Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 2. 2022,
10.13

Osveženo pred

2 leti, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,99

38

Natisni članek

Natisni članek

vojna Rusija Ukrajina

Četrtek, 24. 2. 2022, 10.13

2 leti, 10 mesecev

Apokalipsa na moskovski borzi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,99

38

nafta | Foto Guliverimage

Foto: Guliverimage

Ruski napad na Ukrajino je cene nafte potisnil nad sto dolarjev za sod, evropske borze so krepko v rdečem, cene aluminija pa so dosegle rekordno vrednost. Medtem ko evropske borze današnje izgube štejejo v odstotnih točkah, pa so delnice ruskih podjetij na moskovski borzi v povprečju izgubile polovico vrednosti. Globoko v rdečem je zaključila tudi Ljubljanska borza. Indeks SBI TOP je izgubil dobrih sedem odstotkov, več kot 10-odstotni padec so zabeležile Krkine delnice.

Največje rusko podjetje glede na vrednost kapitalizacije Gazprom je izgubilo 54 odstotkov, poroča CNN. Delnica naftarja Rosneft je zdrsnila za 59 odstotkov, drugi največji ruski proizvajalec zemeljskega plina in sedmo največje javno podjetje Novatek pa je izgubil 48 odstotkov vrednosti. Bančna skupina Sberbank je zdrsnila za 57 odstotkov. Moskovska borza je sicer še vedno odprta, zato vlagatelji menijo, da bodo izgube danes še večje.

Krkine delnice padle za več kot 10 odstotkov

Indeks SBI TOP je današnje trgovanje sklenil s 7,35-odstotnim padcem. Ustavil se je pri 1113,69 točke. Več kot 10-odstotni padec so zabeležile Krkine delnice, s katerimi so vlagatelji danes ustvarili skoraj 4,4 milijona evrov prometa, od tega en posel s svežnjem. Skupno je bilo prometa za 7,9 milijona evrov.

Evropske cene pšenice po napadu na Ukrajino rekordno visoko

V luči ruskega napada na Ukrajino so se cene pšenice in številnih drugih surovin na svetovnih trgih močno zvišale. Analitiki in trgovci so za francosko tiskovno agencijo AFP dejali, da so cene pšenice v Evropi dosegle rekordno vrednost. Na platformi Euronext je bilo treba po poročanju AFP za tono pšenice odšteti 344 evrov.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ruski napad na Ukrajino predstavlja dvojni pritisk na cene pšenice. Obe državi namreč sodita med največji svetovni proizvajalki pšenice in skupaj ustvarita približno četrtino svetovne trgovine.

Nafta rekordno draga

Po ruskem napadu na Ukrajino so cene nafte poskočile, za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je treba prvič po letu 2014 odšteti več kot sto dolarjev. Cena sorte brent se je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa samo letos zvišala za 30 odstotkov, potem ko se je že lani podvojila.

ECB pozorno spremlja posledice invazije na Ukrajino
Evropska centralna banka (ECB) je danes sporočila, da spremlja dogajanje v Ukrajini po začetku ruske invazije in spremlja morebitne vplive na gospodarstvo območja z evrov. "ECB pozorno spremlja posledice razmer v Ukrajini," je centralna banka zapisala v sporočilu za javnost.
Na marčni seji sveta banke bo opravljena celovita ocena gospodarskih obetov, vključno z "nedavnimi dogodki na geopolitičnem področju", sporočilo ECB povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Kot so pojasnili v banki, o sankcijah odločajo EU in evropske vlade, evrosistem pa jih bo izvajal.
Institucija s sedežem v Frankfurtu je že nekaj časa spremljala tveganje, ki ga za evropske finančne trge predstavljajo naraščajoče napetosti okoli Ukrajine. Med drugim so v sredo napovedali pregled, kakšne posledice bi lahko imele nadaljnje sankcije ali posledice širšega vdora v Ukrajino na likvidnost bank, kreditne knjige in njihovo sposobnost poslovanja.

 

Aprilske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent so poskočile za 4,50 dolarja na 101,34 dolarja. Cena teksaške lahke nafte, ki bo dobavljena aprila, pa se je do poldneva po singapurskem času podražila za 4,13 dolarja na 96,23 dolarja za 159-litrski sod.

