Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Peter Pahor

Ponedeljek,
12. 5. 2025,
4.00

Osveženo pred

4 ure, 20 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,74

Natisni članek

Natisni članek

umetnik pokojnine zakon referendum

Ponedeljek, 12. 5. 2025, 4.00

4 ure, 20 minut

Zakon o dodatku k pokojninam umetnikov

Janezu Janši uspelo ubraniti Titov zakon iz leta 1974

Peter Pahor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,74
Andraž Zorko, Valicom, in Aljaž Pengov Bitenc, podkast LD;GD | Medtem ko Aljaž Pengov Bitenc (desno) poziv k bojkotu referenduma ocenjuje kot veliko napako koalicije, Andraž Zorko meni, da bi ta zakon v vsakem primeru na referendumu padel. | Foto Bojan Puhek, Ana Kovač

Medtem ko Aljaž Pengov Bitenc (desno) poziv k bojkotu referenduma ocenjuje kot veliko napako koalicije, Andraž Zorko meni, da bi ta zakon v vsakem primeru na referendumu padel.

Foto: Bojan Puhek, Ana Kovač

Politična analitika Andraž Zorko in Aljaž Pengov Bitenc se strinjata, da je SDS na referendumu pokazala mišice, a da padec zakona o dodatku k pokojninam kulturnikov, ki ga je zavrnilo več kot 403 tisoč volivcev, ne bo imel večjih političnih posledic. Pengov Bitenc poziv k bojkotu referenduma ocenjuje kot veliko napako koalicije, saj je po njegovem mnenju aktivno državljanstvo vrednota, ki se jo goji ne glede na rezultat. "Čez deset mesecev bodo te iste stranke ljudem razlagale, naj gredo na volitve, ker če ne bodo šli, bo konec sveta," je poudaril za Siol.net.

Andraž Zorko, politični analitik in direktor agencije Valicon, pravi, da si ne moremo zatiskati oči pred tem, da sta Janez Janša in SDS na nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojninam kulturnikov dosegla uspeh. "Namen strmoglaviti zakon o dodatku k pokojninam kulturnikov jim je uspel. Janezu Janši je uspelo ubraniti Titov zakon iz leta 1974," na zanimiv detajl opozarja Zorko.

Desnica si po oceni Andraža Zorka, političnega analitika in direktorja agencije Valicon, na podlagi rezultatov referenduma o dodatku k pokojninam kulturnikov ne more obetati tako dobrega rezulata na parlamentarnih volitvah, kot so ga po referendumu na zakon o vodah leta 2022 dosegle levosredinske stranke. | Foto: Ana Kovač Desnica si po oceni Andraža Zorka, političnega analitika in direktorja agencije Valicon, na podlagi rezultatov referenduma o dodatku k pokojninam kulturnikov ne more obetati tako dobrega rezulata na parlamentarnih volitvah, kot so ga po referendumu na zakon o vodah leta 2022 dosegle levosredinske stranke. Foto: Ana Kovač A hkrati sogovornik ocenjuje, da so v SDS od referenduma pričakovali celo več – zamajati vladajočo koalicijo. "Volilna udeležba je bila po moji oceni premajhna, da bi ta uspeh lahko prikazali kot nezaupnico proti aktualni vladi. Če lahko namreč rečemo, da je 25 odstotkov volivcev glasovalo proti vladi, lahko rečemo tudi, da jih 75 odstotkov ni," pravi Zorko.

Zorko: Desnica si ne more obetati gladke zmage

Sogovornik vzporednico potegne z zakonom o vodah, ki ga je predlagala takratna Janševa vlada in ga je (sicer z močno podporo nevladnih organizacij) levosredinski opciji leta 2021 na referendumu uspelo gladko zrušiti. Volilna udeležba je bila takrat več kot 46-odstotna, proti zakonu pa je glasovalo skoraj 683 tisoč volivcev.

"Če je bil to dober indikator, kaj se bo zgodilo na volitvah leto kasneje, lahko na podlagi rezultatov tega referenduma sklepamo, da si desnica ne more obetati gladke zmage na volitvah prihodnje leto. Kljub temu lahko ocenimo, da imamo relativno močno opozicijo aktualni vladi. Po mojem mnenju se bo polarizacija volilnega telesa še poglobila, glasovi volivcev pa koncentrirali pri SDS in Gibanju Svoboda. Razen če se ne bo do volitev pojavil kakšen novi obraz oziroma igralec," ocenjuje Zorko.

Na vprašanje, ali je bil poziv k bojkotu referenduma zgrešena odločitev, sogovornik odgovarja, da bi po njegovem mnenju zakon v vsakem primeru padel, "ker se volivci leve sredine tega referenduma ne bi udeležili v takšnem številu kot volivci desne sredine".

Pengov Bitenc: Čez deset mesecev bodo volivce prepričevali, naj gredo na volitve

Aljaž Pengov Bitenc | Foto: Siol.net Foto: Siol.net Bolj kritičen je do poziva k bojkotu referenduma Aljaž Pengov Bitenc, politični komentator in soavtorja podkasta LD;GD, ki upa, da se bodo na levici sedaj naučili, da njihovo volilno telo ni tako disciplinirano kot desno in zato takšni pozivi nimajo tako velikega učinka.

"Sploh pa se mi zdi zgrešeno, da so se odločili za poziv k bojkotu, potem ko so pokurili toliko političnega kapitala, da so ta zakon sprejeli in branili v javnosti. Edini, ki so na koncu imeli pobudo od začetka do konca, so v SDS, ki se bodo lahko nekaj tednov sončili v tej zmagi," pravi Pengov Bitenc.

Ob tem je po njegovem mnenju zanimivo, da je zakon na referendumu dobil največjo podporo v volilnih okrožjih, kjer sta Gibanje Svoboda in Levica najmočnejša. "To pomeni, da so njihovi volivci razumeli, da je treba zakon podpreti, in da če je razpisan referendum, se nanj gre. Aktivno državljanstvo je vrednota, ki se goji jo ne glede na rezultat. Ker čez deset mesecev bodo te iste stranke ljudem razlagale, naj gredo na volitve, ker če ne bodo šli, bo konec sveta," opozarja Pengov Bitenc.

Nataša Pirc Musar
Novice Predsednica poudarila pomen udeležbe na referendumih
Robert Golob, Janez Janša
Novice Referendum o pokojninah umetnikov - bo zmagovalca odločila udeležba ali glasovi proti?
Janez Janša, Asta Vrečko
Novice Referendum: je Janez Janša na to pozabil?

Ne spreglejte