Sobota, 16. 11. 2024, 1.20
2 meseca
Logar na ustanovnem kongresu izvoljen za predsednika Demokratov #video
Nekdanji visoki funkcionar SDS Anže Logar je pred današnjim kongresom nove stranke Demokrati, na katerem je bil na javnem glasovanju soglasno izvoljen za novega predsednika, napovedal uspeh na prihodnjih parlamentarnih volitvah. "Mi te stranke ne ustanavljamo za tri mandate oziroma za poslansko skupino treh mandatov, ampak za 20 in več poslancev v naslednjih mandatih," je odgovoril Logar na novinarsko vprašanje, kako komentira dejstvo, da zaradi njunega spora na kongresu ni nekdanjega poslanca SDS Dejana Kaloha, s katerim bi lahko skupaj s poslanko Evo Irgl ustanovil samostojno poslansko skupino v parlamentu.
Ocenil je, da država potrebuje "novo paradigmo" v slovenski politiki, predvsem v smeri krepitve medsebojnega sodelovanja. Nova stranka bo poudarjala politično širino, Logar pa je zaradi vzdušja na kongresu še bolj optimističen kot pred dvema letoma, ko je po predsedniških volitvah napovedal "začetek nečesa velikega". Potrdil je, da današnji dan predstavlja naslednji korak na poti, ki jo je začrtal pred dvema letoma.
Ne ideološkemu ekstremizmu in totalitarnim prepričanjem
Med vrednotami Demokratov so svoboda, odgovornost, trajnost, uspeh, učinkovitost in podjetnost, solidarnost, sorazmernost, subsidiarnost, pravičnost, ljubezen do države in njene kulture. V programu stranke zavračajo "ideološki ekstremizem in totalitarna politična prepričanja".
Močne institucije
V nagovoru delegatom kongresa je dejal, da mora Slovenija v prihodnjem desetletju postati uspešna država, sposobna prilagajanja, in imeti zmagovalno miselnost. Za takšno državo so potrebne močne institucije, izobraževanje in človeški kapital, inovacije in podjetništvo, naravni viri, sodobna in razvita infrastruktura, politična stabilnost ter odprtost za trgovino.
Logar je poudaril, da jim stranke niso ustanovili drugi, prepričan pa je, da so danes sprožili val sprememb in upanja, ki se bo raznesel po celi Sloveniji. Zagotovil je, da Demokrati gospodarstvu ne bodo naložili "niti enega novega davka".
"Zaupajmo v uspeh in oblikujmo močan politični tretji steber, ki nam bo vrnil vero v prihodnost in tlakoval pot do zmagovite Slovenije," je v nagovoru delegatom kongresa Demokratov dejal Anže Logar. Velika programska koalicija za dva mandata
Država potrebuje tudi dolgoročno načrtovanje, jasne cilje, ustrezna orodja in dinamično ekipo z izkušnjami, ki "ve, kaj mora narediti, ki zna poslušati in se zmore odločiti", je dejal Logar. Poudaril je potrebo po širokem soglasju za sprejemanje ukrepov, kar lahko omogoči daljše obdobje socialnega miru. To je tudi osnova dolgoročnega reformnega potenciala. To pa lahko omogoči le velika programska koalicija v prihodnjih dveh mandatih. Slovenija je upehana od politike proti, utrujena od boja vsakega in vseh proti vsem, je prepričan predsednik Demokratov. "Zaupajmo v uspeh in oblikujmo močan politični tretji steber, ki nam bo vrnil vero v prihodnost in tlakoval pot do zmagovite Slovenije."
"Kdor ostane pri nas, naj spoštuje državo in državne institucije"
Logar se je kot pomembne teme dotaknil tudi korupcije. "Zato bo rdeča nit naslednjega mandata politične širine boj proti korupciji. Moči bomo usmerili v krepitev kvalitete delovanja institucij države, da povečamo zaupanje v njih." Med poudarki govora je bila tudi varnost, češ da mora Slovenija za vsako ceno ostati varna država, kar lahko omogoči materialno in kadrovsko okrepljena policija. O ilegalnih migracijah je dejal, da jih je treba zamejiti. "Kdor ostane pri nas, naj spoštuje državo in državne institucije, mora se integrirati ter spoštovati in prevzeti naše vrednote."
Skupaj so postali del nečesa velikega
Logar je nagovor zaključil z besedami: "Z današnjim kongresom skupaj postajamo del nečesa velikega."
"Predvsem se mi zdi pomembno, da vrnemo neko pozitivno vzdušje v Slovenijo, da ljudje res zadihajo, sploh tisti, ki delujejo v svojem okolju in želijo biti ustvarjalni in uspešni," je dejala poslanka Eva Irgl.
