Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
25. 4. 2021,
16.57

Osveženo pred

3 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

1

Natisni članek

Natisni članek

spomenik Liege-Bastogne-Liege Jan Polanc Jan Tratnik Matej Mohorič Matej Mohorič Tadej Pogačar Tadej Pogačar Primož Roglič Primož Roglič

Nedelja, 25. 4. 2021, 16.57

3 leta, 9 mesecev

Klasika Liege−Bastogne−Liege

Tadej Pogačar do prestižne zmage: v Belgiji presenetil svetovnega prvaka!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

1

Tadej Pogačar (Liege - Bastogne - Liege 2021) | Tadej Pogačar je zmagovalec letošnje dirke Liege–Bastogne–Liege! | Foto Guliverimage

Tadej Pogačar je zmagovalec letošnje dirke Liege–Bastogne–Liege!

Foto: Guliverimage

Zmagovalec 107. dirke Liege−Bastogne−Liege v Belgiji je Tadej Pogačar (UAE Emirates). 22-letni Gorenjec je v ciljnem sprintu ugnal svetovnega prvaka Francoza Juliana Alaphilippa (Deceuninck Quick Step). To je še druga zaporedna slovenska zmaga na tej klasični dirki, lani jo je namreč dobil Primož Roglič (Jumbo-Visma), ki pa je bil danes 13. Dobro se je odrezal tudi Matej Mohorič (Bahrain Victorious), bil je deseti. 

Svetovnega prvaka Alaphilippa bodo Slovenci preganjali v nočnih morah. Lani mu je zmago na dirki Liege–Bastogne–Liege v ciljnem sprintu izmaknil nepopustljivi Primož Rogljič, ki je mimo Francoza planil, ko je ta že dvignil roke v znak zmagoslavja, tokrat mu je dan pokvaril še Tadej Pogačar.

Lani je sicer Alaphilippe naknadno dobil kazen in bil v razvrstitvi zaradi oviranja Pogačarja in Marca Hirschija pahnjen na rep skupine, ki je obračunala za zmago, danes je vendarle stopil na drugo stopničko odra za zmagovalce in poslušal Zdravljico, ki je v čast zmagovalca zadonela v Liegu.

"Nimam besed. Ta dirka mi je resnično všeč in zmagati tukaj proti vsem tem imenom je nekaj neverjetnega. Vedel sem, da bo šel Alahilippe na konec in sprintal od daleč, želel sem mu le slediti in imel sem srečo, da je veter deloval v mojo korist, saj sem prišel od zadaj in imel več hitrosti," je takoj po zmagi prirediteljem povedal 22-letnik iz Klanca pri Komendi.

Roglič danes ni imel nog za boj za zmago, izpadel je že kakšnih 15 kilometrov pred ciljem, ko se je iz glavnine odpeljala skupina s Pogačarjem, Alaphilippom, Alejandrom Valverdejem (Movistar), Michaelom Woodsom (Israel StartUp Nation) in Davidom Gaudujem (Groupama FDJ).

Peterica je zadnjih nekaj sto metrov pred zaključkom 259,1-kilometrske klasične belgijske dirke taktizirala, močno se ji je že približala skupina z Mohoričem in Rogličem, ko je v sprint vendarle planil Valverde. Alaphilippe je napadel iz zavetrja, ves čas pa se ga je držal Pogačar in bil naposled dovolj močan, da se je prvič v karieri razveselil zmage na eni od najslavnejših enodnevnih dirk.    

Potek dirke Liege–Bastogne–Liege:

Cilj: po imenitnem ciljnem sprintu je Pogačar ciljno črto prečkal nekaj centimetrov pred Alaphilippom!

Končni vrstni red:
1. Tadej Pogačar (Slo) UAE Team Emirates 6;39:26

2. Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
3. David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
4. Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team
5. Michael Woods (Kan) Israel Start-up Nation isti čas
6. Marc Hirschi (Švi) UAE Team Emirates + 0:07
7. Tiesj Benoot (Bel) Team DSM 
8. Bauke Mollema (Niz) Trek-Segafredo isti čas
9. Maximilian Schachmann (Nem) Bora-Hansgrohe + 0:09
10. Matej Mohorič (Slo) Bahrain Victorious 
...
13. Primož Roglič (Slo) Jumbo-Visma isti čas

5 km do cilja – Za zmago bodo obračunali Pogačar, Woods, Valverde, Alaphilippe in Gaudu, Rogličeva skupina je predaleč.

7 km do cilja – Razlika med vodilnimi in zasledovalci je narasla na 30 sekund, vse kaže, da se še vedno aktualni prvak dirke Roglič danes ne bo vmešal v boj za zmago. 

