Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
19. 3. 2020,
11.12

Osveženo pred

4 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,63

22

Natisni članek

Natisni članek

digizgodbe COVID-19 Koronavirus

Četrtek, 19. 3. 2020, 11.12

4 leta, 7 mesecev

Novi junaki Italije: bolnišnico so rešili pred katastrofo

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,63

22

Koronavirus, Italija, Issinova | Ekipa podjetja Isinnova z vrečkami "doma" izdelanih posebnih ventilov, ki pacientom v intenzivni negi omogočajo, da se še naprej borijo za življenje. | Foto Reuters

Ekipa podjetja Isinnova z vrečkami "doma" izdelanih posebnih ventilov, ki pacientom v intenzivni negi omogočajo, da se še naprej borijo za življenje.

Foto: Reuters

Bolnišnica v kraju Chiari v Lombardiji, regiji, ki jo je koronavirus v Italiji prizadel najhuje, se je znašla v hudi zagati, saj jim je zmanjkalo posebnih ventilov, ki so kritičnega pomena za paciente v intenzivni negi. Na pomoč jim je priskočilo lokalno tehnološko podjetje, ki je sicer izredno drage ventile izdelalo tako rekoč za drobiž in s tem najverjetneje rešilo življenja. 

 

Bolnišnica v Chiari blizu mesta Brescia je tako imenovane venturi ventile, ki se v intenzivni negi uporabljajo za povezovanje kritičnih pacientov z ventilatorji, ki jim pomagajo dihati, po ceni več kot 9.000 evrov za kos kupovala od podjetja Intersurgical, ki pa je zaradi epidemije koronavirusa v Italiji preobremenjeno in naročil ne more izpolnjevati pravočasno.

Ko se je bolnišnica znašla v krizi, je bilo pri njih v intenzivni negi okrog 250 pacientov, ventilov, vsakega je mogoče uporabljati največ osem ur, pa jim je že skoraj zmanjkalo. 

Devet pomembnih dejstev o koronavirusu:

Italija
Novice Zakaj je v Italiji toliko umrlih in kdo so #video

Za krizo v bolnišnici so izvedeli v tehnološkem podjetju Isinnova iz Brescie, ki se med drugim ukvarja z iskanjem rešitev za cenejšo in hitrejšo izdelavo specifičnih in dragih sestavnih delov, ki se uporabljajo v industriji in drugih panogah, z uporabo 3D-tiskalnikov.

Samo tri ure je trajalo, da so s 3D-tiskalnikom izdelali prototip ventila in ga dostavili v bolnišnico, kjer so potrdili, da deluje tako kot originalna komponenta. V Isinnovi so se nato povezali še z enim podjetjem, ki se ukvarja s 3D-tiskalniki, in še isti dan izdelali sto ventilov.

Cristian Fracassi in Alessandro Romaioli iz podjetja Isinnova s 3D-natisnjenimi ventili, ki so najverjetneje reševali življenja kritično bolnih italijanskih pacientov. | Foto: Facebook / Massimo Temporelli Cristian Fracassi in Alessandro Romaioli iz podjetja Isinnova s 3D-natisnjenimi ventili, ki so najverjetneje reševali življenja kritično bolnih italijanskih pacientov. Foto: Facebook / Massimo Temporelli

koronavirus kitajska
Novice Izjemna novica iz Kitajske: od izbruha virusa se to še ni zgodilo

V Isinnovi so ocenili, da so stroški proizvodnje enega ventila s 3D-tiskalnikom v primerjavi s tistimi, ki jih je bolnišnica uporabljala prej, znašali tako rekoč nič.

Kot je poročal britanski medij BBC, naj bi bil s 3D-tiskalnikom izdelan ventil okrog 10.000-krat cenejši od originalnega, kar pomeni, da je podjetje Isinnova stal manj kot evro. 

Levo originalni ventil, desno ventil, ki so ga izdelali v podjetju Isinnova. | Foto: Facebook / Massimo Temporelli Levo originalni ventil, desno ventil, ki so ga izdelali v podjetju Isinnova. Foto: Facebook / Massimo Temporelli

Preberite tudi:

CovidLock
Novice Aplikacija, ki naj bi spremljala epidemijo, je zlonamerni izsiljevalec!
Novice Slovenija žrtev prevare: goljuf nam je obljubljal tri milijone mask #video
Koronavirus
Novice Ne nasedajte zlonamernim sporočilom, ki obljubljajo zdravilo za koronavirus!
Anton Kernjus
Novice Prva žrtev koronavirusa na Hrvaškem - lastnik znane istrske konobe
širjenje virusa
Novice Zakaj se novi koronavirus širi tako hitro #video
Ne spreglejte