Ponedeljek, 6. 4. 2020, 19.43
4 leta, 7 mesecev
V Italiji spet več mrtvih, a so optimisti. Iz Španije prihajajo spodbudne novice.
Osrednji žarišči koronavirusa v Evropi sta Španija in Italija. Po številu smrti sta celo prvi na svetu, po okuženih so pred njima le ZDA. A je v obeh državah mogoče zaznati manjšo umrljivost v primerjavi s preteklimi dnevi, pa čeprav se je pri naših zahodnih sosedih v zadnjih 24 urah število dnevnih smrti spet nekoliko povečalo.
Španija je v zadnjih dneh po številu okuženih z boleznijo covid-19 prehitela Italijo, kjer se z nepredvidljivim virusom ubadajo najdlje na stari celini.
A so naši zahodni sosedi še vedno država z največ umrlimi. Do današnjega dne so zabeležili več kot 16 tisoč primerov s smrtnim izidom. Na drugem mestu je z več kot 13 tisoč umrlimi Španija.
Čeprav število primerov z najbolj črnim izidom še narašča, pa strokovnjaki opazujejo odstotke in pozitivnejše kazalnike. V Španiji je na primer v nedeljo umrlo 674 ljudi, a je to najnižje število smrtnih žrtev po 24. marcu.
V Španiji dnevno število žrtev nižje
Upajo, da so vrh dosegli pred štirimi dnevi, ko je bilo zaradi koronavirusa 950 smrtnih primerov. Osem dni zapored so beležili več kot 800 umrlih na dan, zato je upad na grafu v zadnjih dneh prinesel žarek upanja, da bi se lahko stanje začelo obračati v pozitivno smer.
Po podatkih tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva je rast števila umrlih zdaj 5,1-odstotna, v začetku preteklega tedna pa je znašala še 12 odstotkov.
V Španiji upajo, da bodo v prihodnjih lahko poročali o novem napredku.
Od vseh okuženih jih je bilo približno 60 tisoč hospitaliziranih, sedem tisoč jih je potrebovalo intenzivno nego, 40 tisoč pa je tistih, ki so bolnišnico zapustili ozdravljeni.
"Po različnih analizah opažamo, da se stopnja rasti zmanjšuje v vseh avtonomnih skupnostih," pravi direktorica CCAES Maria Jose Sierra.
Italija želi ugotavljati razširjenost koronavirusa s testi na protitelesa
Italija želi s testiranjem prebivalcev na prisotnost protiteles ugotoviti razširjenost novega koronavirusa med ljudmi. S tem namenom nameravajo v državi kmalu začeti jemati vzorce krvi med ciljnimi skupinami v vseh deželah.
S testiranjem bi ugotovili, kateri ljudje so razvili odpornost na virus in so bili z njim v stiku, ne da bi to vedeli. Ukrep je pomemben tudi z vidika tako imenovane druge faze, v kateri bo vlada začela postopno rahljanje nekaterih ukrepov, je za italijansko tiskovno agencijo Ansa pojasnil predsednik znanstvenega posvetovalnega organa ministrstva za zdravje Franco Locatelli.
Kot je dodal, bodo v kratkem določili merila za določitev ciljne populacije, na kateri bodo izvedli testiranje. Med drugim bodo upoštevali starost, ob načrtih za ponoven zagon nekaterih panog pa tudi delovna mesta testiranih. Po besedah Locatellija razmišljajo tudi o možnosti uvedbe uradnega potrdila o imunosti, ki bi lahko bilo merilo pri vračanju na delo.
Že zdaj pa na primer v Italiji zbirajo krvno plazmo ljudi, ki so preboleli okužbo z novim koronavirusom. Z njo po načelu pasivne imunizacije v omejenem obsegu zdravijo obolele. Doslej izvedene študije namreč kažejo pozitivne rezultate, a postopka še niso izpeljali pri večjem številu ljudi, piše avstrijska tiskovna agencija APA.
Vir STA
V Italiji do sobote število upadalo, v nedeljo spet nekoliko poskočilo
Tudi v Italiji so največ smrti zabeležili ob koncu marca in v začetku aprila. Največ jih je umrlo 28. marca, žrtev je bilo 919. V nedeljo je umrlo 636 Italijanov, kar je nekoliko več kot dan prej (525), a stanje ocenjujejo kot stabilno. Kljub vsemu je alarmna lučka še vedno prižgana.
Zato pa vidijo boljše nadaljevanje ob pogledu na dejstvo, da je manj primerov, ki bi potrebovali bolnišnično oskrbo. Na intenzivni negi je 3.898 ljudi, kar je 79 manj kot dan prej.
V Italiji so v nedeljo naredili bistveno manj brisov.
Skupno število okuženih je preseglo 132 tisoč. V zadnjih 24 urah so zabeležili 3.599 novih, medtem ko jih je bilo v soboto 4.316, dan prej pa še 500 več. V nedeljo je bilo narejenih le 30 tisoč novih brisov, kar je bistveno manj kot v preteklih dneh, ko so jih vzeli tudi tretjino več. Na vsakih 8,4 brisa beležijo en primer okužbe.
"Današnji podatki potrjujejo trend zmanjševanja. Tolaži nas, da vidimo učinkovito zadrževanje širjenja okužbe," je dejal Luca Richeldi, šef pulmologije pri Gemelliju in član znanstvenega odbora na področju civilne zaščite.
4