10 km do cilja – Roglič sam navija tempo in poskuša ujeti vodilno Pogačarjevo skupino, ta vztraja 20 sekund pred zasledovalci.

13 km do cilja – Pogačar, Woods, Alaphilippe, Gaudu in Valverde so si privozili 15 sekund prednosti pred skupino z Rogličem in Mohoričem.

13,5 km do cilja – Carapaz je ujet, Pogačar vztraja v skupini v ospredju, Roglič popušča.

15 km do cilja – Carapaz se je na zadnji klanec zagnal 20 sekund pred skupino s Pogačarjem, Rogličem, Mohoričem, Alaphilippom, Valverdejem, Yatesom, Schachamannom in preostalimi favoriti.

16 km d cilja – Carapaz ima 20 sekund prednosti pred zasledovalci, ti so zdaj spet v združeni skupini. Pogačarjev UAE Emirates in Rogličeva Jumbo-Visma diktirata tempo.

22 km do cilja – Napadel je Richard Carapaz (Ineos)! Ekvadorec je nekoliko ušel, glavnina se je raztrgala na dve skupini, Pogačar je v prvi, Roglič in Mohorič sta obtičala v drugi. 

23 km do cilja – Beg je končan, glavnino zdaj sestavljajo le še favoriti s svojimi pomočniki, med temi sta seveda tudi Roglič in Pogačar, tam je Mohorič ... 

28 km do cilja – V ospredju vztraja le še četverica Huys, Vliegen, Rota in Marczynski, ki ima 40 sekund prednosti pred glavnino, na čelo te pa se prebijajo favoriti s pomočniki. 

Pred kolesarji sta le še dva vzpona, vsak čas se bodo povzpeli na Cote des Forges, nato pred spustom v cilj še na Cote de la Roche aux Faucons.  

35 km do cilja – Kolesarji se vzpenjajo na La Redoute, vodilna sedmerica ima 49 sekund prednosti pred tremi zasledovalci in le še 1:50 pred glavnino, ki so jo z izrazitim dvigom tempa prebudili kolesarji Ineosa.

V glavnini je 36 km pred ciljem prišlo do padca, favoriti z Rogličem in Pogačarjem na čelu so se izognili težavam.

45 km do cilja – Vodilna sedmerica ima še dobro minuto prednosti pred tremi zasledovalci in 2:40 pred glavnino. V tej se je v nevarnosti znašel Primož Roglič, pred katerim se je zapletlo nekaj kolesarjev. Izšlo se je brez padcev, le ustaviti se je morala manjša skupina tekmovalcev, med njimi tudi Roglič.  

55 km do cilja – Glavnini je uspelo pobegniti trojici Mark Padun (Bahrain Victorious), Mark Donovan (Team DSM) in Harm Vanhoucke (Lotto Soudal). Ta ima zdaj kakšno minuto prednosti pred glavnino, v kateri je tempo nekoliko padel, in dobri dve minuti zaostanka za vodilno sedmerico, ki je spet nekoliko dvignila ritem.

63 km do cilja – Pogačar je spet v glavnini, iz te skače vse več nestrpnih kolesarjev, ki jim je za zdaj uspelo le prednost ubežnikov zmanjšati na dve minuti in 36 sekund.

65 km do cilja – Težave za Tadeja Pogačarja, s predrto pnevmatiko je ustavil ob cesti. Mehaniki moštva UAE Emirates so slovenskemu asu hitro zamenjali zadnje kolo, zdaj lovi glavnino.


Kolesarji se vzpenjajo na Col du Rosier, takoj za njim jih čaka Cote de Desine, pa do cilja še Cote de la Redoute, Cote des Forges in nazadnje še Cote de la Roche-aux-Faucons, na katerem bi se utegnil zgoditi odločilni napad na dirki.

70 km do cilja – Ubežna skupina vzdržuje dobre štiri minute prednosti pred glavnino, v tej so z napadi poskušali Luis Leon Sanchez, Omar Fraile in Philippe Gilbert, njihovi poskusi so bili hitro nevtralizirani. Nato je skočil še olimpijski prvak Greg Van Avermaet (AG2R Citroën), ki mu je sledil Tosh Van der Sande (Lotto Soudal), a tudi Belgijca nista prišla daleč.

83 km do cilja – Karavana se spopada z najbolj hribovitim delom trase, ubežniki imajo le še nekaj več kot štiri minute prednosti pred glavnino, v kateri se favoriti že počasi pripravljajo na zaključek dirke.  

