo potrjenih rekordnih 2.605 novih okužb z novim koronavirusom, pozitiven je že vsak tretji test.
Uradni vladni govorec Jelko Kacin je v začetku dejal, da so razmere povsod po Evropi vse bolj resne in se hitro spreminjajo. Predsednik vlade Janez Janša je danes obiskal tudi UKC Ljubljana, se vsem, ki bijejo boj s covid-19 v prvih vrstah, zahvalil za požrtvovalnost in jim izkazal podporo.
Tako pri nas, kot na ravni #EU, že dalj časa poteka razprava o spremenjenem načinu testiranja. Razprava gre v smer zagotovitve bolj učinkovitega in hitrejšega testiranja, tudi s pomočjo antigenskih testov oz. t.i. hitrih testov.
— Jelko Kacin – govorec Vlade RS za Covid19 (@GovorecCOVID19) October 28, 2020
Slovenija se je znašla v izjemno velikem močnem valu epidemije in v zdravstveni krizi, ki jo morda poznamo v filmih, poznamo pa jo tudi zadnjih osem mesecev iz drugih držav, je dejala vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje dr. Bojana Beović.
Skupni imenovalec držav z epidemijo so številni bolniki, ki potrebujejo nujno bolnišnično oskrbo zaradi hudih težav z dihanjem. Situacija je zelo posebna in težavna za obvladovanje, je dejala, a dodala, da je optimistična zaradi izkušenj iz prvega vala, ki nam ga je uspelo uspešno zamejiti.
Krivulja se vzpenja po pričakovani eksponentni poti, je dejala. Pri ljudeh, ki potrebujejo bolnišnično zdravje, smo presegli število 600, ti nas tudi najbolj zanimajo.
Dr. Beović: "Tisto, kar nas posebej skrbi niso oboleli za #COVID19, ampak tisti, ki so hudo bolni in potrebujejo bolnišnično zdravljenje - tukaj smo že včeraj presegli številko 600 in od tega je bilo 99 takih, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje." pic.twitter.com/NBcqxqF6Y9
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 28, 2020
V naslednjih dneh se bo število teh še povečevalo in bomo teh bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje zaradi ene same diagnoze, imeli že tisoč. Ocenjuje se, da je pozitivna ena oseba od 33, je dejala Beovićeva.
Dr. Beović: "Ocenjuje se, da je pozitivna 1 oseba od 33. Lahko ocenjujemo koliko ljudi na dan srečamo in kakšna je verjetnost, da smo srečali nekoga, ki je okužen. Pri tem nam lahko zelo pomaga aplikacija #OstaniZdrav, da nas na to opozori."
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 28, 2020
Teste bodo omogočili najprej tistim, ki jih nujno potrebujejo
Zaradi velikega števila opravljenih testov nastajajo zamude s sporočanjem rezultatov. Pri nas imamo tudi izjemen porast testiranj v zadnjem času, podobni smo si z Italijo, testiramo pa več kot Avstrija, Nemčija in precej več kot Hrvaška.
Dr. Beović: "Graf prikazuje nekatere #EU države v katerih je epidemija zelo močna (7-dnevno povprečje). Zelo veliko se testira v 🇬🇧 in v 🇫🇷. Slovenija je po tem grafu na 3. mestu. Tisto, kar je za 🇸🇮 krivuljo značilno, je izjemen porast testiranj v zadnjem času (zelena črta)." pic.twitter.com/gkc5FZ6ZUm
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 28, 2020
Da bi prišli do testa vsi, ki ga nujno potrebujejo, so sledili dvema poglavitnima načeloma:
- test mora biti opravljen pri obolelih za covid-19 in se pričakuje, da bo potek bolezni težji; to so predvsem starejši, tisti s kroničnimi boleznimi in imunsko oslabeli, ti imajo za testiranje prednost;
- test nujno potrebujejo ljudje, ki imajo epidemiološki razlog – tisti, ki so v stiku z bolj ranljivimi, ali tisti, ki so v stiku z okuženimi.
Na ta način bodo testirani vsi tisti, ki test res potrebujejo, število opravljenih testov pa bo zato nekoliko manjše in bodo tisti, ki nujno potrebujejo izvide, te dobili prej, je pojasnila.
Dr. Beović: "1: potrebujemo opravljen test pri ljudeh, ki so oboleli za #COVID19 in pri katerih se pričakuje, da bodo imeli hujši potek. 2: epidemiološki razlog - ljudje, ki so v stiku z bolj ranljivimi ali pa so v stiku s številnimi ljudmi. Na ta način bo št. testov manjše." 2/2
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 28, 2020
Na področju tehnologije testiranja so se zgodili pomembni preboji. Pripravlja se sistem hitrih testov
Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, je covid-19 bolezen, ki jo poznamo dobrih deset mesecev.
