Četrtek, 16. 12. 2021, 18.36
2 leti, 11 mesecev
Olimpijski komite Slovenije
Finančni načrt za naslednje leto predvideva 8,6 milijona evrov prihodkov in odhodkov
Na skupščini Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) so potrdili delovni in finančni načrt za naslednje leto, ko je predvideno 8,619 milijona evrov prihodkov in odhodkov. Osrednji dogodek bodo zimske olimpijske igre februarja v Pekingu. Plaketo OKS je dobil Tone Jagodic, častno listino za življenjsko delo pa Janez Matoh.
Predsednik OKS Bogdan Gabrovec je ob koncu podal poročilo o opravljenem delu in zavezah, ki jih je dal na lanski decembrski skupščini. Navedel je, da so storili praktično vse na področjih, na katerih je imel OKS popoln nadzor.
Precej manj je pozitivnih korakov na tistih, ki so v rokah države ali lokalnih skupnosti, predvsem pa se ne zvišujejo sredstva glede na sprejete akte za dejavnosti v športu, ki se financirajo iz državnega proračuna, je dejal Gabrovec. Pozval je športne organizacije, da več storijo, da bi prebivalci del dohodnine namenili športu.
"Prihodnje leto bodo v Sloveniji volitve na vseh področjih, kot zadnje bodo čez natanko leto še v OKS," je uvodoma spomnil Gabrovec, ki je sedem let na čelu samostojnega slovenskega olimpijskega gibanja, po pokojnem Janezu Kocijančiču drugi predsednik v zgodovini.
O napovedanih spremembah, ki so dvignile veliko prahu, niso odločali
O spremembah pravil OKS, kar je v zadnjih mesecih dvignilo precej prahu, tudi v luči "boja" za predsedniški položaj v OKS, niso odločali, Gabrovec je podal le informacije. Obravnavali jih bodo na izredni skupščini spomladi prihodnje leto, bilo pa je nekaj razprav že tudi tokrat.
Pred skupščino podelili priznanja
V uvodu v skupščino so podelili priznanja, plaketo je dobil Tone Jagodic, ki je do leta 2015 kot prvi v OKS opravljal delo generalnega sekretarja, sedaj pa je med drugim vpet v delovanje Evropskih olimpijskih komitejev (EOC).
Janez Matoh je bil v dveh mandatih podpredsednik OKS, več kot dve desetletji je bil tudi bil prvi mož slovenske in tudi jugoslovanske gimnastike.
Častno listino so dobili tudi Filip Flisar, nekdanji svetovni prvak v smučarskem krosu, nekdanji podpredsednik OKS Matjaž Jemec in Janko Kosmina, član prvega izvršnega odbora OKS, gospodarstvenik ter jadralni olimpijec.
"Niti ene kolajne ne bi bilo brez prostovoljnega dela"
"Vrhunski športniki nas navdušujejo iz tedna v teden z izjemnimi mednarodnimi uspehi in tako je že tri desetletja. V našem športu imamo okrog 7500 društev, 90 občinskih in 70 panožnih zvez. Niti ene kolajne ne bi bilo brez prostovoljnega dela. Tu je jedro uspehov, ki združujejo Slovenijo tako enotno kot nič drugega. Zato lahko pozovemo prebivalce naše slovenske dežele, da bo bivanje v njen bolj prijazno," je v zahvali med drugim dejal Matoh.
Varuh športnikovih pravic Rožle Prezelj je poudaril, da je treba vzpostaviti pogoje za etično delovanje v športu, dobro vodenje, preprečevaje korupcije in nasilja v športu.
Poročila in pozivi k etičnemu delovanju
Varuh športnikovih pravic Rožle Prezelj je v nadaljevanju predstavil svoje poročilo, kar je že pred časom storil na novinarski konferenci. Poudaril je da je treba vzpostaviti pogoje za etično delovanje v športu, dobro vodenje, preprečevaje korupcije in nasilja v športu.
Jagodic je športne organizacije pozval, da v svoje delo vključilo etični kodeks OKS. Skupščina je potrdila tudi spremembe disciplinskega pravilnika. Izpeljali so tudi nadomestne volitve za člane nadzornega odbora OKS, članica je poslej Darja Gabrovšek Polajnar (Drsalna zveza Slovenije).
Andraž Žurman, predsednik nadzornega odbora OKS, se je proti koncu seje opravičil generalnemu sekretarju Blažu Perku, ker so bile "v postopku verjetno prvega podrobnega nadzora poslovanja OKS doslej izrečene tudi kakšne ostre besede". Zatrdil je, da v pregledanih dokumentih niso odkrili nepravilnosti.