100 km do cilja – Prednost ubežne skupine je padla na manj kot sedem minut. Pred karavano je tretji vzpon dneva. Côte de Mont-le-Soieis je dolg le 1,7 kilometra, povprečni naklon pa je več kot sedemodstoten. Vsi favoriti so še vedno na varnem v glavnini.

136 km do cilja – Sedemčlanska ubežna skupina, ki ima še vedno okrog osem minut prednosti pred glavnino, se vzpenja na drugi klanec današnje dirke Côte de Saint-Roch (1 km s povprečnim naklonom 9,9 %).

statistika | Foto:

Kolesarji so prvih 100 kilometrov prevozili s povprečno hitrostjo 39 kilometrov na uro. Natančneje, za 114 km so potrebovali dve uri in 55 minut.

In ko smo ravno pri povprečju, kakšna pa je povprečna starost v karavani? 28 let in 323 dni, so izračunali na portalu procyclingstats.com.

173 km do cilja  Kolesarji so si pretegnili noge na prvem vzponu današnje dirke. Côte de La Roche-en-Ardenne jim je ponudil 2,8 km vzpenjanja s povrečnim 6,2-odstotnim naklonom. Prednost ubežnikov je nekoliko skopnela, a je še vedno večja od osmih minut. V glavnini so najbolj aktivni kolesarji UAE Emirates, Jumbo-Visma in Quick-Step.

Medtem se je že končala ženska različica dirke LiegeBastogneLiege. V razburljivem finalu je Nizozemka Demi Vollering (SD Worx), pred tednom dni druga na dirki Amstel Gold Race, premagala Annemiek van Vleuten iz ekipe Movistar. Tretje mesto je osvojila Italijanka Longo Borghini (Trek-Segafredo).

230 km do cilja – Ubežna skupina ima že deset minut prednosti, kar je ekipi Jumbo-Visma in Deceuninck-Quick-Step Juliana Alaphilippa, ki ima tudi danes visoke načrte in željo po tem, da se maščuje za lanski razplet (namesto zmage je dirko končal na 5. mestu) spodbudilo, da pospešita tempo.

240 km do cilja – Ubežniki imajo že več kot sedem minut prednosti pred glavnino.

250 km do cilja – Na čelu se je že izoblikovala skupina ubežnikov, v kateri je trenutno sedem kolesarjev, in sicer Laurens Huys in Mathijs Paasschens (oba iz ekipe Bingoal Pauwels Sauces WB), Loïc Vliegen in Lorenzo Rota (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Sergei Chernetski (Gazprom-Rusvelo), Tomasz Marczynski (Lotto Soudal) in Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise). Pred glavnino imajo že pet minut prednosti, a pot do cilja je še dolga. Zelo dolga.

10:30 – Takoj za Rogličem na stavnicah za današnjo zmago kotira Tadej Pogačar, ki je v sredo zaradi lažno pozitivnih testov na novi koronavirus znotraj ekipe moral izpustiti dirko za valonsko puščico. Ekipa Emiratov (v njej sta tudi lani drugouvrščeni Marc Hirschi in Brandon McNulty, ki je nase opozoril na Baskiji) si je namesto dneva počitka ogledala traso za današnjo dirko. 

10:20 – Stavnice največ možnosti za zmago pripisujejo lanskemu zmagovalcu Primožu Rogliču, ki ima na dirki močno ekipo. V ekipi rumeno-črnih so še Jonas Vingegaard, tretji na Dirki po Baskiji, Robert Gesink, Lennard Hofstede, Paul Martens, Sam Oomen in Christoph Pfingsten.

10.00 – kolesarji so se podali na skoraj 260 kilometrov dolgo pot od Liega do Bastogna in nazaj. A vmes jih čaka marsikaj, tudi 11 kategoriziranih klancev. Vzporedno v Liegu poteka tudi ženska preizkušnja.

Eden od petih kolesarskih spomenikov

Milano−San Remo, Dirka po Flandriji, Pariz−Roubaix, Liege−Bastogne−Liege in Lombardija sestavljajo peterico enodnevnih kolesarskih dirk, ki imajo posebno veljavo v kolesarskem svetu. Njihov skupni imenovalec je, da spadajo v družino prav posebnih klasik, ki se imenujejo spomeniki.

Zmaga na teh dirkah predstavlja prestiž. Od slovenskih kolesarjev je do tovrstnega podviga prikolesaril Primož Roglič, ki je lani osvojil Liege-Bastogne-Liege.

Tadej Pogačar Primož Roglič
Sportal Kakšen zaključni spopad Rogliča in Alaphilippa, Pogačar doživel šok

Trasa Liege−Bastogne−Liege | Foto: A.S.O. Trasa Liege−Bastogne−Liege Foto: A.S.O.

