Torek, 27. 6. 2023, 19.48

PRIPRAVLJALNE TEKME 1. SNL (27. JUNIJ)

Sreča obrnila hrbet Olimpiji, Slovakom pomagal znanec 1. SNL

Matevž Vidovšek | Matevž Vidovšek je prvič branil za Olimpijo pod vodstvom novega trenerja Joaa Henriquesa. | Foto Nik Moder/Sportida

Nogometaši Olimpije so doživeli prvi poraz pod vodstvom novega trenerja Joaa Henriquesa. V Gradcu so izgubili proti slovaškemu prvaku Slovanu iz Bratislave z 1:2. Če bi bila zmajem bolj naklonjena sreča, bi bil lahko rezultat drugačen, a sta Rui Pedro in Lucas Pedro zatresla okvir vrat. V vrstah Slovana se je proti Olimpiji izkazal tudi Hrvat Marko Tolić, ki je v prejšnji sezoni izstopal v dresu Maribora.

Joao Henriques
Sportal Portugalec na delu v Sloveniji, ki nima niti časa za jahto ali ferrarija

Slovenski prvak Olimpija bo v tej sezoni branil dvojno krono. Takoj po koncu šampionske sezone 2022/23 je ostal brez španskega stratega Alberta Riere. Na vroči stolček je prišel Portugalec Joao Henriques, v uvodu pripravljalnega obdobja s kombinirano zasedbo, polno mladih imen, premagal Radomljane s 3:2, od petka so zeleno-beli na pripravah v Avstriji. V soboto so z uspešno strelsko predstavo v drugem polčasu napolnili mrežo tamkajšnjemu tretjeligašu Elektri (4:0), tri dni pozneje pa je sledil najtežji dozdajšnji izpit, odkar vodi zmaje 50-letni strateg iz Portugalske.

Za Olimpijo usodnih uvodnih 27 minut

Joao Henriques je doživel prvi poraz, odkar vodi slovenskega prvaka. | Foto: Ana Kovač Joao Henriques je doživel prvi poraz, odkar vodi slovenskega prvaka. Foto: Ana Kovač Olimpija se je v Gradcu na Murinselstadionu pomerila proti Slovanu iz Bratislave. Tako sta se udarila prvaka Slovenije in Slovaške. Olimpija je prvič v tem pripravljalnem obdobju zaigrala z najmočnejšo zasedbo. Med vratnicama je namreč stopil Matevž Vidovšek, ki je nedavno debitiral za člansko izbrano vrsto proti Danski. Takrat je v Stožicah moral enkrat po žogo v svojo mrežo, ko pa je prvič branil za zmaje pod vodstvom Henriquesa, je bil dvakrat premagan že v uvodnih 27 minutah.

Dvoboj se ni začel srečno za koroškega orjaka, saj ga je že v 6. minuti nenamerno poškodoval Filip Lichy. Najboljši vratar 1. SNL je prejel udarec v vrat, po nekajminutnem posredovanju zdravniške službe je lahko nadaljeval srečanje.

Marko Tolić je v prejšnji sezoni kot posojen nogometaš zagrebškega Dinama igral v Mariboru, v tej sezoni pa se dokazuje na Slovaškem. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Marko Tolić je v prejšnji sezoni kot posojen nogometaš zagrebškega Dinama igral v Mariboru, v tej sezoni pa se dokazuje na Slovaškem. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida V 17. minuti je moral prvič po žogo v svojo mrežo, ljubljanska obramba je pozabila na Ganca Malika Abubakarija, ki je z natančnim strelom po tleh v nebranjeni del ljubljanskih vrat popeljal Slovan v vodstvo z 1:0.

Le deset minut pozneje pa se je izkazal novopečeni član Slovana, znanec 1. SNL, hrvaški legionar Marko Tolić. V prejšnji sezoni je bil v dresu Maribora najboljši asistent slovenskega prvenstva, njegov ponesrečen strel z bele točke v izdihljajih rednega dela pa je zaznamoval finale pokalnega tekmovanja, v katerem so vijolice izgubile proti Olimpiji. Tokrat je bil boljše volje po dvoboju z zeleno-belimi, v 27. minuti je prispeval asistenco za zadetek za 2:0, ko je v polno zadel Jaromir Zmrhal.