Tudi v Sloveniji smo med prvimi pripravili najboljšo mogočo diagnostiko, ki je na voljo. Razmah epidemije je pokazal, da smo pri načinu testiranja, ki ga uporabljamo povsod po svetu, prišli do nevzdržnosti.
Na področju tehnologije testiranja so se zgodili pomembni preboji, ki jih spremljajo ves čas. Ker s tehnološko zapletenimi molekularnimi testi, ki so bili do zdaj na voljo, ni mogoče več slediti okužbam, je treba uporabiti nove tehnologije. Bolniki bodo test dobili hitreje in bodo lahko tudi hitreje in varneje obravnavani.
Samo od 20 do 25 odstotkov testov je poslanih iz bolnišnic, vsi preostali pridejo iz vstopnih točk, pri teh pa bi uporabili druge teste, je pojasnil Petrovec.
Pri antigenskih testih poznamo hitre in masivno uporabne antigenske teste. Trenutno so že na voljo, nekateri od njih z zelo dobrimi referencami. Bolniki bodo do njih prišli hitreje in tudi lažje, saj bodo po vsej verjetnosti na voljo tudi v zdravstvenih ustanovah z lastnimi laboratoriji.
Z antigenskimi testi bi kapacitete opravljenih testov več kot podvojili. Poleg zdajšnje številke bi lahko dodali dodatno še deset tisoč testov. Na voljo bodo za vse in so tudi občutno cenejši, predstavljajo nekje tretjino cene molekularnega testa, je ocenil Petrovec.
Beovićeva: Novih ukrepov ne bomo predlagali
Novih ukrepov ne bodo predlagali, je povedala Beovićeva, saj je treba počakati, da zadnji ukrepi pokažejo učinek. Potrebno pa je dosledno spremljanje upoštevanja ukrepa, je opozorila.
Ukrepe je smiselno imeti v veljavi dve inkubacijski dobi, torej 28 dni, da pokažejo učinek. Zatem bi jih želeli čim prej spet sprostiti in po potrebi nato ponovno aktivirati, če bi bilo potrebno, je pojasnila.
Ukrepi bodo stopali v veljavo in ne bodo ukinjeni, dokler bo trajala epidemija oziroma do bolj optimističnega zaključka, je pojasnila Beovićeva.
Ukrepi, ki so bili prvi takšni, da bi lahko pokazali učinek, so bili uvedeni prekratek čas nazaj. Učinkovitost ukrepov še čakamo, je pojasnila. Bilo pa bi nesmiselno čakati na učinek, če se situacija močno poslabšuje, zato je bolje uvesti strožje ukrepe in jih nato prej razpuščati. Večje številke bi namreč še bolj ogrozile številke, zato je smiselno sprotno sprejemanje ukrepov, čeprav še ni minilo dovolj časa, da bi prejšnji pokazali učinek.
Po izkušnjah iz prvega vala Beovićeva meni, da bodo do zdaj sprejeti ukrepi zadostili. Zaostrovanje ukrepov, če bo stanje zelo slabo, je mogoče, a o tem zdaj še ne bi govorila, je dejala.
Ob koncu naslednjega tedna bi lahko potrebovali že tisoč postelj
Kot je danes že napovedal Aleš Rozman, direktor klinike Golnik in član svetovalne strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, število bolnikov s covid-19 narašča v vseh bolnišnicah. Do konca prihodnjega tedna bi lahko potrebovali že tisoč postelj, nato pa čez en teden lahko že dva tisoč postelj, je dejal.
Včeraj je zaradi covid-19 po podatkih vlade umrlo 14 ljudi, skupaj pa že 278. Trenutno je hospitaliziranih 612 bolnikov, od tega 99 na intenzivni negi. S pomočjo ventilatorjev je dihalo 57 bolnikov. V torek so iz bolnišnic odpustili 54 bolnikov.
Več kot 2.600 okuženih pomeni nov rekord dnevno potrjenih okužb v Sloveniji od začetka epidemije. Največ novih okužb so pred tem potrdili prejšnji petek, in sicer 1.967. Po podatkih spletne strani covid-19.sledilnik.org je v državi trenutno 18.269 okuženih. Delež pozitivnih testov je včeraj znašal 34,87 odstotka.
Preberite še:
47