Nedelja, 11. 5. 2025, 19.25
13 ur, 59 minut
Janša: Rezultat referenduma je zmaga razuma in odločni ne obstoječi oblasti #foto #video
Proti zakonu o dodatku k pokojninam umetnikov je po zadnjih podatkih glasovalo več kot 400 tisoč volilnih upravičencev, kar pomeni, da je bil zavrnitveni kvorum dosežen in s tem zakon zavrnjen. "Rezultat referenduma je zmaga razuma in odločni ne obstoječi oblasti," je v prvem odzivu dejal prvak SDS Janez Janša. Predsednik največje opozicijske stranke meni, da so ljudje, ki slovensko ustavo jemljejo resno, vladni koaliciji namenili dve klofuti in da bi vsaka vlada glede na to sama odstopila.
Volilni upravičenci so na današnjem zakonodajnem referendumu odločali o zakonu o dodatku k pokojninam umetnikom. Proti zakonu je glasovalo več kot 92 odstotkov oziroma več kot 400 tisoč volilnih upravičencev. To pomeni, da je bil kvorum za zavrnitev zakona dosežen. Za zavrnitev zakona je bilo namreč potrebnih 338.491 glasov.
Janša: Korak k vrnitvi ukradene države
Predsednik SDS Janez Janša ocenjuje, da rezultat referenduma predstavlja velik korak k temu, da "si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj". Predsednik največje opozicijske stranke meni, da so ljudje, ki slovensko ustavo jemljejo resno, vladni koaliciji namenili dve klofuti.
"Prvo zaradi tega, ker je bil zavrnjen slab, sramoten zakon, s katerim so želeli neupravičene privilegije dodeliti zgolj peščici na podlagi odločanja nekega političnega telesa. Drugo, še večjo klofuto, pa so dali predstavnikom izvršilne oblasti, ki so pozivali ljudi na bojkot."
Zmaga razuma
Po Janševem mnenju je rezultat referenduma zmaga razuma, SDS pa je le pomagala k temu rezultatu. "To je zmaga tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata zdajšnje koalicije giblje v napačno smer, namesto naprej nazaj. Takšni usmeritvi je ta najbolj razumni del slovenskega volilnega telesa z odločnim glasovanjem izrekel odločni ne."
Zahvala Pirc Musar in Pahorju
Janša se je zahvalil predsednici republike Nataši Pirc Musar in nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in tistim nosilcem državnih funkcij, ki so šli na referendum kljub vladnemu pozivu k bojkotu. S tem so vsaj delno ohranili čast zdajšnje oblastne strukture.
Odstop vlade?
Janša je dejal, da bi vsaka vlada glede na omenjeno dvojno klofuto sama odstopila. "Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka. Je pa končno v rokah slovenskega volilnega telesa, da tudi na takšen neodziv odgovori na naslednjih volitvah, ki bodo v vsakem primeru prej kot v roku enega leta."
Razkol v koaliciji
Omenil je še, da je do različnega pristopa prišlo tudi znotraj vladne koalicije, s tem je mislil na Socialne demokrate, ki niso pozivali k bojkotu.
"Nekaj vsaj približno zdravega razuma, kar zadeva temeljne osnove demokracije, obstaja tudi v levem spektru slovenske politike. To mogoče daje neko upanje, da bo čez nek čas, ki verjetno ne bo tako kratek, tudi tukaj nastala neka struktura, ki bo stabilna, suverena in ki ne bo odvisna od struktur v ozadju. S takšno strukturo bo potem mogoče graditi mostove, delati na spravi v slovenski politiki in cilju, da Slovenija končno zadiha z obema kriloma lastnih pljuč in da se obrne proti ciljem, za katere smo glasovali na plebiscitu."
Kako bo zdaj ravnala SDS?
Izid referenduma je komentiral tudi poslanec SDS Zvonko Černač. "To pomeni, da je bila tudi vladajoči koaliciji s tem plebiscitarnim glasom proti danes ne neki način izrečena nezaupnica," je povedal Černač.
Černač je odgovoril tudi na vprašanje, kakšne bodo poteze SDS po referendumu. "V naslednjih mesecih, do volitev, po naši oceni vladajoča koalicija ne more narediti ničesar dobrega več. Čas bi bil, da se resno proučijo razmere in da se omogoči, da Slovenijo prevzame oblast, ki bo odgovorno ravnala v korist volivk in volivcev."
Člani SDS so se zbrali v štabu na sedežu stranke v Ljubljani.
Je Janša kršil volilni molk?
Še pred zaprtjem volišč pa je predsednik SDS Janez Janša na omrežju X aktivno pozval volivce, naj izkoristijo zadnjo uro in oddajo svoj glas. "Po 19. uri bodo odločali zgolj še tisti, ki Slovenijo vodijo v napačno smer in jo vsak dan bolj siromašijo. Zato, pojdimo na volišča, povejmo to tudi svojim prijateljem, kajti časa je samo še dobro uro. Zmoremo to, ni popuščanja."
Ni popuščanja ✌️🇸🇮 pic.twitter.com/3rlXZNo68Q
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 11, 2025
Na vprašanje, ali je Janša s svojim pozivom kršil volilni molk, je poslanec SDS in prvi obraz kampanje Andrej Hoivik odgovoril, da gre za ravnanje v skladu s tretjim in 90. členom ustave, ki govorita o tem, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo, in o tem, da lahko državljani odločajo na naknadnem zakonodajnem referendumu. "Mislim, da je bilo pozivanje ljudi, da odločijo, da se udeležijo referenduma, ne glede na to, ali so glasovali za ali proti, modra odločitev kogarkoli."
Logar: Po svoje je zmagal tudi predsednik vlade
"Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen. Po svoje pa je zmagal tudi predsednik vlade. Z nerazumnim pozivom k bojkotu je uspel – skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi na referendum prišel podpret slab zakon," je v odzivu povedal predsednik Demokratov Anže Logar.
➡️➡️➡️Referendum, ki terja posledice
— Anže Logar (@AnzeLog) May 11, 2025
Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen.
Po svoje pa je ‘zmagal’ tudi predsednik vlade. Z nerazumnim pozivom k bojkotu je uspel - skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi… pic.twitter.com/T30iWsNW5F
V skladu z referendumsko zakonodajo mora za padec zakona proti glasovati nekaj manj kot 340 tisoč državljanov oz. 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Če torej na volišča pride 20 odstotkov volivcev in so med njimi tudi podporniki zakona, čeprav so v manjšini, bo zakon ostal v veljavi. Če pa opoziciji uspe na volišča pripeljati najmanj 340 tisoč nasprotnikov zakona, jih mora biti za padec zakona seveda več kot tistih, ki zakon podpirajo.