Kolesarji bodo morali opraviti s peklensko traso, dolgo kar 259,1 kilometra, na kateri bodo naredili 4.500 višinskih metrov. Začela se bo v Liegeu, po 100 kilometrih dosegla Bastogne, nato pa se bo pot obrnila nazaj proti Liegeu, vendar se bo najtežji del takrat šele začel. Sledilo bo kar deset kategoriziranih klancev.

14 kilometrov pred ciljem prav poseben vzpon

Liege-Bastogne-Liege trasa | Foto: A.S.O. Foto: A.S.O. Tisti ob koncu dneva bodo naredili največ selekcije, saj bo za kolesarji že dolga pot. Na 223,9 kilometra jih bo čakal dva kilometra dolg vzpon z imenom Cote de la Redute (povprečni naklon bo znašal 8,9 odstotka, od tega bo pol kilometra povprečna naklonina13-odstotna).

Za zaključno selekcijo pred ciljnim šprintom majhne skupine bo najverjetneje poskrbel Cote de la Roche-aux-Faucons. Začel se bo 13,5 kilometra pred ciljem. Dolg bo sicer le 1,3 kilometra, a bo povprečna naklonina 11-odstotna.

Lani kar trije Slovenci med najboljšo četverico

Lani so se na koncu za zmago udarili kasnejši zmagovalec Roglič, Marc Hirschi, Tadej Pogačar in Julian Alaphilippe. Slednji je pred dnevi osvojil Valonsko puščico in je osrednji favorit tudi danes. S cmokom v grlu pa se verjetno spominja lanskoletne izvedbe Liege−Bastogne−Liege. V cilj je prikolesaril z dvignjenima rokama, saj je mislil, da je postal zmagovalec. A je slovenski kolesar švignil mimo njega povsem v zaključku in spisal posebno poglavje slovenskega kolesarstva. Francoz je bil na koncu zaradi oviranja v šprintu kaznovan s premikom na rezultatski lestvici (žirija ga je z 2. prestavila na 5. mesto). Hirschi je zasedel drugo, Pogačar tretje mesto.

Se spomnite, kako je lani Alaphilippe doživel blamažo s predčasnim veseljem, saj ga je v zaključku prehitel Primož Roglič? | Foto: A.S.O./Gautier Demouveaux Se spomnite, kako je lani Alaphilippe doživel blamažo s predčasnim veseljem, saj ga je v zaključku prehitel Primož Roglič? Foto: A.S.O./Gautier Demouveaux

Letos bosta slednja prav tako osrednja favorita za končnici uspeh, razlika od lani pa je ta, da bosta tokrat kolesarila v istem moštvu − UAE Emirates. Njun nastop je sicer visel v zraku, saj so imeli v moštvu pozitivne, sicer lažne, primere okužb z novim koronavirusom in so morali izpustiti Valonsko puščico. Spomnimo se, kako je lani iz ozadja kot drveči vlak prihajal Matej Mohorič, ko so se vodilni pripravljali na zaključni šprint. Ko jih je prehitel, so začeli s šprintom, Mohoriču pa je zmanjkalo moči za veliki preobrat, a se je na koncu kljub vsemu razveselil četrtega mesta. Zato lahko od njega tudi danes pričakujemo neizprosen boj.

Roglič Valverde 2020 Valonska puščica
Sportal Neverjetno. Pri 41. letih še vedno diha za vrat najboljšim. #video

Michael Woods (Israel Start-Up Nation), Max Schachmann (Bora-Hansgrohe), Alejandro Valverde (Movistar), ki je bil na Valonski puščici izvrsten tretji in je Liege−Bastogne−Liege osvojil že štirikrat − danes praznuje 41. rojstni dan, spadajo v krog favoritov za končni uspeh.

Ne smemo pozabiti niti na Adama Yatesa, Richarda Carapaza in Michala Kwiatkowskega iz ekipe Ineos Grenadiers, kjer pa ne bodo mogli računati na Toma Pidcocka, saj po sredinem padcu še ni povsem nared.

Na štartu so tudi pretekli zmagovalci Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech), Dan Martin (Israel Start-Up Nation), Philippe Gilbert (Lotto-Soudal) in Wout Poels (Bahrain-Victorious).

Tadej Pogačar
Sportal Pogačar po velikem razočaranju na kolo in naredil več kot 200 kilometrov
Primož Roglič
Sportal Po dramatičnem zaključku Roglič izpostavil, da ni pričakoval romantike
Ne spreglejte