Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
30. 3. 2017,
7.43

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30

Natisni članek

Natisni članek

Theresa May brexit Evropska unija Velika Britanija

Četrtek, 30. 3. 2017, 7.43

7 let, 1 mesec

Čaka jih največji izziv v zgodovini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30
Theresa May | Foto Twitter

Foto: Twitter

Dan po sprožitvi procesa izstopa Velike Britanije iz EU bo vlada v Londonu predstavila belo knjigo o tem, kako bo pristojnosti z evropske prenesla na nacionalno raven. S tem se bo država lotila enega največjih zakonodajnih izzivov v svoji zgodovini.

Z zakonom z imenom Great repeal bill bodo odpravili zakon Evropskih skupnosti iz leta 1972, ki določa, da je evropska zakonodaja nad britansko, zagotovil pa bo tudi, da za državo ne bo več pristojno Evropsko sodišče. Pokazal bo, kako namerava vlada zagotoviti, da evropska zakonodaja ne bo več veljavna.

Prenos pristojnosti z EU na nacionalno raven je velikanski zalogaj, saj gre za več deset tisoč evropskih pogodb, direktiv, uredb in sodb Evropskega sodišča, ki veljajo za državo kot članico EU.

Med drugim bodo morali oblikovati povsem novo politiko na področju migracij, carin, trgovine in kmetijstva, saj bo morala ta celoten regulatorni režim EU nadomestiti z britanskim.


Preberite tudi:


Mayevi prva klofuta

Z včerajšnjim uradnim naznanilom Evropski uniji, da jo zapušča, je Velika Britanija naredila prvi korak na poti brexita. Pot bo po predvidevanjih dolga, saj naj bi pogajanja trajala dve leti ali več.

Čeprav so na obeh straneh trdili, da si želijo miren in spravljiv ločitveni postopek, se je zataknilo že prvi dan. Britanska premierka je že naletela na neodobravanje evropske strani, ki ne odobrava, da bi Velika Britanija še pred izstopom za hrbtom unije začela trgovinska pogajanja z drugimi državami.

Vprašanje varnosti je preveč pomembno vprašanje, "za nas je prioriteta zaščita pravic državljanov. Želimo, da se s tem začnejo pogajanja," je Guy Verhofstadt, pogajalec Evropskega parlamenta za brexit.

Da bodo pogajanja dolga in naporna, je konec prvega dne opozoril tudi evropski pogajalec Michel Barnier.

Ne spreglejte