V četrtek zjutraj je predsednik ene največjih svetovnih proizvajalk nafte Vladimir Putin uradno ukazal napad na vzhodno Ukrajino, na kar se je naftni trg odzval z visokim skokom cen. Povpraševanje po črnem zlatu je v luči okrevanja gospodarstva po pandemiji veliko, Evropejci pa ob zaostrovanju sankcij proti Rusiji vse bolj pogledujejo proti drugim večjim proizvajalcem, kot je Savdska Arabija.

Kirgiška vojska
Novice Je Rusija uničila ukrajinsko zračno obrambo? #vŽivo

Evropske borze po ruskem napadu na Ukrajino krepko v rdečem

Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. 

Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je do zdaj padel za 3,63 odstotka.

Indeks DAX na borzi v Frankfurtu je do zdaj izgubil 3,87 odstotka. Pariški CAC 40 je medtem zdrsnil za 3,66 odstotka, londonski FTSE 100 pa je 2,56 odstotka pod gladino.

Züriški SMI trenutno izgublja 2,56 odstotka, milanski FTSE MIB 1,73 odstotka, dunajski ATX pa 4,09 odstotka.

Evro na borzi v Frankfurtu beleži padec vrednosti. Trenutno je treba za skupno evropsko valuto odšteti 1,1254 dolarja.

Moskva
Novice Rusija obljubila oster odziv na sankcije EU

Tudi Azija v rdečem

Tudi azijske borze so odete v rdečo barvo. Tokijski indeks Nikkei 225 je izgubil 1,81 odstotka, šanghajski osrednji indeks pa 1,70 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 3,21 odstotka. Seulski Kospi se je znižal za 2,60 odstotka, avstralski All Ordinaries pa za 2,95 odstotka.

Kot poroča AFP, je ruski napad na Ukrajino potopil tudi indekse na moskovski borzi. Indeks RTS je ob odprtju padel za 20,16 odstotka, MOEX pa je izgubil 13,97 odstotka.

Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost do zdaj. Za en dolar je bilo treba zjutraj odšteti 90 rubljev, še navaja AFP.

Janez Janša
Novice Premier Janša prestavil odhod v Ukrajino #video

Newyorške borze uvodoma krepko v rdečem

Osrednji indeksi na newyorških borzah so današnje trgovanje začeli krepko v rdečem območju in tako nadaljevale trend padanja, ki danes zaznamuje svetovne borzne trge. Za padce je poskrbel ruski napad na Ukrajino, zaradi katerega so se zvišale cene energentov, države pa so začele uvajati sankcije proti Rusiji.

Industrijski indeks Dow Jones je v prvih 20 minutah trgovanja izgubil 2,47 odstotka. Širši indeks S&P 500 se je v primerjavi s sredo znižal za 2,09 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa za 1,64 odstotka.

Med drugim se v luči ruskega napada višajo cene plina. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo marca je bilo tekom dneva treba odšteti 1414,5 dolarja za 1000 kubičnih metrov oziroma 120 evrov za megavatno uro. Rekordno visoko so se medtem zavihtele cene aluminija in cene pšenice v Evropi.

Poleg tega se je predsednik ZDA Joe Biden sestal z zaveznicami skupine G7, da bi oblikovali vrsto novih sankcij uperjenih proti Rusiji, še navaja AFP.

Cene aluminija dosegle rekordno vrednost

Cene aluminija so danes dosegle rekordno visoke vrednosti, potem ko je ključna proizvajalka Rusija začela vojaški napad na sosednjo Ukrajino. Za tono te lahke kovine je bilo treba odšteti tudi do 3.382,50 dolarja (3.008,84 evra). 

S tem je bila presežena prejšnja najvišja vrednost 3.380,15 dolarja na tono iz julija 2008 med svetovno finančno krizo.

Aluminij, ki se uporablja v različnih izdelkih, med drugim v pločevinkah za pijačo in sestavnih delih letal, se je pozneje na londonski borzi kovin pocenil na 3.372,50 dolarja na tono, navaja AFP.

Analitik banke Commerzbank Daniel Briesemann je za francosko tiskovno agencijo pojasnil, da je bila rast cen zaradi napada pričakovana.

"Udeleženci na trgu se očitno bojijo, da bo dobava aluminija iz Rusije prizadeta v primeru strogih sankcij Zahoda in – verjetno – povračilnih ukrepov Rusije," je pojasnil.

Cena aluminija je že nekaj časa na visokih ravneh zaradi omejene svetovne dobave te kovine, zlasti s Kitajske, še izpostavlja AFP.

Ne spreglejte