Ponedeljek, 30. 7. 2018, 12.33
2 leti, 4 mesece
Zgodba Primoža Rogliča v besedi in fotografiji
Neverjetna zgodba, ki kar kliče po nadaljevanju #foto
Po izjemnem letu 2017, ko je postal svetovni podprvak v kronometru, med drugim osvojil etapno zmago na Touru, Primož Roglič navdušuje tudi v letu 2018. Osrednji vrhunec je izvrstno četrto mesto na dirki Po Franciji, med katero je vknjižil veliko zmago v 19. gorski etapi. Ne ustavlja se, zato se lahko vprašamo, kaj nas še čaka letos in zlasti naslednja leta. Vse pa se je začelo s smučarskimi skoki.
Zgodba Primoža Rogliča, četrtega na sloviti dirki Tour de France, v sliki in besedi
Telemark na zmagovalni oder je postal zaščitni znak Primoža Rogliča. Letos ga je že večkrat demonstriral, najvišje ocene za doskok pa je dobil v 19. etapi letošnjega Toura.
Primož Roglič je svojo športno kariero začel kot smučarski skakalec v SK Zagorje.
Leta 2007 je v Planici postal mladinski svetovni ekipni prvak v smučarskih skokih. Zmagovalno ekipo, ki je slavila na 90-metrski napravi, so poleg Rogliča sestavljali Robert Hrgota, Mitja Mežnar in Jurij Tepeš. Slovenci so postali tudi svetovni podprvaki na večji napravi.
Po hudem padcu v Planici se je leta 2012 resneje lotil kolesarstva. "Preprosto se nisem več videl v koži smučarskega skakalca," je povedal v enem od intervjujev za Siol.net. Zaradi težav s kolenom in nekaterih drugih dejavnikov je izgubil motivacijo in na hitro sklenil kariero. "Po naključju sem dobil kolo in prodal motor ter videl, da se v redu peljem. Sprva sem malce naivno mislil, da bom postal kar kolesar. Nisem vedel, kako moram trenirati, kdaj …"
- Leta 2007 je v Planici hudo padel, a pravi, da to ni bil glavni razlog za končanje smučarsko-skakalne kariere:
Leta 2013 se je na pobudo novomeškega kolesarskega trenerja in menedžerja Milana Eržena pridružil prokontinentalni ekipi Adria Mobil iz Novega mesta, kjer je ostal do sezone 2015.
Tam je nad njegovim razvojem bedel trener Boštjan Mervar (fotografija je iz sezone 2015), ki ne skriva, da je ob prvem srečanju z Roglo čutil nekaj dvomov, a se je nadobudni Zasavčan kmalu izkazal s svojo neustrašnostjo in hitrim učenjem.
Sezona 2015 je bila odskočna deska za Rogliča. Zmagal je na Dirki po Azarbejdžanu in dirki Po Sloveniji. Fotografija je s Treh kraljev, kjer se je končala kraljevska etapa dirke Po Sloveniji, ki je dala končnega zmagovalca dirke.
Že takrat se je navajal na medijsko pozornost ...
... in poziranje na zmagovalnem odru.
Navijačev mu ni manjkalo, tako kot mu jih ni v Franciji, kjer ga je na 17. etapi Toura spodbujalo lepo število slovenskih navijačev. Kot je povedal v cilju, so ga v Francijo prišli spodbujat tako starši in dekle kot tudi sosedje in prijatelji.
V veliko oporo mu je družina ...
... prav tako pa partnerica Lora, ki je bila včeraj ena od prvih, ki so mu v cilju padli v objem.
Odlično se je znašel tudi v novomeški Adrii, kjer so jo po veliki Rogličevi zmagi na dirki Po Sloveniji takole zagodli Mojci Novak, direktorici kluba. Rogliču je pripadla čast, da ji odreže (zajeten) šop las ... Razlog? Stava. Del naglavnega okrasja v zameno za zmago.
Škarje so pripadle Rogliču.
V sezoni 2016 se je preselil v nizozemsko ekipo World Tour Lotto NL-Jumbo, kjer je začel nase opozarjati tudi v vožnji na čas.
Že na svoji prvi Dirki po Italiji je zmagal v kronometru.
Bil je tudi eden od slovenskih adutov na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, kjer je v kronometru zasedel deseto mesto, v cestni vožnji pa je bil 26.
Z visokimi apetiti je zgrabil tudi svoj prvi nastop na francoskem Touru. Potem ko je na uvodnem prologu, kjer so ga številni uvrščali med favorite za zmago, padel in močno zaostal za želenim rezultatom in se v 15. etapi uvrstil na 4. mesto, ki je bilo zanj kljub dejstvu, da je šlo za izenačitev najboljše slovenske uvrstitve na Touru (4. mesto Andreja Hauptmana iz leta 2002), razočaranje ...
... je v kraljevski 17. etapi na vso moč napadel že šest kilometrov pred vrhom vzpona na Galibier, ki je bil z 2.645 metri najvišja točka lanskoletnega Toura, in se v samostojni vožnji (28 kilometrov spusta) veselil veličastne zmage - prve slovenske etapne zmage na Touru in šeste slovenske na tritedenskih dirkah.
Fotografija, ki je romala v slovensko športno zgodovino.
Posebno poglavje v zelo kratki zgodovini kolesarjenja je zapisal na svetovnem prvenstvu v Bergnu septembra lani. V posamičnem kronometru je prikolesaril do srebrne medalje. Prvo kolo za kronometer je dobil šele leta 2015! Za Roglo je zaostal tudi Chris Froome, pred njim pa je bil le Tom Dumoulin.
V letu 2018 se vse skupaj nadaljuje. Primož se je lahko do prihoda na dirko Po Sloveniji pohvalil z velikima zmagama na dirki po Baskiji in Romandiji. Nesporni kralj je drugič v karieri postal tudi na domači dirki Po Sloveniji. Misli je imel že usmerjene proti Touru, kjer se ni ustavljal.
Na dirki po Franciji je bil tako aktiven, da mu ni mogel slediti niti veliki Chris Froome.
Roglič ima z razlogom na verižici okoli vratu ob križu dva posebna obeska. Smučarski skakalec ponazarja njegovo skakalno kariero, kolo pa kolesarsko. Kot pravi sam, bo oba športa večno nosil v srcu. Nov vrhunec je sledil v 19. etapi. Pisal se je 28. julij, ko je Primož deklasiral zvezdnike kolesarstva in z drznim spustom prišel do druge etapne zmage na dirki vseh dirk.
Zaključni kronometer na Touru leta 2018 se mu ni sicer izšel po željah, a je s skupnim četrtim mestom naredil ogromen posel.
Če njegova ekipa ne bi toliko zaostala na ekipnem kronometru, bi na Elizejskih poljanah stal na odru za zmagovalce. Sicer pa je s skupnim četrtim mestom postavil najboljšo slovensko uvrstitev na Touru. Pred njim sta bila Tadej Valjavec in Jani Brajkovič deveta. Po zgodovinskem četrtem mestu se torej zgodba nadaljuje ...
1