Nedelja, 20. 10. 2024, 4.00
2 meseca
Na današnji dan (20. oktober) ...
... leta 2011 je slovensko športno javnost šokirala novica, da je boj z rakom izgubil eden najboljših slovenskih rokometašev Iztok Puc. Slovenjgradčan je umrl pri 45 letih.
Iztok Puc je svojo športno pot začel v Šoštanju, nadaljeval pa jo je v banjaluškem Borcu in RK Zagreb. V Sloveniji je najprej pet sezon igral v Celju Pivovarna Laško, svojo kariero pa je končal v RK Prule. Bil je edini igralec na svetu, ki je na olimpijskih igrah zaigral za tri različne reprezentance.
Najprej je igral za jugoslovansko reprezentanco, s katero je osvojil bron. Po razpadu Jugoslavije se je odločil, da bo igral v hrvaškem dresu. Z južnimi sosedi je leta 1996 v Atlanti osvojil zlato, štiri leta pozneje pa je s slovensko reprezentanco igral še v Sydneyju, kjer so osvojili osmo mesto.
Na ta dan se je rodil danes že pokojni alpski smučar Boris Strel. Strel je leta 1982 na svetovnem prvenstvu v Schladmingu osvojil prvo slovensko medaljo na velikih tekmovanjih. Škofjeločan je takrat zasedel 3. mesto. Leto pred tem je zmagal na tekmi svetovnega pokala v veleslalomu, kar je bila prva slovenska zmaga v tej disciplini.
... leta 2020 sta Primož Roglič in Jan Tratnik osvojila etapi na dveh različnih največjih dirkah na svetu – Vuelti in Giru. Slovenija je tako postala tretja država v zgodovini, ki se lahko pohvali s takšnim podvigom, ta dan pa bo za vedno z zlatimi črkami zapisan v zgodovino slovenskega kolesarstva.
Tratnik je v velikem slogu prišel do življenjske zmage v karieri. Za vedno bo imel v srcu zapisano 16. etapo Gira, v kateri je kot prvi prečkal ciljno črto, potem ko mu je uspelo pobegniti tekmecem v boju za "prestiž dneva".
Roglič pa je v zaključnem šprintu prikolesaril do etapne zmage na prvi etapi Vuelte in že takoj oblekel rdečo majico najboljšega, ki si jo je nadel tudi po koncu celotne dirke, na kateri je prišel do skupne zmage.
Kaj se je še zgodilo?
Leta 1908 je Švedska v Londonu izgubila proti Angliji z 1:12, kar je najvišji poraz v njeni zgodovini.
Leta 1968 je ameriški atlet Dick Fosbury na olimpijskih igrah v Ciudadu de Mexicu z novo skakalno tehniko "Fosbury Flop" osvojil zlato medaljo v skoku v višino. To tehniko uporabljajo še danes.
Leta 1976 je deset dni pred 16. rojstnim dnevom debi v članski konkurenci argentinskega prvoligaša Argentinos Juniors dočakal Diego Armando Maradona, ki se je pozneje izkazal za enega najboljših nogometašev vseh časov.
Leta 1990 je umrl eden najboljših nogometnih vratarjev vseh časov Lev Ivanovič Jašin. Na prvem evropskem prvenstvu v nogometu leta 1960 je bil vratar Sovjetske zveze najzaslužnejši za zmago. Črni panter, kot so ga klicali zaradi neverjetnih refleksov, je bil tudi specialist za branjenje enajstmetrovk. V karieri jih je obranil več kot 150.
Leta 2002 je Maja Matevžič osvojila teniški turnir v Bratislavi in postala četrta Slovenka s turnirsko zmago.
Leta 2003 je Aleš Pipan postal selektor slovenske košarkarske reprezentance. Pred tem je odstopil Slobodan Subotič.
Leta 2016 je najuspešnejša slovenska alpska smučarka Tina Maze na novinarski konferenci v Söldnu razkrila načrte za prihodnost. Povedala je, da se njena izjemna tekmovalna pot končuje, a da si pred koncem želi nastopiti vsaj še enkrat, pred domačimi navijači na Zlati lisici v Mariboru.
Leta 2019 je slovenski kolesarski as Primož Roglič sezono končal s tretjim mestom na 38. kronometru narodov v francoskem Les Herbiersu. Zasavec, prvi Slovenec, ki se je v 38 izvedbah te dirke uvrstil na stopničke, je za 19 sekund zaostal za zmagovalcem in moštvenim kolegom pri ekipi Jumbo Visma, Nizozemcem Josom Van Emdnom.
Leta 2020 so košarkarji Cedevite Olimpije v 4. krogu EuroCupa na gostovanju v Trentu pri Dolomiti Energia Trento po bledi strelski predstavi izgubili z 52:61.
Leta 2020 je bilo v kolektivnih športnih panogah znova dovoljeno izvajanje tekmovanj v najvišji ravni, v individualnih športnih panogah pa veliki domači in mednarodni športni dogodki brez gledalcev, je z odlokom določila vlada na dopisni seji.
Leta 2021 je slovenski telovadec Sašo Bertoncelj, ki je pogumno prevzel taktirko prve violine slovenske gimnastike po odhodu legendarnega dvojca Aljaž Pegan - Mitja Petkovšek, je na svetovnem prvenstvu v japonskem Kitakyushuju končal kariero. Njegov zadnji nastop na konju z ročaji je bil, kot pravi, soliden, zato ničesar ne obžaluje.
Leta 2021 je v Nišu v 70. letu starosti zaradi posledic koronavirusne bolezni umrl legendarni srbski nogometni vratar Dragan Pantelić. Kot poročajo lokalni mediji, je čuvaj mreže, ki je v karieri dosegel tudi 20 zadetkov, preminil v univerzitetnem kliničnem centru.
Rodili so se:
1924 pokojni brazilski nogometaš Albino Friaca Cardoso
1941 pokojni slovenski športni funkcionar Janez Kocijančič
1946 nekdanji belgijski kolesar Lucien Van Impe
1951 nekdanji italijanski nogometaš in trener Claudio Ranieri
1957 nekdanji slovenski kajakaš Silvan Poberaj
1959 pokojni slovenski alpski smučar Boris Strel
1961 nekdanji valižanski nogometaš Ian Rush
1965 nekdanji izraelski teniški igralec Amos Mansdorf
1972 nekdanji ruski nogometaš Dmitrij Aleničev
1981 nekdanji grški nogometaš Dimitrios Papadopoulos
1988 kitajski igralec namiznega tenisa Ma Long
1991 slovenski motokrosist Theo Urbas
1992 italijanski nogometaš Matteo De Sciglio
1992 ameriški košarkar Rodney Hood
1992 slovenski košarkar Klemen Prepelič
1996 kitajski igralec namiznega tenisa Liang Jingkun
1997 slovenski nogometaš Luka Badžim
1997 ruski teniški igralec Andrej Rublev
2000 slovenski igralec futsala Tilen Gajser
2002 španski nogometaš Yeremy Pino
2003 slovenski nogometaš Nemanja Gavrić
1