Ivan Banić

Dinamo Zagreb strl odpor Olimpije, zmajem sta jo zagodla znanca 1. SNL

5

Mladen Rudonja | Prag NK Olimpija so v zimskem prestopnem roku prestopili že trije hrvaški novinci. | Foto Vid Ponikvar

Po Aluminiju in Kopru, ki sta se predstavila v soboto, je prvo tekmo v letu 2022 odigrala še Olimpija. Zmaji so v Rovinju izgubili proti hrvaškemu prvaku Dinamu (0:2), oba zadetka pa sta dosegla nogometaša, ki sta v preteklosti nastopala v 1. SNL. Trener Olimpije Dino Skender je med vratnici prvič postavil rojaka Ivana Banića, ki se je jeseni na Hrvaškem dokazoval za Gorico, zdaj pa je do konca sezone posojen ljubljanskemu klubu. 27-letni Dalmatinec zelo spoštuje Jana Oblaka.

Mura začetek priprav Čontala
Sportal Mura pripeljala dva nova, novosti tudi pri Kopru in Olimpiji

Zmaji bodo v pripravljalnem obdobju odigrali šest tekem, z najtežjima tekmecema, vsaj na papirju, pa imajo opravka že ta teden. Danes so se v Rovinju pomerili z zagrebškim Dinamom in izgubili z 0:2, v soboto pa se bodo v Poreču udarili s hrvaškim jesenskim prvakom Osijekom. Danes je v dresu Olimpije debitiral Ivan Banić, donedavni vratar hrvaške Gorice in tretja zimska okrepitev zeleno-belih. 27-letni Dalmatinec bo do konca sezone nastopal za ljubljanski klub kot posojen čuvaj mreže Gorice, nato pa bo imela Olimpija možnost dokončnega odkupa.

V prvem polčasu, ki se je končal brez zadetkov, ekipi pa si kljub terenski premoči Zagrebčanov nista priigrali resnejših priložnosti, so barve Olimpije branili Banić, Boakye, Milović, Crnomarković, Pavlović, Kapun, Pilj, Mudražija, Sešlar, Ziljkić in Nukić. V nadaljevanju je trener Dino Skender spremenil skoraj celotno enajsterico. Na vratih je do 75. minute ostal novinec Banić, nato ga je zamenjal 17-letni up Žan Mauricio, v polju pa so zaigral Korun, Delamea Mlinar (odpravil je težave s poškodbo), Ratnik, Fink, Tomić, Gavrić, Andrejašič, Kurež (od 75. Baskera), Aldair in Tall.

Zadetka zagrebškega Dinama (pri 1:21:05 in 1:22:20) proti Olimpiji:

Z drugo enajsterico je v drugem polčasu zaigral tudi Dinamo in sredi drugega polčasa, v razmaku dveh minutah, dvakrat zatresel Banićevo mrežo. Najprej je zadel v polno nekdanji ljubljenec navijačev Olimpije Luka Menalo in tako zatresel mrežo nekdanjemu klubu, podajo je prispeval Avstralec hrvaških korenin Deni Jurić, le minuto pozneje pa sta se nogometaša Dinama zamenjala v vlogah.

Luka Menalo je v sezoni 2019/20 z Olimpijo naskakoval naslov, a ostal brez njega po remiju v Celju v zadnjem krogu. Na 33 tekmah je dosegel 10 zadetkov. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Luka Menalo je v sezoni 2019/20 z Olimpijo naskakoval naslov, a ostal brez njega po remiju v Celju v zadnjem krogu. Na 33 tekmah je dosegel 10 zadetkov. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Menalo je zaposlil Jurića, ki je pred štirimi leti v 1. SNL za kratek čas nosil dres kranjskega Triglava, ta pa je postavil končni rezultat 2:0.

Kdo je novi vratar Olimpije?

Banić je podobno kot nekdanji napadalec Olimpije Ante Vukušić začel kariero v rojstnem Sinju pri Junaju, se nato preselil v Split k Hajduku, kjer je sodeloval tudi z zdajšnjim branilcem zmajev Goranom Milovićem, nazadnje pa je v prvi hrvaški ligi branil za Gorico. Danes bi lahko debitiral na vratih Olimpije proti zagrebškemu Dinamu. "Verjamem, da bom prispeval kar največ k dobrim rezultatom kluba, nikakor pa ne dvomim, da bo moja zgodba v Ljubljani uspešna," po prihodu v tabor Olimpije ni skrival optimizma.V pogovoru za klubsko stran je še poudaril, kako med najboljšimi vratarji na svetu občuduje kapetana slovenske izbrane vrste, tudi nekdanjega nogometaša Olimpije, Jana Oblaka.

Jan Oblak je prve izkušnje s prvoligaškim nogometom nabiral med vratnicama Olimpije. | Foto: Vid Ponikvar Jan Oblak je prve izkušnje s prvoligaškim nogometom nabiral med vratnicama Olimpije. Foto: Vid Ponikvar

"Poznano mi je dejstvo, da je Jan Oblak otrok Olimpije. Ob tem moram priznati, da je Jan eden tistih vratarjev, ki so mi najbolj všeč, ki jih najbolj občudujem. Mislim, da ga ni vratarja, ki mu Jan Oblak ne bi bil vzor. Lepo je postati član kluba, ki je vzgojil tako izjemnega čuvaja mreže," je dejal še tretji Hrvat, ki je v zimskem prestopnem roku okrepil Olimpijo.

Sportal Elšnik: Plače so zdaj redne, dolgovi ostajajo iz ere Mandarića #video
Mladen Rudonja
Sportal "Žal mi je, da gospod Mandarić ni imel več potrpljenja"

Zmaji bodo v spomladanski del vstopili z dvema zelo zahtevnima tekmama v prvenstvu. Tretjeuvrščeno ekipo jesenskega dela (zaostanek za Mariborom ob dveh tekmah manj znaša osem točk) najprej čaka prestavljena tekma z Muro, nato pa še 12. februarja večni derbi z Mariborom. Olimpija se bo do takrat poleg Dinama in Osijeka pomerila še z madžarskim Haladasom, češkim Slovackom, celovško Austrio, kateri se je prek kratkim pridružil občasni slovenski reprezentant Rajko Rep, in srbskim drugoligašem Javor Ivanjica.