Petek, 26. 7. 2024, 23.25
3 mesece, 3 tedne
Pariz 2024, slavnostno odprtje olimpijskih iger Pariz 2024
Olimpijske igre so odprte, ogenj na balonu poletel v nebo #foto
Takšnega odprtja v zgodovini olimpijskih iger še ni bilo, ni bilo na stadionu, temveč na reki Seni. Začelo se je ob 19.30. Slavnosti se je udeležilo 58 slovenskih športnikov. Zastavonoši sta bila kapetanka rokometne reprezentance Ana Gros in zlati kanuist iz Tokia Benjamin Savšek. Barka s Slovenci je do trga Trocadero priplula malo pred 22. uro. Olimpijske igre je ob 22.54 uradno odprl francoski predsednik Emmanuel Macron. Sledil je še prižig olimpijskega ognja, med zadnjimi nosilci so bili Zinedine Zidane, Rafael Nadal, Carl Lewis, Serena Williams, Nadia Comaneci, Amelie Mauresmo, Tony Parker in najstarejši francoski olimpijec Charles Coste, ki ima sto let. V ognjeni inštalaciji v obliki toplozračnega balona sta ob 23.23 olimpijski ogenj prižgala Marie-Jose Perec in Teddy Riner. Odprtje je z glasbenim nastopom pod Eifflovim stolpom sklenila Celine Dion. Čara štiriurne prireditve ni vzel niti dež, ki je zbrane premočil do kože.
Tudi dež ni vzel čara slavnostnega odprtja v Parizu (foto: Reuters):
Po reki Seni Prireditelji pariških iger so podrobnosti slavnostnega odprtja dobro skrivali, rdeča nit spektakla, ki si ga je zamislil gledališki režiser Thomas Jolly, ta je znan predvsem po svojem rock-opera muzikalu Starmania, je bila ljubezen in raznolikost. Odprtje si je namesto na osrednjem olimpijskem stadionu, kot je bila tradicija, režiser zamislil na in ob reki Seni, kar se sklada s sloganom dogodka Games Wide Open (Igre odprtih vrat). Ta ponazarja namen gostiteljev, da igre pripeljejo v osrčje francoske prestolnice.
Deževen večer v Parizu in sprevod olimpijcev na ladjicah po reki Seni.
Igre je v že trdi temi odprl francoski predsednik Emmanuel Macron. Pred tem je športnike nagovoril predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach, ki je v svoj govor vpletel upanje na boljše politične razmere v svetu. Kot je dejal, so vsi skupaj del dogodka, ki združuje svet v miru. "V svetu, ki ga razdirajo vojne in konflikti, se lahko zahvaljujoč tej solidarnosti nocoj vsi združimo," je dejal. Sledila sta olimpijska prisega in prižig olimpijskega ognja. Zadnje so organizatorji zaupali nekdanji tekačici na 400 metrov Marie-Jose Perec ter judoistu Teddyju Rinerju, ki bo Francijo zastopal tudi na teh igrah.
Eifflov stolp je razsvetlil celoten Pariz (vir: Reuters):
Štiri ure po začetku slovesnosti je v nebo poletel balon z olimpijskim ognjem.
Deževni petek v Parizu Odprtje je bilo razdeljeno na 12 delov, nastopilo pa je okoli tri tisoč plesalcev, pevcev in drugih, ki so občinstvo zabavali z obeh bregov reke, na mostovih in v bližini lokalnih znamenitosti. Del slovesnosti je bil tudi poklon notredamski katedrali, ki je bila močno poškodovana v požaru leta 2019, njena restavracija pa je trenutno v sklepni fazi.
Dolge vrste za vstop na tribune Med šest in sedem tisoč športnikov, ki predstavljajo 206 nacionalnih olimpijskih komitejev, je z okoli 85 plovili preplulo šestkilometrski olimpijski pas na reki, ki se razteza od mostu Austerlitz do Eifflovega stolpa. Občinstvo si je dogodek lahko ogledalo s posebej za to priložnost zgrajenih tribun, kjer so cene vstopnic segle vse do 2.700 evrov, navdušenci pa so odprtje lahko spremljali tudi brezplačno z obrežij reke. Zaradi poostrenih varnostnih ukrepov so bile dolge vrste za vstop na tribune. Prireditev je nekoliko pokvarilo samo slabo vreme z dežjem.
Samo poglejte te dolge vrste za vstop na odprtje iger (vir: Reuters):
Slovenski športniki so iz olimpijske vasi odšli ob 17.20, na ladjico, ki so si jo delili s Slovaško in Somalijo, so se vkrcali ob 19.30, začetek plovbe pa je bil ob 20. uri. Se je pa na barki zgodil veseli dogodek: jadralec Žan Luka Zelko je za roko zaprosil atletinjo Anito Horvat. Rekla je da. Pred kamerami svetovnih televizij so se pokazali 15 minut pred 22. uro. Malo pred deseto zvečer se je po več kot dveh urah – vmes so bili še glasbeni nastopi – sklenil "mimohod" športnikov oziroma držav udeleženk.
Na čelu parade je bila že po tradiciji grška olimpijska odprava, zadnje mesto je pripadlo gostiteljem Francozom. Preostale delegacije so se zvrstile po francoskem abecednem redu držav. Slovenski športniki so na ladjici prispeli skupaj s olimpijci Slovaške in Somalije.
Nekateri izmed športnikov, med njimi tudi kanuist Benjamin Savšek, so z odprtja proti olimpijski vasi odšli že pred koncem, takoj po 22. uri, medtem ko so imeli preostali odhod proti olimpijski vasi ob 23.45. Branilec zlatega odličja iz Tokia ima namreč že v soboto ob 15. uri prvo kvalifikacijsko vožnjo. Med manjkajočimi na odprtju pa so bili rokometaši in judoistka Maruša Štangar, ki jih v soboto že dopoldne čakajo prve olimpijske preizkušnje.
Benjamin Savšek je pripravljen na svoj olimpijski nastop (vir: STA):
Na odprtju tudi voditelji držav
Na odprtju je bilo tudi okoli 120 voditeljev držav in članov kraljevih družin. Slovenijo je zastopala predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki se bo ob robu iger srečala še s slovaškim in portugalskim predsednikom, Petrom Pellegrinijem in Marcelom Rebelom de Souso. Tudi slovenski premier Robert Golob se je udeležil slovesnosti. Golob bo med bivanjem v Franciji obiskal tudi Slovensko hišo in se udeležil delovnega kosila s predsednikom Olimpijskega komiteja Slovenije Franjem Bobincem. Obisk bo sklenil v soboto z ogledom rokometne tekme med moškima reprezentancama Slovenije in Španije.