Poslanka Eva Irgl je po kongresu povedala, da je zelo ponosna in vesela, da sodeluje pri Demokratih, ker "iskreno in globoko verjame, da Slovenija potrebuje to novo pot". Slovenijo je treba bolj povezati, potrebuje politično širino in tretji politični steber, je prepričana Irgl. "Predvsem pa se mi zdi pomembno, da vrnemo neko pozitivno vzdušje v Slovenijo, da ljudje res zadihajo, sploh tisti, ki delujejo v svojem okolju in želijo biti ustvarjalni in uspešni."
Demokrati po duši
Glede Kaloha je Logar v izjavi novinarjem dejal, da se bo stranka držala načela sodelovanja, ki ne more pomeniti pogojevanja. S tem je namignil na Kalohovo zahtevo, da postane podpredsednik stranke, na kar Logar ni pristal. "Verjamem, da smo danes tukaj demokrati po duši."
Zakaj ni levih?
Zakaj ni bilo videti obrazov z leve sredine, čeprav Logar poudarja ravno prestopanje političnih bregov? "Mi bomo prestopali politične bregove, mi bomo sodeleovali z vsemi, ki mislijo dobro v srcu, ki želijo Slovenijo potegniti naprej. Je pa morda razlika z drugimi strankami, ki so nastajale ponavadi tik pred volitvami. Mi imamo še približno leto in pol do volitev in mislim, da bo takrat tudi jasno, kaj zagovarjamo s to politično širino."
Pravno ga lahko zaustavijo, ne morejo pa zaustaviti ideje
Odgovoril je tudi na vprašanje glede izpodbijanja imena Demokrati, saj predsednik SDS Janeza Janša meni, da gre za krajo imena, skrajšano ime SDS je namreč Slovenski demokrati. Logar je takšno ime izbral, ker beseda demokrat pomeni sprejemanje različnih mišljenj. "Tudi če komu s pravnimi sredstvi uspe ustaviti ime, ne more ustaviti ideje."
Kako se je vse skupaj začelo?
Tako je govoril Anže Logar 13. novembra 2022: "Sodelujmo za prihodnost, to sem jaz, je to, kar iskreno zastopam. Triindvajset let sem v politiki, v tem času sem se marsičesa naučil, tudi tega, da ko se ena vrata zaprejo, se druga odprejo. Danes smo na začetku nečesa velikega. Hvala za zaupanje." S temi besedami je odprl Pandorino skrinjico ugibanj o svoji politični prihodnosti nekdanji tesni sodelavec Janeza Janše, zunanji minister, direktor vladnega urada za komuniciranje, dolgoletni poslanec SDS in njen županski kandidat v Ljubljani. Bil je volilni večer drugega kroga predsedniških volitev, v katerem je izgubil proti Nataši Pirc Musar z za desno sredino zavidljivimi 46 odstotki.
Danes, skoraj natanko dve leti pozneje ter leto in štiri mesece do prvega možnega datuma rednih volitev v državni zbor, je bil Anže Logar na prvi resni politični preizkušnji.
Politični oče mu očita krajo
S kongresom je tudi konec dveletnega obdobja, v katerem se je javnost spraševala, Logar pa skopo odgovarjal na vprašanja o svoji politični prihodnosti in iskrenosti ločitve od svojega političnega očeta Janeza Janše.
Čas politične idile med političnim očetom in sinom, ko je bil Janez Janša predsednik vlade, Anže Logar pa njegov zunanji minister.
Spor med tovarišema iz SDS
Na kongresu ni nekdanjega poslanca SDS Dejana Kaloha, za katerega je Logar za N1 dejal, da je vstop v stranko pogojeval z izvolitvijo na podpredsedniško mesto, na kar Logar ni pristal. O sporu med nekdanjima strankarskima tovarišema iz SDS je poročal tudi Večer, ki je brez navedbe imen citiral sogovornike, razočarane nad Logarjem. Dejali so, da se ne drži dogovorov in da s svojimi odločitvami ne seznanja ljudi, ki so mu blizu in ki so delali tako zanj kot za njegovo novo stranko. Logar je na kongresu nezadovoljstvo zanikal.
Od politične višine se zvrti
Ali lahko Logar spleza do nečesa velikega, bodo v prihodnjih tednih in mesecih pokazale tudi javnomnenjske raziskave. Seveda pa tudi visoki odstotki niso zagotovilo za uspeh na volitvah. O tem ve veliko povedati nekdanji politik Gregor Virant, ki je pred volitvami leta 2011 s svojo Državljansko listo kotiral zelo visoko, po volitvah pa se je moral zadovoljiti s četrtim mestom in dobrimi osmimi odstotki.
Je pa Virant v treh letih, ki so sledila, kljub temu odigral pomembno vlogo, saj je postal predsednik državnega zbora v času druge Janševe vlade in minister za notranje zadeve v času vlade Alenke Bratušek. Na volitvah 2014 je Državljanska lista, ki je imela podoben politični profil, kot ga zdaj snujejo Demokrati, dobila le še 0,64 odstotka glasov.