Sobota, 18. 3. 2023, 12.21
1 leto, 8 mesecev
To o vojaških stražah odgovarjajo v uradu predsednice države
Vojaška sindikata sta predsednico republike Natašo Pirc Musar javno pozvala, naj se opredeli do vprašanja pripravljenosti za delo v času straže v Slovenski vojski (SV). V uradu predsednice republike so odgovorili, da so s problematiko seznanjeni. Poudarjajo pomen spoštovanja sodb sodišč in krepitve socialnega dialoga, so dodali.
Sindikat vojakov Slovenije in Sindikat ministrstva za obrambo sta v tem tednu pisala predsednici republike in vrhovni poveljnici obrambnih sil Nataši Pirc Musar z javnim pozivom, naj se opredeli do "razkroja pravne države v Slovenski vojski", ker ministrstvo za obrambo ni storilo ničesar za odpravo dveh neustavnih členov zakona o obrambi.
Pred letom dni je bila namreč objavljena sodba vrhovnega sodišča, še pred njo pa sodba evropskega sodišča, ki obe določata, da se pripravljenost za delo v času straže šteje v delovni čas, sta opozorila sindikata.
V uradu predsednice republike so na vprašanje STA odgovorili, da so se seznanili s problematiko glede urejanja plačila pripravljenosti za delo v času straže v SV, ki spada v pristojnost ministrstva za obrambo.
"Ob tem poudarjamo pomen spoštovanja sodb sodišč, krepitve socialnega dialoga, prizadevanj vseh strani za reševanje odprtih vprašanj glede delovnopravnih pravic in ustreznega sistemskega urejanja v zakonodaji," so navedli v uradu.
Soglasja s sindikati ni
Obrambno ministrstvo pa je za STA pojasnilo, da so želeli to vprašanje nasloviti v osnutku novele zakona o službi v SV, vendar so te člene iz novele umaknili: "Ker v prvi fazi nismo našli popolnega soglasja s sindikati, bomo zadevo reševali v ponovnem krogu usklajevanja."
Odbor DZ za obrambo je sicer prejšnji teden sprejel predlog novele zakona o službi v SV, ki med drugim predvideva znižanje zahtevane stopnje izobrazbe za zaposlitev v vojski na osnovnošolsko in nato šolanje vojakov ob delu.
Ministrstvo je dejalo, da implementacijo sodbe evropskega sodišča in vrhovnega sodišča o delovnem času na straži šteje med prednostne naloge in jih bo urejalo v sklopu celovite prenove omenjenega zakona. To pa je po navedbah ministrstva mogoče le ob soglasju s sindikati, zato je časovnica odvisna od njihove volje.
Ob tem so na ministrstvu zavrnili domneve, da je rešitev naletela na težave v medresorskem usklajevanju. So pa potrdili, da so ostala ministrstva podala "razmislek, da je vprašanje dodatkov, tudi dodatka za pripravljenost, smiselno reševati znotraj prenove plačnega sistema".
13