Olimpija, ki je začela dvoboj z začetno postavo Vidovšek, Lasickas, Ratnik, Muhamedbegović, Sualehe, Doffo, Elšnik, Sešlar, Posavec, Rui Pedro in Bristrić, v prvem polčasu ni zadela v polno. Še najbližje je bil v 38. minuti Portugalec Rui Pedro, a je rojak trenerja Henriquesa zatresel levo vratnico.

Brazilski novinec spektakularno zatresel prečko

Rezultat 2:0 se ni dolgo časa spreminjal tudi v nadaljevanju. Trener Olimpije je v 60. minuti zamenjal kar devet igralcev. Na rezervni klopi zmajev so proti Slovanu sicer sedeli Pintol, Mauricio, Karamatić, Ristić, Janković, Silva, Nemanja Motika in njegov brat Nikola Motika, Gavrić, Krefl, Florucz, Nukić, Lucas Pedro in Jakupović.

V 64. minuti so Ljubljančane od spektakularnega zadetka, pravcatega evrogola, delili le centimetri. Brazilec Lucas Pedro, ki se nahaja na pripravah s slovenskim prvakom, je z volejem z roba kazenskega prostora zadel prečko. Olimpija je vendarle dosegla vsaj častni zadetek, v 88. minuti je zadel v polno mladi Avstrijec Raul Alexander Florucz. V prejšnji sezoni je strelsko izstopal v drugi hrvaški ligi, v tej pa želi pomagati Olimpiji tako v domačih tekmovanjih kot tudi Evropi. Zmaji bodo v kvalifikacije za ligo prvakov uradno vstopili 11. julija, ko se bodo v Stožicah na prvi tekmi uvodnega kroga kvalifikacij pomerili z latvijskim prvakom Valmiero. Povratna tekma bo osem dni pozneje v Latviji.

Olimpija je zadnjo tekmo v Stožicah odigrala prejšnji mesec v sklepnem dejanju 1. SNL, ko je doma izgubila s Celjem (0:2), po tekmi pa prejela kanto. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Olimpija je zadnjo tekmo v Stožicah odigrala prejšnji mesec v sklepnem dejanju 1. SNL, ko je doma izgubila s Celjem (0:2), po tekmi pa prejela kanto. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Olimpija se vrača v Ljubljano, nato pa jo konec tedna čaka dvoboj s še enim zvenečim tekmecem, ki ima na sončni strani Alp kar nekaj podpornikov. V Stožicah bo v nedeljo ob 18. uri gostoval splitski Hajduk. To bo edini dvoboj, ki ga bo Olimpija pred začetkom sezone odigrala pred gledalci na domačem stadionu.

Maribor Navijač
Sportal Zgodovinski trenutek za Maribor, Celjani znova zmagali

Olimpija

Datum Tekma Strelci za Olimpijo
19. 6. Olimpija : Radomlje (Slo/1) 3:2 Florucz, Maksimović, Stojanovski
24. 6. Olimpija : TWL Elektra (Avt/3) 4:0 Karamatić, Jakupović, Bristrić, Posavec

13. 6. Celje : Universitatea Cluj (Rom/1) 1:1 Bizjak
17. 6. Celje : Rudar Trbovlje (Slo/4) 12:0 Ikwuemesi 2, Popović 2, Bajde, Vuklišević, Bizjak, Špeljak, Džumhur, Bobičanec, Matko, Mačak

18. 6. Lokomotiva Zagreb (Hrv/1) : Domžale 2:0 /
24. 6. ŠD Leskovec (Slo/4) : Domžale 0:11 Kovačević in Šturm 2, Husmani, Hasanbegović, Černe, Markuš, Krstovski, Topalović, avtogol