Itsuki Urata Marko Kolar NK Celje NK Rogaška NK Maribor NK Maribor Prva liga Telemach 1. SNL

Torek, 27. 6. 2023, 10.04

Pripravljalne tekme 1. SNL (26. junij)

Zgodovinski trenutek za Maribor, Celjani znova zmagali

Maribor Navijač | Mariborčani bodo prvo uradno tekmo v novi sezoni odigrali 13. julija, ko bodo v prvi tekmi uvodnega kroga kvalifikacij za konferenčno ligo gostili malteško Birkirkaro. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Nogometni klub Maribor je v ponedeljek dočakal zgodovinski nastop Itsukija Urate. Postal je prvi Japonec, ki je zaigral v mariborskem dresu. Prvič je nastopil tudi Hrvat Marko Kolar, vijolice pa so z 1:1 v Beltincih remizirale s sofijskim CSKA. Znova je zadel Alžirec Soudani. Odigrana sta bila tudi dva slovensko-makedonska obračuna. Celjani so nadaljevali zmagoviti niz in z 2:1 na Bledu odpravili Makedonijo GjP, prvoligaški novinec Rogaška pa je na Rogli ostal praznih rok proti Shkendiji (0:1).

El Arabi Hilal Soudani
Sportal Novi napadalec Maribora, ki ga Šuler kuje v nebo, že navdušuje

Mariborčani so odigrali tretjo pripravljalno tekmo. Po enotedenskih pripravah v Moravskih Toplicah so se v ponedeljek odpravili v Beltince in se pomerili z bolgarskim velikanom CSKA Sofija. Trener Damir Krznar je na delu prvič videl zadnja novinca, Hrvata Marka Kolarja in Japonca Itsukija Urato, ki se je s tem zapisal v zgodovino, saj je postal prvi japonski nogometaš, ki je oblekel vijoličasti dres in zaigral za najtrofejnejši slovenski klub. "Urata je naš izbor za zapolnitev vrzeli na levi strani, ob začetku sezone na dveh frontah si nismo mogli dovoliti tveganja. Z njim smo se pogovarjali že pred prihodom Strajnarja, zdaj smo potrebovali dodatno rešitev in dopolnili tudi to igralno mesto. Kolar pa je igralec, ki ga dobro poznam. Spremljal sem ga v Dinamu in Lokomotivi, potem je šest let preživel na Poljskem in Nizozemskem. Iskal je priložnost za večjo minutažo, ki je ni dobil. Upam, da si jo bo priboril pri nas. Prinesel nam bo raznovrstnost v fazi napada, da lahko imamo enega napadalca za iskanje globine in enega, ki lahko povezuje igro. Glede na tekme in taktične zamisli ju bomo kombinirali med seboj," je o Hrvatu in Japoncu, oba sta odigrala tretjino srečanja, spregovoril mariborski strateg Krznar.

Dvoboj se ni začel uspešno za Mariborčane. Bolgari so že v peti minuti povedli po najstrožji kazni. Sodnik je na belo točko pokazal po prekršku Maxa Watsona. Mariborčani so vendarle preprečili poraz. V 85. minuti je izenačil El Arabi Hilal Soudani. Izkušeni Alžirec se je tako, čeprav je v igro vstopil šele v 65. minuti, vpisal med strelce še na drugi tekmi zapored in nakazal, da bi lahko imel zelo pomembno vlogo v napadu Maribora. Trener Krznar zaradi podaljšanega premora po reprezentančni akciji še ni računal na Žana Vipotnika, čigar usoda je zaradi morebitne prodaje v tujino še negotova. Zaradi poškodbe sta manjkala Josip Iličić in Ignacio Guerrico, za nastop še nista bila nared Xhuliano Skuka in Aleks Pihler.

Mariborčani so se tako na tretji pripravljalni tekmi predstavili v postavi Bergsen (od 46. Jug), Milec (od 46. Žinič), Watson (od 46. Mitrović), Šoštarič Karić (od 46. Uskoković), Strajnar (od 61. Urata), Antolin (od 46. Vrhovec), Repas (od 46. Horvat), Laušić (od 46. Lorber), Božić (od 46. Čuk, od 65. Soudani), Ishaq Rafiu (od 46. Brnić) in Jakupović (od 61. Kolar). V nedeljo jih čaka nov prijateljski obračun, na drugi strani bo romunski klub Otelul Galati.

Sportal Maribor v enem dnevu podpisal tri igralce, prvič Japonca

Celjani zmagali že tretjič zapored

Celjani, ki jih prihodnji mesec v drugem krogu kvalifikacij za konferenčno ligo čaka zelo neugoden tekmec, šestouvrščeni portugalski prvoligaš Vitoria Guimaraes, pri katerem je pred leti nastopal Zlatko Zahović, vodil pa ga je zdajšnji strateg Olimpije Joao Henriques, so ujeli zmagoviti ritem. Po uvodnem remiju v pripravljalnem obdobju proti tekmecu iz Romunije so nanizali tri zmage. V ponedeljek so na Gorenjskem premagali Makedonijo GjP.

Pokalnega zmagovalca Severne Makedonije so na Bledu ugnali z 2:1 in s tem sklenili kratko pripravljalno obdobje v Kranjski Gori. Celjane je v vodstvo v 23. minuti popeljal Hrvat Luka Bobičanec, podajo je prispeval Mark Zabukovnik, v 75. minuti je prednost slovenskih podprvakov podvojil Aljoša Matko, ki je izkoristil globinsko podajo Gregorja Bajdeta. Lepo priložnost za povišanje vodstva na 3:0 je zapravil brazilski napadalec Edmilson, ki bi lahko v kratkem sklenil pogodbo s Celjani, nato pa je Makedonija GjP  v zadnji minuti postavil končni rezultat 2:1.

Strateg Celja se je v prvem polčasu odločil za postavo Obradović, Ajhmajer, Zec, Vuklišević, Bilyi, Špeljak, Vrbanec, Zabukovnik, Bobičanec, Popović in Ikwuemesi, v drugem pa so zaigrali Jurhar, Ajhmajer, Ljutić, Nemanić, Džumhur, Matko, Bandaogo, Kouter, Mačak, Edmilson in Bajde.

NK Olimpija : NK Celje 1. SNL Aljoša Matko
Sportal Celjane čaka tekmec, ki ga dobro poznata Zahović in novi trener Olimpije

Olimpija

Datum Tekma Strelci za Olimpijo
19. 6. Olimpija : Radomlje (Slo/1) 3:2 Florucz, Maksimović, Stojanovski
24. 6. Olimpija : TWL Elektra (Avt/3) 4:0 Karamatić, Jakupović, Bristrić, Posavec
27. 6. Olimpija – Slovan Bratislava (Slk/1)
2. 7. Olimpija – Hajduk Split (Hrv/1)
5. 7. Olimpija – Primorje (Slo/2)
5. 7. Olimpija – Rudar Velenje (Slo/2)

Celje

Datum Tekma Strelci za Celje
13. 6. Celje : Universitatea Cluj (Rom/1) 1:1 Bizjak
17. 6. Celje : Rudar Trbovlje (Slo/4) 12:0 Ikwuemesi 2, Popović 2, Bajde, Vuklišević, Bizjak, Špeljak, Džumhur, Bobičanec, Matko, Mačak

18. 6. Lokomotiva Zagreb (Hrv/1) : Domžale 2:0 /
24. 6. ŠD Leskovec (Slo/4) : Domžale 0:11 Kovačević in Šturm 2, Husmani, Hasanbegović, Černe, Markuš, Krstovski, Topalović, avtogol