Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
11. 7. 2025,
7.40

Osveženo pred

1 ura, 19 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Natisni članek

genocid Srebrenica

Petek, 11. 7. 2025, 7.40

1 ura, 19 minut

V Potočarih bodo obeležili 30. obletnico genocida v Srebrenici #vŽivo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
Srebrenica | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

V spominskem centru v Potočarih se bodo dannes na spominski slovesnosti ob 30. obletnici genocida v Srebrenici poklonili več kot osem tisoč bošnjaškim žrtvam, ki so jih julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Slovesnosti in pokopa posmrtnih ostankov sedmih žrtev se bo udeležilo več tisoč ljudi, med njimi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. V Srebrenici sta tudi naša poročevalca.

V Potočarih blizu Srebrenice, kjer je v spominskem centru pokopanih 6.765 od skupno 8.372 bošnjaških žrtev pokola vojske bosanskih Srbov, se že zbirajo svojci žrtev in drugih žalujočih. Pričakujejo več tisoč ljudi. Spominske slovesnosti se bodo udeležili tudi najvišji predstavniki držav, EU in ZN. Iz Slovenije se bosta osrednje komemoracije udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar in tudi mufti islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić.

Pregled dogajanja v Srebrenici:

10.10 Golob: To je opomin, da nikoli več ne bomo obrnili pogleda stran

7.40 Pokopali bodo posmrtne ostanke sedmih žrtev

10.10 Golob: To je opomin, da nikoli več ne bomo obrnili pogleda stran

Genocid v Srebrenici, ki se ga ob njegovi današnji 30. obletnici spominjamo z globokim spoštovanjem in žalostjo, je pustil neizbrisno rano na vesti človeštva. Je opomin, da mir, resnica ter sočutje niso samoumevni in zaveza, da ne bomo nikoli več obrnili pogleda stran, je v izjavi ob obletnici poudaril premier Robert Golob.

Izpostavil je, da se genocida spominjamo, ker ne smemo pozabiti in ker smo zavezani resnici in pravičnosti. In ker v tej boleči preteklosti iščemo modrost za prihodnost, v kateri se takšna grozodejstva ne bodo več ponovila.

Vendar se to ni zgodilo, saj tudi danes gledamo trpljenje nedolžnih v Ukrajini, Gazi, Sudanu in drugje po svetu, je dejal. "Prevečkrat ostajamo brez glasu tam, kjer bi morali govoriti; brez dejanj tam, kjer bi morali ukrepati. Prav zato ima spomin na Srebrenico tolikšen pomen. Ne le kot opomin, ampak kot zaveza, da ne bomo nikoli več obrnili pogleda stran," je, kot piše na spletni strani vlade, dejal premier.

Dodal je, da se Slovenija ob današnji 30. obletnici poklanja žrtvam genocida v Srebrenici in izreka sočutje njihovim svojcem, vsem preživelim, ki vsak dan znova nosijo to bolečino.

V minulih dneh so se žrtvam v Srebrenici poklonili tudi drugi visoki slovenski predstavniki, med njimi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki se danes udeležuje osrednje spominske slovesnosti v Potočarih na vzhodu BiH.

7.40 Pokopali bodo posmrtne ostanke sedmih žrtev

Ob 30. obletnici genocida v Srebrenici bodo v spominskem centru pokopali posmrtne ostanke sedmih žrtev – med drugim dveh 19-letnikov in ženske, ki bo s 67 leti najstarejša danes pokopana žrtev. Udeležence so pozvali, naj pridejo oblečeni v bele majice, ženske pa še z belimi rutami ter tako svetu pokažejo, da so bile v genocidu ubite nedolžne žrtve.

Osrednja spominska slovesnost in verski obred s pokopom tako kot vsako leto potekata na dan, ko so enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom Ratka Mladića 11. julija 1995 zavzele Srebrenico, ki je bila takrat varovano območje Združenih narodov, in začele množične poboje Bošnjakov. Do 19. julija so jih pobile več kot osem tistoč, večinoma moških in dečkov, okoli 25 tisoč žensk, otrok in starejših oseb pa so z avtobusi in tovornjaki prepeljali na območje pod nadzorom vojske BiH.

Danes se žrtev genocida spominjamo tudi v Evropi z evropskim dnevom spomina, v svetu pa z lani razglašenim mednarodnim dnevom spomina na genocid v Srebrenici. Dan žalosti je danes v Federaciji BiH, v drugi entiteti BiH Republiki Srbski, kjer leži Srebrenica, pa ne, saj oblasti v Banjaluki tako kot v Beogradu srebreniškega genocida ne priznavajo.

Srebrenica | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Srebrenica | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač Srebrenica | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Ne spreglejte